сабота, 5 декември 2020
Калеидоскоп 05.12.20 | 23:56

Едностaвна постапка за да ги направите чевлите отпорни на вода и снег

За многу обувки производителите велат дека се отпорни на вода, но не секогаш е така при поинтензивен дожд или случајно газење во некој вир. Сепак има една едноставна...

Сервиси 05.12.20 | 23:41

В понеделник без вода делови од Карпош, Бутел, Кисела Вода…

По известувње од ЈП Водовод и канализација во понеделник заради реконструкција на водоводна мрежа со пречник од Ф-300мм на раскрсницата на ул. Босна и Херцеговина со...

Балкан 05.12.20 | 23:35

Во Грција регистрирани 98 починати и 1.383 заразени од корона за 24 часа

Бројот на починати од Ковид-19 на дневно ниво во Грција и понатаму е висок, а во изминатите 24 часа се регистрирани 98 смртни случаи. Сепак, намален е бројот на новозаразрени Според...

Сервиси 05.12.20 | 23:30

Утре без струја сите фирми во комплексот МЗТ во општина Гази Баба

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија утре ќе биде цел Комплекс МЗТ, поточно сите фирми во кругот на Стар Металски завод...

Калеидоскоп 05.12.20 | 23:23

Руски златар произведе заштитна маска од бело злато и дијаманти

Компанијата „Моци џуелри“ од Санкт Петербург, Русија, создаде луксузна заштитна маска за оние со подлабок џеб и префинет, скап вкус. Станува збор за маска за лице изработена...

Балкан 05.12.20 | 23:17

Србија со остра реакција на објавата дека ЕУ годинава нема да отвора нови поглавја со Белград

„Добри вести! Советот на ЕУ и Европската комисија засега нема да отворат нови поглавја за преговори со Србија“, напиша на Твитер известувач на ЕП за Косово, Виола Фон...

Калеидоскоп 05.12.20 | 23:06

Ѝ ги заби забите во рамо: Снимен моментот кога ајкула напаѓа нуркачка

Една Германка била нападната од ајкула додека нуркала во Црвеното Море, а со камера е снимено како ајкулата ѝ ги забива забите во рамото. Жената ја спасил инструктор...

Балкан 05.12.20 | 22:56

Турција закажа воени вежби југоисточно од Крит

Турција издаде поморско известување за одржување воени вежби во областа југоисточно од Крит. Како што пренесува, „Катимерини“, официјална Анкара најави дека воените...

Свет 05.12.20 | 22:45

Аргентина воведе данок на богатство за да ги намали последиците од пандемијата

Конгресот во Аргентина одобри воведување закон за еднократен данок на богатство. Ваквата ерка е во рамки на напорите на Владата која се обидува да ги зголеми приходите што...

Здравје 05.12.20 | 22:35

Кога е безбедно да се гледате со други луѓе ако сте имале Ковид: Оваа грешка ја прават многумина

Сте се разболеле од Ковид-19, но и најмалите симптоми почнуваат да исчезнуваат, поминуваат неколку дена и почнувате да се чувствувате подобро. Се поставува прашањето...

Македонија 05.12.20 | 22:34

Зоран Заев, ќе одговараш за велепредавство!

-Зоран Заев преговара за идентитетот. Тој преговара за идентитетот и око не му трепнува ја лаже целата македонска јавност. Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме...

Балкан 05.12.20 | 22:23

Поплавени куќи, имоти и патишта: Се излеаја неколку реки во Херцеговина

Поради обилните врнежи дожд, што паѓаат со денови, неколку реки во Херцеговина се излеаја од коритата. Најсериозна е состојбата во областа Чапљина, каде се поплавени...

Калеидоскоп 05.12.20 | 22:11

Дрон ја сними внатрешноста на уништениот реактор во Чернобил

За првпат по нуклеарната кастрофа во Чернобил во април 1986 година, дронот „Елиос 2“ влезе во петтиот реактор од уништениот комплекс за да истражи дали има нуклеарен...

Балкан 05.12.20 | 22:01

Албанија бележи 19 починати и 846 новозаразени со Ковид-19

Во Албанија продолжува трендот на високи бројки на новозаразени и починати од Ковид-19 и во последното деноноќие. Според Министерството за здравство и социјална заштита...

Свет 05.12.20 | 21:50

Пред да замине, Трамп нареди повлекување на речиси сите американски војници од Сомалија

Сер уште актуелниот американски претседател, Доналд Трамп, издаде наредба за повлекување на речиси сите американски војници од Сомалија најдоцна до 15 јануари. САД имаат...

Македонија 05.12.20 | 21:43

Македонија не е ниту во првите 100 земји во светот каде граѓаните разбираат англиски јазик

Македонија не е ниту во првите 100 држави во кои населението го владее англискиот јазик. Објавените резултати и рејтингот на држави според владеењето со англискиот јазик...

Сервиси 05.12.20 | 21:28

Утре циклонска активност од Медитеранот: Вечерта и ноќта интензивни врнежи

Под влијание на циклонска активност од Медитеранот, утре навечер и во текот на ноќта кон понеделник, ќе има услови за поинтензивни врнежи од дожд, додека на повисоките...

Скопје 05.12.20 | 21:21

Атентатот врз полицискиот агент од окупирано Скопје, Мане Мачков: Автентично сведоштво од Кочо Битољану

Хроничарот на Скопје, покојниот Данило Коцевски, за Нова Македонија на 11.10.2019, раскажа за средбата и разговорот со Кочо Битољану, човекот кој ги предводел скоевците што...

Свет 05.12.20 | 21:04

Куче го чека својот сопственик пред болницата каде му ги лечат раните од војната во Нагорно Карабах

Верното куче 20 дена го чека својот газда пред вратите на една болница во главниот град на Ерменија. Ерменски доброволец повреден во борбите во Нагорно Карабах, Ромик...

Македонија 05.12.20 | 20:44

Флоскулата, „идентитетот нема да биде спорно прашање“ е само мамка, затоа што ако го засегнете јазикот и историјата, што ќе ви остане во идентитетот

Можеби денеска сме во овој број, но претпоставувам дека утре и задутре ќе не има многу. Или како што вели Блаже Конески: „Како се измешал светот, косата да ти се крене!…...