недела, 6 декември 2020
Македонија 06.12.20 | 23:48

СДСМ и шарените на власт дојдоа со лажни вести големи колку Шар Планина

СДСМ и шарените дојдоа на власт со лажни вести и тоа не мали, туку големи колку Шар Планина, пишува на Фејсбук Стевчо Јакимовски, алудирајќи на студијата од ЕУ за лажни...

Калеидоскоп 06.12.20 | 23:35

Во Теарце поставен споменик во чест на тетовскиот грав

Споменик во чест на гравот беше поставен во село Теарце, Тетовско. Споменикот беше изработен од идеаторот Љубиша Камењаров, чија замисла беше да креира спој на традиционален...

Останати спортови 06.12.20 | 23:24

Леклер казнет со три позиции

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, заработи казна за инцидентот на вечерашната трка во Бахреин за Гран при на Сакир. Тој предизвика негово и излетување од патеката на Макс...

Астро 06.12.20 | 23:16

Хороскопски знаци кои премногу се грижат

Доколку има некој проблем тие ќе се обидат да не променат ништо затоа што така им е најлесно. Тие се хедонисти кои сакаат да уживаат и се грижат дали ќе имаат доволно...

Калеидоскоп 06.12.20 | 23:02

Урнале ѕид за да изнесат со кран човек тежок 300 килограми

Алан Панибијер со години бил во својата куќа заради килажата која ја имал, дури 300 кг. Сега веќе конечно морал да оди на операција, бидејќи настанал вистински проблем...

Свет 06.12.20 | 22:43

Адвокатот на Трамп, Руди Џулијани, има Ковид-19

Американскиот претседател Доналд Трамп, во неделата објави дека неговиот личен адвокат Руди Џулијани е позитивен на Ковид-19. Џулијани последниот месец патува низ САД...

Црна хроника 06.12.20 | 22:28

Пронајдени се двајцата гевгеличани кои се загубија на Кожуф

Двајцата повозрасни гевгеличани кои се загубиле додека планинареле на планината Кожуф се пронајдени, информираат нивни блиски. Двајцата се чувстуваат добро. Во потрагата...

Свет 06.12.20 | 22:07

Во Пакистан пациенти починале поради недостиг на кислород во болница

Седум пациенти починаа во една од најголемите болници во Пешавар, затоа што таа здравствена установа останала без резерви кислород, соопштија денеска извори од болницата...

Македонија 06.12.20 | 21:57

Продолжуваат протестите на ВМРО ДПМНЕ: Утре пред Влада во 18 часот

Продолжуваат антивладините протести на најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ. За утре, 7 декември, понеделник во 18 часот пред Владата на Македонија е закажан нов...

Свет 06.12.20 | 21:38

Италија го надмина прагот од 60.000 смртни случаи, за Нова година ќе има полициски час

Италија го мина прагот од 60.000 по.чинати лица од ковид-19, соопштија денеска тамошните власти. Од полчетокот на пандемијата во земјата се забелеќани 1.728.878 милиони инфекции...

Црна хроника 06.12.20 | 21:20

Попладнево се преврте автомобил на автопатот Скопје- Велес

Автомобил се истумбал попладнево на автопатот Скопје-Велес, објави 24 Инфо. Сообраќајката се случила на излезот од Скопје, каде се превртил автомобилот. Не е познато...

Естрада 06.12.20 | 21:12

Луѓето го „погребуваа“ толку многу пати, ама сега навистина го нема

Не знам што да кажам сега, го нема. Луѓето го „погребуваа“ толку многу пати, но еве ви сега. Тој е мртов. Татко ми го нема. Ништо нема да биде како порано, изјавила помладата...

Свет 06.12.20 | 20:59

Во вторник почнува вакцинацијата против ковид-19 во Велика Британија

Велика Британија ќе биде прва земја чии граѓани ќе примат вакцина против ковид-19, а првите дози ќе бидат достапни од вторник, и тоа прво во болниците, а потоа и во останатите...

Останати спортови 06.12.20 | 20:48

Прва победа во Ф1 на Перез во кариерата, триумфираше на ГН на Сахир

Возачот на Рејсинг Поинт, Серхио Перез, победи на вечерашната трка возена во Бахреин за Големата награда на Сахир. Втор низ целта мина Естебан Окон (Рено), додека клупскиот...

Црна хроника 06.12.20 | 20:37

Двајца гевгеличани се изгубени на Кожуф

Изгубени се двајца граѓани на Гевгелија во планината Кожуф, конкретно на патот кон Круша, за што е известени полицијата и противпожарната единица. Граѓанин се јавил...

Здравје 06.12.20 | 20:16

Успешно оперирана 34-годишна пациентка со протрузија на дискус во лумбалниот р’бет

Претпладнево извршивме успешна операција врз 34 годишна пациентка, која имаше протрузија на дискус во лумбалниот р’бет што и предизвикувал проблем со одењето, објави...

Естрада 06.12.20 | 20:08

Заспа и веќе не се разбуди, вели најдобриот пријател на Џеј Рамадановски кој почина денеска

Најдобриот пријател на Џеј Рамадановски, кој почина денеска на 56 години, се огласи за српските медиуми. Зоран Јагодиќ Руле кратко изјавил што се случувало во домот на...

Фудбал 06.12.20 | 19:56

Почина битолскиот фудбалски тренер Никола Поповски

Денес во Битола, по кратко боледување, почина Никола Поповски, еден од најистакнатите фудбалски тренери и спортски работници во Пелистер и поранешен член на Едукативниот...

Свет 06.12.20 | 19:34

Франс прес: Во светот од коронавирусот умреа повеќе од милион и пол луѓе, САД се најпогодената земја

Во светот од коронавирусот умреле 1.529.324 лица додека се заразени 66 милиони и 498.750 луѓе, пренесе денес агенцијата Франс прес, што е новиот биланс собран до 12 часот по средноевропско...

Музика 06.12.20 | 19:18

Ја сакам Македонија, од таму ми е фамилијата- велеше Џеј Рамадановски

Познатиот српски пејач Џеј Рамадановски почина денес на 56-годишна возраст. Роден е во големото семејство на чевлари на Мазлам и Барија Рамадановски во општина Ресен....