четврток, 3 декември 2020
Балкан 03.12.20 | 23:47

Србија добила 20 пробни дози од руската вакцина

Во Србија во четвртокот вечерта пристигнале 20 пробни дози од руската вакцина „Спутник V“ кои веќе се упатени во лабораторија на проверка, а очекуваме до почетокот на...

Македонија 03.12.20 | 23:38

Андоновска: Главниот виновник за поразителните бројки од заболени и починати е Венко Филипче

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог д-р Марија Андоновска, која зборуваше...

Македонија 03.12.20 | 23:33

Николоски: Македонија се наоѓа во најголемата криза од своето осамостојување до денес, решението е оставка на Заев и формирање на влада за национален спас

Економската криза допрва доаѓа, ова е само почеток, за жал доаѓаат тешки месеци за сите граѓани на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните не гледаат капацитет...

Македонија 03.12.20 | 23:27

Николоски: Ова што ѝ се случува на Македонија со Бугарија е само последица на криминалот и корупцијата на Зоран Заев и немањето реформи

Вечерва за “Инфомакс” потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во однос на договорот со Бугарија изјави дека мора да се навратиме наназад и да се запрашаме...

Македонија 03.12.20 | 23:19

Македонците во Хрватска бараат оставка од Заев

Граѓанската иницијатива на Македонците во Хрватска му пиша на претседателот на Владата Зоран Заев од кого бараат неоповиклива оставка. Бројот на Македонци во Р.Хрватска...

Македонија 03.12.20 | 23:01

За разлика од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ има стратегија за борбата со КОВИД, но Талат Џафери ја кочи седницата за избор на експертска комисија

Вечерва во вонредната емисија на „Инфомакс” потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски истакна дека во последниве денови постои еден мисменаџмент и една...

Македонија 03.12.20 | 22:53

Градоначалникот на Гостивар, д-р Арбен Таравари позитивен на Ковид-19

Градоначалникот на Општина Гостивар д-р Арбен Таравари соопшти дека е инфициран со корона вирусот. Штотуку го добив резултатот од тестот и се покажа дека сум заразен...

Балкан 03.12.20 | 22:45

Вучиќ: Убеден сум дека ќе ја победиме короната

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на гостувањето на националната телевизија РТС рече дека е оптимист дека земјата ќе издвои победа над коронавирусот. Сигурен...

Македонија 03.12.20 | 22:38

Протест „Оставка на Заев, слобода на народот“: Власта да престане да преговара за идентитетот, тоа е најсветото за овој народ

На три локации, пред Владата, пред Министерството за правда и пред Министерството за надворешни работи се одржа протест под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“,...

Македонија 03.12.20 | 22:28

Политичката кариера на Заев завршува во наредните денови: Има коалициони партнери на Заев кои ќе поддржат гласање недовеpба на Владата

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за порталот „Инфомакс“ открива дека во наредните денови ќе се гласа недоверба на Владата на Зоран Заев. Тој е...

Македонија 03.12.20 | 22:15

Заев тргува со идентитетот, јазикот, историјата, народот се буди: ВМРО ДПМНЕ утре ќе протестира во 20 града

Вкупно дваесет града во земјава се на мапата за протести што вечерва ја објави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Антивладините протести утре ќе бидат од 16 до...

Останати спортови 03.12.20 | 21:59

Почина хрватска атлетичарка која пред две недели победи на Плитвичкиот полумаратон

Хрватската атлетичарка Валентина Валјак почина на 33-годишна возраст по кратка и тешка болест. Смртта ја затекна како асистентка на Природноматематичкиот факултет...

Македонија 03.12.20 | 21:45

Филипче, ништо не е под контрола, сфаќате ли дека сте директен соучесник во смртта на еден куп луѓе кои ги газат овие ходници?

Венко Филипче, сфаќате дека сте директен соучесник кон смртта на еден куп луѓе кои ги газат овие ходници, негирајќи го фактот дека здравствениот систем е во тотален...

Естрада 03.12.20 | 21:42

Снаата на Цеца, Богдана, како од шега крева 100 килограми

Богдана, снаата на српската естрадна ѕвезда Цеца Ражнатовиќ и сопруга на младиот боксер Вељко Ражнатовиќ, успеа да целосно да се врати во форма по породувањето. На социјалните...

Македонија 03.12.20 | 21:22

Димитриеска-Кочоска: ДИК донесе решение со кое ги отфрли обвинувањата на Филипче

Гордана Димитриеска-Кочоска, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во гостување во централниот дневник на телевизија Сител, за обвинувањата на министерот за здравство...

Фудбал 03.12.20 | 21:13

Диего Марадона има потекло од Балканот?!

Помина една недела откако почина Диего Армандо Марадона. Во овој период беа раскажани многу приказни, практично да немаше човек од светот на спортот, а особено од фудбалот...

Балкан 03.12.20 | 21:04

Во Албанија има 782 новозаболени и 13 починати од Ковид-19

Во последното деноноќие во Албанија се регистрирани 782 новозаболени лица од Ковид-19, починати се 13, а оздравени се 572 лица. Во изминатите 24 часа се направени 2.256 тестирања,...

Естрада 03.12.20 | 20:53

Денеска ќе наполнеше 43 години: Големата љубомора беше главната причина за убиството на Ксенија Пајчин

Да беше жива една од најубавите пејачки во регионот денеска ќе наполнеше 43 години. За жал, експлозивната љубов со Филип Каписода на крајот се заврши трагично. Тие двајца...

Економија 03.12.20 | 20:45

Димитриеска-Кочоска: Буџетот за 2021 година се сведува на расфрлање на пари за непродуктивни цели

Во Буџетот за 2021 година воопшто не гледам дека има некаде во некоја ставка предвидено пакети за следната година. Многу е битно во делот на УЈП да ги детектира оние дејности...

Македонија 03.12.20 | 20:35

СДСМ во 2007 година спречуваше измена на Деловникот со 2300 амандмани кои предвидуваа задолжителен аплауз и 350 пати пpaво на збop

Тоа што денес СДСМ го посочува како опструкција и блокада на собранието во 2007 година од нивна страна беше сметано за „борба за демократија со хартија“, „придонес за...