среда, 13 јануари 2021
Македонија 13.01.21 | 20:32

Додека соседните земји се вакцинираат, Македонија чека милостина, толку од способноста на Филипче, Заев и Владата

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не е јасно?” гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски кој зборуваше за лошите владини политики...

Калеидоскоп 13.01.21 | 20:18

Тинејџерка загина правејќи „селфи“ меѓу два колосеци

Несреќата со смртен исход во Словенија се случила во вторникот кога две малолетнички пред возот кој доаѓал, меѓу двата колосеци правеле „селфи“ фотографија. Едно од...

Свет 13.01.21 | 20:15

Актерот Том Хенкс ќе биде водител на инаугурацијата на Бајден

Актерот Том Хенкс ќе биде домаќин на свечената програма на 20 јануари, на денот на инаугурацијата на Џо Бајден, објавија организаторите на овој настан. Во специјалното...

Македонија 13.01.21 | 19:54

Мисајловски: Пописот кој Заев сака да го спроведе не смее да се случи

СДСМ и Зоран Заев уште еднаш со ваквото однесување докажуваат дека на нив не им е важен пописот како статистичка операција, туку како нешто кое што во иднина ќе им овозможи...

Македонија 13.01.21 | 19:35

Мицковски до Заев: Ти ќе ветуваш со зборот кој не ти вреди пет пари

Ти ќе ветуваш со зборот кој не ти вреди пет пари, Жерновски си го вдоми во партија, а тој лигавиот Адеми во Влада, му порача политичкиот аналитичар Ивор Мицковски на премиерот...

Македонија 13.01.21 | 19:29

Мисајловски: Бришењето на историјата од образовниот систем е пример за распродавањето на националните интереси

Реформите во образованието нема да го подобрат моменталното образование, ниту пак најмладите ќе учат по некој нов и софистициран систем од кој ќе научат нешто повеќе....

Македонија 13.01.21 | 19:21

Во Вевчани уапсен и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ Ѓорѓи Влајнкиноски

Денеска во Вевчани, за време на Карневалот бил уапсен и претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ од вевчани Ѓорѓи Влајнкиноски. Денес бев апсен. За ништо, се разбира. Нема страв,...

Македонија 13.01.21 | 19:08

Мисајловски: Ние сме Македонци и така ќе заминеме од овој свет, никој не може тоа да го промени

Ние сме Македонци, родени како Македонци и така ќе заминеме од овој свет, тоа никој нема да може да го промени, изјави потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Владо Мисајловски...

Македонија 13.01.21 | 19:02

ВМРО ДПМНЕ: Тешко на таа земја во која Заев ги брои Македонците

Денешната изјава на Калевска Ванчева е фројдовска грешка која говори дека Заев брза по секоја цена. Земји од регионот и Европа го одложуваат пописот поради пандемијата,...

Црна хроника 13.01.21 | 18:55

И покрај договорот да нема групирање, поголема група се собра во Вевчани и не ги почитуваше мерките, затоа интервениравме, велат од МВР

И покрај договорот постигнат по три одржани состаноци да нема групирање за Вевчанскиот карневал, поголема група се собра во Вевчани и не ги почитуваше мерките, затоа...

Македонија 13.01.21 | 18:37

Власта на Заев не трпи критика, затоа полицијата на сила го растури Вевчанскиот карневал

Власта на Заев не трпи критика и исмевање, ни медиумски, ни локално. Тоа е суштинската причина зошто полицијата денес со употреба на сила го растури Вевчанскиот карневал,...

Македонија 13.01.21 | 18:29

Зоки се пофали дека ќе сме добиеле вакцини од Кина, ај да видиме дали и тие ќе дојдат

Политичкиот аналитичар Ивор Мицковски на Фејсбук ја коментира изјавата на премиерот Зоран Заев дека Македонија ќе добие вакцини против ковид-19 од Кина, додавајќи дека...

Македонија 13.01.21 | 18:20

Мицкоски: Кога Владата за своите во Штип е „мајка“, а за народот во Вевчани „маќеа“

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ коментира за денешниот настан во Вевчани, кога за време на одржување на Карневалот, полицијата интервенираше и го нападна...

Калеидоскоп 13.01.21 | 18:09

Нуркачите од „Амфора“ и годинава „запалија“ василичарски оган во водите на Охридското Езеро

Членовите на нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид и оваа година Стара нова година ја најавија на необичен и атрактивен начин. Со Василичарски оган под вода тие од Охридското...

Македонија 13.01.21 | 18:00

Бочварски утре може ќе им порача на граѓаните: Ако немате за леб, копајте во контејнери!

Неспособниот министер за транспорт и врски Благој Бочварски денес го навреди сопствениот народ. Тој без срам им порача на граѓаните доколку им е скапо да патуваат и...

Кошарка 13.01.21 | 17:52

Синот на Пеце Наумоски потпиша за МЗТ Скопје

Еден од најталентираните млади македонски кошаркари, седумнаесетгодишниот Михаил Наумоски, е новиот кошаркар на тимот на МЗТ Скопје, потврди денеска овој клуб. Како...

Црна хроника 13.01.21 | 17:39

Гркинка пронајдена мртва во куќа во Битола

На 12.01.2021 во 19.40 часот во СВР Битола било пријавено дека во куќа во Битола била пронајдена почината К.Г. (87) од Република Грција, со привремен претстој во Битола. Од лекар...

Скопје 13.01.21 | 17:26

Расипаниот лифт во катната гаража „Смилевски конгрес“ се уште е ризик за граѓаните, не е затворен ниту означен

Расипаниот лифт во катната гаража „Смилевски конгрес“ во центарот на Скопје се уште претставува ризик за граѓаните, бидејќи не е затворен и не е означен дека е надвор...

Македонија 13.01.21 | 17:07

Починаа десет пациенти од ковид-19, регистирани 477 новозаболени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2543 тестирања, а регистрирани се 477 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-221, Куманово-27, Дебар-1,...

Свет 13.01.21 | 16:56

Папата Франциск се вакцинирал против коронавирус

Поглаварот на Католичката црква, папата Франциск се вакцинира против коронавирус со вакцината на „Фајзер/БиоНТек”, објави аргентинскиот весник „Ла Нацио”. Изданието...