четврток, 14 јануари 2021
Македонија 14.01.21 | 23:47

Муцунски: Двојните аршини иритираат, a полицискиот упад во Вевчани е еклатантен пример за тоталитарен режим

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” на Алфа телевизија гостуваше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски кој зборуваше за...

Македонија 14.01.21 | 23:40

Даштевски : За пописот треба да се постигне национален консензус

Новоизбраниот претседател на ДИК Александар Даштевски во гостување во емисијата “Прашањето ми е следно,, во врска со пописот кажа дека не е тешко да се заклучи дека...

Македонија 14.01.21 | 23:35

Муцунски: Државата мораше да има поконкретен контакт со производителите на вакцините

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” на Алфа телевизија гостуваше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски кој зборуваше за...

Свет 14.01.21 | 23:28

Берлускони итно пренесен во болница во Монако

По прележаниот коронавирус и со оглед на подобрата изолација во Франција кај една од своите ќерки, Силвио изминатиот период го минал во Монако, а ова попладне бил итно...

Балкан 14.01.21 | 23:14

Франкфуртер Алгемајне Цајтунг: Земјите од Западен Балкан не можат да се надеваат на брзо членство во ЕУ

Шансите земјите од Западен Балкан да добијат полноправно членство во ЕУ се сведени на минимум, а алтернатива е членство во Европската економска зона, анализира германски...

Економија 14.01.21 | 22:49

Граѓанската иницијатива „Доста е“ на протест пред Влада за високите сметки за струја

Со транспаренти дојдоа пред Влада за да го изразат својот револт за високите сметки за струја. Ова се демонстрантите од иницијативата „Доста е“. Но, кога застанаа пред...

Македонија 14.01.21 | 22:31

Даштевски: Новиот состав на ДИК е високо професионален

Александар Даштевски универзитетскиот професор, политички аналитичар и новоизбранот претседател на ДИК гостуваше во емисијата “Прашањето ми е следно“, во која кажа...

Сервиси 14.01.21 | 22:23

На 20 минути ќе се пропушта по едно товарно возило на Плетвар, Стража и крак Маврово – Дебар

АМСМ соопшти дека, според  известување од ДЦС МВР,  на секои 20 минути ќе се пропушта по едно товарно возило на патните правци на кои е  воведена забрана за нивно движење...

Свет 14.01.21 | 22:15

Том Хенкс ќе ја води инаугурацијата на Бајден, а Лејди Гага ќе ја пее химната

Актерот Том Хенкс ќе биде домаќин на свечената програма на инаугурацијата на Џо Бајден што ќе се одржи на 20 јануари, објавија организаторите на настанот. Во специјалното...

Ракомет 14.01.21 | 22:03

Шведска ја порази Македонија со 32-20

Македонските ракометари, на Светското првенство во Египет, претрпеа убедлив пораз од Шведска, со 20-32. Потфрли одбраната, беше претерано продорна, особено преку пивот,...

Свет 14.01.21 | 21:56

Австрија: Во театар и болница само со негативен ПЦР тест

Австрискиот Парламент денеска одобри Владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар, болница или резервација на хотел и покрај воздржаноста на некои...

Балкан 14.01.21 | 21:48

Парламентарни избори во Бугарија на 4 април

Парламентарните избори во Бугарија ќе се одржат на 4 април, изјави денеска бугарскиот претседател Румен Радев. Настаните минатата година јасно покажаа дека Бугарите...

Сервиси 14.01.21 | 21:42

Снегот го блокира сообраќајот низ Македонија: Забрана за товарни возила на овие патни правци

Поради снежни врнежи, вечерва од 20:35 часот е воведена забрана за движење на товарни моторни возила и на превојот Плетвар, на регионалниот пат Велес – Прилеп и обратно. Како...

Ракомет 14.01.21 | 21:37

Мицкоски до ракометарите: Момци, направете нѐ повторно горди и среќни

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на својот Фејсбук профил, по повод првиот настап на Светското ракометно првенство на Ракометната репрезентација...

Ракомет 14.01.21 | 21:34

Шведска – Македонија 16-11 (полувреме)

Македонската ракометна селекција има пет голови (16-11) на полувремето од премиерниот натпревар на Мундијалот во Египет. „Црвено жолтите“ добро го отворија мечот и успеаја...

Скопје 14.01.21 | 21:34

Умре жирафата во Зоолошката градина во Скопје

Умре една од трите жирафи во скопската Зоолошка градина. Како што велат од Зоолошката градина, жирафата Тобого, ненадејно угинала вчера, а денеска ѝ била направена обдукција...

Свет 14.01.21 | 21:30

Ќе го испитуваат потеклото на вирусот: Експертите на СЗО пристигнаа во Вухан

Тим на експерти од Светската здравствена организација (СЗО) пристигнаа во Вухан, градот што се смета дека е почетната точка од каде почна да се шири корона вирусот. Целта...

Економија 14.01.21 | 21:21

Цела плата за вработените кои се во изолација поради Ковид-19

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК, на својата фејсбук страница го објави известувањето на Фондот за здравствено осигурување за регулирање...

Свет 14.01.21 | 21:12

Тим за вакцинација донел корона вирус во дом за стари во Германија

Најмалку 51 од вкупно 58 лица инфицирани со корона вирус во дом за стари лица во градот Лихтeнфелс, Германија, се заразиле од тимот за вакцинација, што бил во домот неколку...

Црна хроника 14.01.21 | 21:10

Арсовски за престрелката кај Градска: МВР овозможува секој бандит со пиштол да пука каде ќе стигне

Портпаролот на ВМРо-ДПМНЕ, Димче Арсовски, го критикуваше однесувањето на полицијата која покажува сила кога треба да интервенира против народот, но никаде ја нема...