среда, 2 декември 2020
Свет 02.12.20 | 23:55

Меркел најави продолжување на строгите мерки до следната година

Германија ги продолжува мерките за делумно затворање до 10 јануари. -Сѐ уште сме далеку од посакуваната вредност од 50 новозаразени на 100.000 жители во период од седум дена,...

Македонија 02.12.20 | 23:43

Професорката Елка Јачева Улчар: Мислете му ја, Бучковски!

Во текст со наслов „Мислете му ја, Бучковски!“ професорката Елка Јачева Улчар ја предупредува власта да не мисли дека лесно ќе помине со националното предавство. Ни...

Вести 02.12.20 | 23:36

Хилари Клинтон едвај дише и тешко се движи

Една од најпознатите американски политичарки, поранешен претседателски кандидат и прва дама на САД, Хилари Клинтон (72) во моментов минува низ тежок период. На Хилари...

Здравје 02.12.20 | 23:27

Да се носат маски и по дома, кога ви доаѓаат гости, препорачува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) излезе со нова препорака за заштита од коронавирусот. Велат дека луѓето треба да носат маски и дома за да ја спречат заразата...

Македонија 02.12.20 | 23:17

Милошоски со вести од Брисел: Кон ветото на Бугарија се придодаваат уште две земји членки на Унијата

Вечерва на амбасадорскиот ЕУ-состанок во Брисел, Бугарија ги блокирала и заклучоците за Македонија, а не само предлог-преговарачката рамка, објавува на својот профил...

Македонија 02.12.20 | 23:07

Прилепчани порачаа: Од тука, од градот борец ќе тргне падот на оваа ненародна власт

Вечерва во Прилеп, како и во други 14 градови во државата ВМРО-ДПМНЕ оддржа протести против Заев и неговата мафија на власт. Доста е веќе, доста не лажевте овие четири...

Македонија 02.12.20 | 23:00

Народот се крена против Заев – Доста беше обезличување и национални предавства, време е за оставка

Народот се крена против продажбата на Македонија. Вечерва во 15 градови ВМРО-ДПМНЕ со народот протестира за одбрана на македонската држава, чест и достоинство. Граѓаните...

Македонија 02.12.20 | 22:50

Здравковски од Велес порача: Сè е залудно ако се откажеме од идентитетот, јазикот и историјата

Ние тука ќе бидеме до самиот крај, се додека не го решиме и ова прашање и се додека не го заштитиме македонскиот идентитет. Пробаа да не прекрстуваат, мислеа дека само...

Македонија 02.12.20 | 22:42

Градоначалникот на Заев против Бучковски: Неговите тези се велепредавство

Парафразирањето на Бучковски дека Македонците и Бугарите се еден народ во две држави (ставот на соседот) и повикот до нашите историчари да излезат од рамките на историографијата...

Македонија 02.12.20 | 22:38

Блокираме во Виница, Македонска Каменица и Пробиштип се додека Заев не запре со распродажбата на Македонија

Покрај онаа блоката која што денеска се случи пред Владата на Република Македонија и онаа пред Министерството за надворешни работи, вечерва од 18ч се блокираа главни...

Култура 02.12.20 | 22:25

Трпчески и „Македонисимо“ и на летовите на една од водечките светки авиокомпании „Луфтханза“

Македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески стана дел и од елитното друштво ѕвездени имиња кои една од водечките светски авиокомпании „Луфтханза“ им ги препорачува...

Македонија 02.12.20 | 22:17

Неприфатливо е „македонски јазик според Уставот“, тој им припаѓа на оние што го зборуваат

Имајќи ги предвид последните случувања поврзани со можното отворање преговори со ЕУ за членство и со барањата на Бугарија да не се именува нашиот јазик како македонски...

Македонија 02.12.20 | 22:13

Оваа земја има умни луѓе, еден ваков е доволен да ги победи сите полуписмени, самоизмислени „нобеловци“

Софија Куновска, поранешна пратеничка и висока функционерка на СДСМ, а сега жестока критичарка на власта постирајќи го интервјуто на претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев...

Македонија 02.12.20 | 22:05

Со 0,49 отсто од Буџетот Заев ќе го чисти воздухот

Во буџетот кој се предлага за 2021 година за унапредување на животната средина се планирани 294 милиони денари што доколку се споредат со ланскиот буџет се забележува кратење...

Црна хроника 02.12.20 | 21:53

27-годишен скопјанец пронајден мртов на Бит Пазар

Вчера во 05.25 часот било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар бил пронајден починат М.Ш.(27) од Скопје. Од страна на лекар од Итна медицинска помош била констатирана...

Македонија 02.12.20 | 21:48

Утре нова блокада на Владата, МНР и Правда: Да не молчиме, бараме оставка од Заев и слобода на народот!

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски за утре, четврток, 3 декември, најави нова блокада на Владата, МНР и Министерството за правда. Блокадата ќе биде од 17 до 18 часот. Го...

Македонија 02.12.20 | 21:33

Вархеји: Сѐ помали се шансите дека оваа година Македонија ќе ги почне преговорите со ЕУ

Комесарот за проширување при ЕУ, Оливер Вархеји, во средата изјавил дека има се помалку шанси Македонија и Албанија да добијат преговарачка рамка до крајот на годината,...

Економија 02.12.20 | 21:22

Празни езера во Македонија е еднакво на 39 милиони долари инкасирани од извоз на струја

Македонија е 57. земја во светот по извоз на електрична енергија, од којшто во 2019-та година заработи 39.015.000 долари или над 26% повеќе во однос на 2018-та година, пишува Бизнисинфо.мк. Во...

Скопје 02.12.20 | 21:09

Скопје, опасен град по живот

Воздухот во Скопје и вечерва опасен по здравјето на луѓето. Речиси 500 ПМ 10 честички на метар кубен вечерва мери мерната станица во Ново Лисиче. И други мерни станици...

Македонија 02.12.20 | 20:49

Ѓорчев: НЕ за Заев, Македонија ќе опстане

Мило ми е, чест ми е што имам можност вечерва да бидам тука во Кавадарци. Да бидам тука со вас да дојдам, да ја споделиме нашата сакана македонска кауза, кон која што сме...