среда, 13 јануари 2021
Македонија 13.01.21 | 23:41

Литовски не е веќе член на македонско-бугарската комисија: Никој не ме информирал

Исамедин Азизи, научен соработник – доцент во Институтот за национална историја е именуван за член на заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски...

Македонија 13.01.21 | 23:31

Заев се состана со министрите по страшниот извештај на УНЕСКО

Премиерот Зоран Заев денеска заедно со вицепремиерот Фатмир Битиќи ги повика на состанок министрите за култура Ирена Стефоска, за животна средина Насер Нуредини, за...

Скопје 13.01.21 | 23:15

Три години глумат редари на паркингот на Клинички, наплаќаат пари, а полицијата не реагира

„Ало Клинички центар, дали знаете со вашиот паркинг што се случува“, прашува корисник на социјалната мрежа Твитер, кој објави видео на кое може да се забележи како неколку...

Технологија 13.01.21 | 23:05

Научниците најдоа решение за испукани екрани, оваа супстанца го поправа телефонот за 20 минути

Експертите од Корејскиот институт за наука и технологија при универзитетот Јонсеи успеаја да развијат полимер што може да се вгради во ЛЦД-екраните, како што се оние...

Свет 13.01.21 | 22:54

Претставничкиот дом по вторпат изгласа импичмент на Трамп

Вкупно 221 пратеник од Демократската партија и дури десетмина од Републиканската денеска го дадоа гласот за отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп. Тој...

Калеидоскоп 13.01.21 | 22:41

Откриено од што е болен Чедомир Јовановиќ и зошто прима морфиум

Во текот на денешниот ден пристигнуваат спротивставени информации за здравствената состојба на лидерот на српската ЛДП, Чедомир Јовановиќ. Јовановиќ веќе шест дена...

Ракомет 13.01.21 | 22:34

Погледнете го првиот гол на Лазаров за Македонија кој го постигна пред 22 години и тоа на СП во Египет

Точно пред 22 години најдобриот македонски ракометар и капитен Кирил Лазаров го постигна првиот гол за Македонија и тоа токму на Светското првенство во Египет. Од вечерва...

Ракомет 13.01.21 | 22:18

Ракометарите пристигнаа во Египет, прво на тестирање, па во изолација

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Египет, откако доби повик за настап на СП после откажувањето на Чешка. Според протоколите, екипата и стручниот штаб...

Економија 13.01.21 | 22:15

Стоилковски го потсети министерот за локална самоуправа на нереализираните ветувања на коалицијата на СДСМ

На денешното гостување на 24 Анализа во Телевизија 24, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски со низа критики кон работата на министерот на локална самоуправа Горан...

Македонија 13.01.21 | 22:10

Милошоски: Единствен карневал кој што е дозволен во оваа држава е само карневалот во Владата

Она што се случи денеска во Вевчани, еден карневал кој е традиција веќе 1400 години, кој не бил забранет ниту во Османлиско време ниту во било која окупација, ниту во било...

Ракомет 13.01.21 | 22:02

На МТВ ќе биде преносот од ракометното СП: Распоред на натпреварите на Македонија

Мундијалот за Македонија започнува утре, првиот меч го играме со Шведска која важи за фаворит на оваа средба, убава вест за македонските љубители на спортот и ракометот...

Македонија 13.01.21 | 21:53

Пописот е коалиционен проект на СДСМ и ДУИ каде што процентите се однапред договорени

Пратеникот Антонијо Милошоски и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ околу пописот, пандемијата и власта вечерва изјави дека тука постои непринципиелност. Имено, кога пандемијата...

Македонија 13.01.21 | 21:45

Ковачки: Тепањето народ е дефокус од носењето на Законот за попис

Злоделото што го направија денеска врз својот народ во Вевчани е дефокус од носењето на срамниот Закон за попис, пишува на твитер Драган Ковачки. Злоделото што го направија...

Сервиси 13.01.21 | 21:37

Почна да паѓа снег на Козјак

Снегот кој веќе неколку дена метеоролозите го најавуваа конечно падна. На само 40 километри од главниот град може да се види вистинска снежна идила. На Козјак веќе е побелено,...

Свет 13.01.21 | 21:23

Трамп се обрати до нацијата: Ве молам без насилства

Во своето најново обраќање до нацијата преку Фокс њуз, американскиот претседател Доналд Трамп рече дека тој не стои зад нападот врз Конгресот минатата недела и ги повика...

Сервиси 13.01.21 | 21:15

Утре очекуваме снег, температурите во минус

Времето утре ќе биде претежно облачно и студено, попладне и во вечерните часови ќе има нови врнежи од снег, позастапени и пообилни во западните делови, информира УХМР. Само...

Астро 13.01.21 | 21:05

Овие три хороскопски знаци најмногу лажат

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие мислат дека тоа е полесен начин, па...

Македонија 13.01.21 | 20:57

Ќе се попишуваат сите присутни и отсутни државјани, најави директорот на Државниот завод за статистика

Во гостувањето на Дневникот на ТВ Сител, директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски истакна дека со пописот се дава можност да бидат попишани сите...

Македонија 13.01.21 | 20:47

Мисајловски: Ова што се случува во Вевчани е масовно духовно убиство врз сопствениот народ

Ова што Зоран Заев го прави во Вевчани е крајно нечовечки и против македонската традиција, изјави  во вечерашното издание на дебатната емисија “Што не е јасно?” потпретседателот...

Култура 13.01.21 | 20:36

„Врба“ на Манчевски ќе игра во кината во САД

Македонскиот кандидат за Оскар за 2021 „Врба“ на Милчо Манчевски ќе игра во кината, на ТВ и на стриминг платформите низ САД, во дистрибуција на „Кино Лорбер“, еден од...