петок, 15 јануари 2021
Свет 15.01.21 | 23:59

Силни земјотреси во Индонезија и Гватемала: Голема штета, се бројат жртви

Силни земјотреси денеска ги погодија Индонезија и Гватемала. Во земјотресот со јачина од 6,2 степени  што го погоди островот Сулавеси во Индонезија загинаа најмалку...

Балкан 15.01.21 | 23:51

Сведок на Хаг против УЧК пронајден мртов близу Приштина

Сведокот на Специјалното обвинителство во Хаг за воените злосторства на УЧК на Косово, Фадиј Сијевиќ, е пронајден мртов во ридовите над езерото Бадовац, близу Приштина....

Свет 15.01.21 | 23:27

Се повеќе Унгарци сметаат дека вакцината е единствено средство во борбата против Ковид-19

Се поголем број од Унгарците сметаат дека вакцината е единствениот начин да се сузбие пандемијата на корона вирус, а се повеќе луѓе ја изразуваат својата подготвеност...

Вести 15.01.21 | 23:13

Северна Кореја се пофали со „најмоќно оружје“: Презентира нови балистички ракети

Северна Кореја презентираше нов вид балистичка ракета, која државните медиуми ја опишаа како „најмоќното оружје на светот“. Како што објавија државните медиуми, во...

Балкан 15.01.21 | 22:54

Албанија бележи 641 нов случај на Ковид-19, позитивни се 18% од тестираните

Во последното деноноќие во Албанија се регистрирани 641 нови заразени со Ковид-19 од направени 3.530 тестови, што е 18 отсто од вкупно тестираните. Со ова, вкупната бројка...

Свет 15.01.21 | 22:43

СЗО бара да не се воведува обврска за вакцинирање при патувањата

Вонредниот одбор на Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Комитетот...

Македонија 15.01.21 | 22:36

Николоски: СДСМ води најскапа кампањa до сега дека „сите се исти“ со цел да го излаже и разочара народот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во емисијата „Јади бурек“ на телевизија Сонце истакна дека СДСМ води пропаганда „сите сме исти“, само за да...

Македонија 15.01.21 | 22:15

Елитизмот на дело: Царовска со Гучи шал од 300 евра на состанок со синдикалците

Царовска со Гучи шал од 300 евра на состанок со синдикалците – реагираат корисници на социјалните мрежи. Околу врат повеќе од една плата на текстилна работничка. Околу...

Патувања 15.01.21 | 21:52

Снежна зимска идила на Галичник

Вчерашните врнежи од снег, но и значително поубавото време денеска беа причина за зимско разубавување на голем број локации ширум Македонија. Таков е примерот со околината...

Македонија 15.01.21 | 21:38

Македонија се приклучи на caнкциите кон Белорусија

Пет европски земји се приклучија на санкциите на Европската Унија против Белорусија, меѓу кои се наоѓа и Македонија. Земјите-кандидати: Македонија, Црна Гора и Албанија,...

Ракомет 15.01.21 | 21:25

Борко Ристовски за објавата на Заев за ракометарите: Е, моја златна Македонијо, какви одроди те газат

Е, моја златна Македонијо, какви одроди те газат. Ваква е пораката на Борко Ристовски, кој коментира објава на премиерот Зоран Заев во која тој очигледно се срами да напише...

Црна хроника 15.01.21 | 21:07

Ако имаш значка – не плаќаш патарина: Нов скандал на службено лице

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски има нов инцидент за решавање. Овој пат се работи за припадник на некоја полициска или друга безбедносна институција...

Црна хроника 15.01.21 | 20:58

Изгоре голф во Грчец

Вчерана рано утрината изгорел автомобил марка „Голф“ во селтото Грчец. На 15.01.2021 во 03:20 часот било пријавено дека во с.Грчец, скопско, настанал пожар во патничко возило...

Економија 15.01.21 | 20:51

Николоски: Се случува перење народни пари наместо власта да направи Буџетот да е развоен

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски во емисијата „Јади Бурек“ на ТВ Сонце истакна дека со народни пари се случува перење на пари и наместо власта...

Економија 15.01.21 | 20:38

РЕК Битола работи со минимален капацитет и нема јаглен, ова е најлошата година за РЕК

Вчерашниот ден раководството на АД ЕСМ го помина во релаксирана и забавна атмосфера во РЕК Битола, иако состојбата во Комбинатот беше повеќе од аларманта. Депонијата...

Музика 15.01.21 | 20:28

Лили Ален: Мајли Сајрус беше помлада и поубава, земав спид за да ослабам и да настапувам со неа

Британската пејачката, Лили Ален, изјави дека во минатото консумирала опијати, како спид, за да ја намали телесната тежина. Како што пишува британски „Сан“, Ален вели...

Калеидоскоп Балкан 15.01.21 | 20:15

Предупредување до станарите: Намелете со љубовната галама

Предупредување до станарите објавено на огласната табла на една зграда во Србија стана вистински хит на социјалните мрежи. Не е познато во кој град е напишано, но видливо...

Свет 15.01.21 | 19:55

Русија пред регистрирање на трета вакцина против Ковид-19

Шефицата на Руската служба за санитарен надзор и контрола, Ана Попова, изјави дека резултатите од клиничките испитувања на вакцината против корона вирус направени...

Балкан 15.01.21 | 19:49

Хрватска бележи 33 починати и 715 новозаразени за 24 часа

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 715 нови случаи на корона вирус, а во истиот период починале 33 пациенти. Како што објави Националниот штаб за цивилна...

Македонија 15.01.21 | 19:36

Kолку е казнет и осуден тој што го запали македонското знаме во Софија?

Корисници на социјалните мрежи дали некој од македонските власти реагирал на палењето на македонското знаме во Софија и дали некој во Бугарија го казнил тој чин. Кога...