петок, 4 декември 2020
Свет 04.12.20 | 23:53

Норвешкиот министер за здравство: До Велигден ќе има сосема поинква ситуација

Норвешкиот министер за здравство најави „сосема поинаква состојба“ на пандемијата до Велигден. Норвешка планира да користи три вакцини, тие од „Модерна“, „АстраЗенека“...

Калеидоскоп 04.12.20 | 23:40

Кина го постави своето знаме на Месечината: Успешната кинеска вселенска мисија тргна назад кон Земјата

Кина е втора држава во светот која своето знаме го развеа на Месечината. Најбројната држава во светот успеа на Месечината да испрати три свои вселенски летала. Последен...

Балкан 04.12.20 | 23:35

Србија бележи рекорден дневен број починати од корона

Во последните 24 часа во Србија се тестирани 22.497 лица,од кои 7.782 биле позитивни. Во истиот период починати се 69 пациенти, што е најголем број во еден ден од почетокот на...

Астро 04.12.20 | 23:27

Ова е хороскопскиот знак со кој сите сакаат да се дружат

Тие се искрени, отворени и љубопитни личности. Нивната искреност е ретка. Тие се луѓе кои никогаш нема да ве излажат и секогаш ќе ви кажат дека можеби вашата облека не...

Останати спортови 04.12.20 | 23:14

Светската шампионка суспендирана поради допинг

Светската шампионка на 800 метри од Пекинг во 2015година, Белорусинката Марина Арзамасова е суспендирана на четири години поради допинг. Арзамасова е казнета од Агенцијата...

Свет 04.12.20 | 23:08

Бахреин е втора земја во светот што издаде дозвола за вакцината на „Фајзер“

Кралството Бахреин е втора земја во светот што издаде дозвола за итна употреба на вакцината против Ковид-19 на компаниите „Фајзер“ и „БиоНТек“. Како што објави државната...

Свет 04.12.20 | 23:03

Претседателот на Советот на Европа бара светски договор за пандемии: Мора да извлечеме поука од Ковид-19

Претседателот на Советот на Европа, Шарл Мишел, предложи меѓународен договор за пандемии во рамки на Светската здравствена организација (СЗО). Бројот на епидемии е зголемен...

Музика 04.12.20 | 22:52

Сериозно влошена здравствената состојба на Бора Чорба

Српскиот пејач и фронтмен на групата „Рибља Чорба“ Бора Ѓорѓевиќ (66), води тешка битка со болеста откако минатата година му беше дијагностициран рак на простата. Српски „Информер“...

Калеидоскоп 04.12.20 | 22:51

Се продава луксузен стан направен во викторијанска бања

Луксузен стан направен во реновирана викторијанска бања од 19. век, е понуден на продажба за еден милион фунти (околу 1,11 милиони евра). Станот се наоѓа во зграда во гратчето...

Свет 04.12.20 | 22:38

Фармацевтската компанија „Мерк“ ги продала своите акции во „Модерна“

Фармацевтската компанија „Мерк“ објави дека го продала својот удел во „Модерна“ во првата половина на четвртиот квартал. Ова доаѓа откако ден претходно, „Модерна“...

Македонија 04.12.20 | 22:29

Стоилковски: Костадине, што продавате сега од идентитетот? Каде е датумот „добиен“ од пред две години

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, јавно го праша својот колега од СДСМ, Костадин Костадинов, кој дел од македонскиот идентитет сега е на ред за продавање. Стоилковски потенцира...

Калеидоскоп 04.12.20 | 22:25

Се урна еден од најголемите телескопи на светот

Во опсерваторијата „Аресибо“ во Порторико, се урна еден од најголемите телескопи на светот. Телескопот е изграден во 1963 година и функционираше 57 години, но престана...

Македонија 04.12.20 | 22:18

Бучковски: Ние соседите со заедничка историја можеме да најдеме решение за заедничка иднина

Поранешниот премиер и актуелен специјален пратеник за Бугарија, Владо Бучковски, за БНР изјави дека македонската Влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да...

Балкан 04.12.20 | 22:12

Албанци на Косово ја прогласија Пеќката Патријаршија за Албанска православна црква

Нов скандал, безобразлук или „само“ провокација, но Албанците повторно покажуваат дека нивните декларации за грижа за српското историско наследство и верските објекти на...

Македонија 04.12.20 | 22:04

Палмер: Спорот со Бугарија треба да се решава надвор од пристапниот процес за ЕУ

Заменик-помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер, за „Гласот на Америка“ порача дека пристапниот процес за во ЕУ треба да се базира на...

Македонија 04.12.20 | 22:01

Да не дозволиме еден ден кога ќе се разбудиме да ја нема Македонија, а ние да не бидеме Македонци

Граѓаните и денеска излегоа на улица искажувајќи го својот револт од, како што велат, продажбата на се што е македонско. Под мотото „Оставка за Заев, слобода за народот!“,...

Свет 04.12.20 | 21:59

Франција може да стави вето на договорот по Брегзит

Францускиот министер за европски прашања, Клемен Бон, предупреди дека Велика Британија мора да се придржува на секој договор околу Брегзит, зашто во спротивно, официјален...

Црна хроника 04.12.20 | 21:46

МВР со детали за тешката сообраќајка кај Струмица

Четири лица се повредени во сообраќајната несреќа која се случи денеска околу 14 часот на патниот правец Струмица-Ново Село, во близина на крстосницата кон село Сачево...

Естрада 04.12.20 | 21:46

Задникот ти е дупло поголем отколку пред короната: Убавата манекенка доби критики за објавената фотографија

Една од најпознатите топ-модели на светот и еден од „ангелите на Викторија“, Сара Сампајо, на социјалните мрежи се пофали со фотографија којашто преедизвика многу...

Музика 04.12.20 | 21:40

Андријана Јаневска: Македонка во светскиот музички проект „Together Is Beautiful“

Андтијана Јаневска ќе биде дел од светски проект „Together Is Beautiful“, во чии рамки соработува со врвни музичари од целиот свет. Чест ми е да ви соопштам дека денес, на 4 декември...