вторник, 1 декември 2020
Македонија 01.12.20 | 23:51

Героски: Двајца поранешни премиери со „бугарски опашки” ќе ги решаваат бугарските делови од македонската историја

Новинарот Бранко Героски не е оптимист дека поранешните премиери ангажиарни во помирувањето со Бугарија, Владо Бучковски како специјален преставник на премиерот Заев...

Македонија 01.12.20 | 23:47

Здравствените работници кои работат со ковид-пациенти ќе поделат 100 милиони денари

Mинистерот Венко Филипче најави парична награда за сите кои работат со пациенти со коронавирус. -Со ребалансот на буџетот, добивме 100 милиони денари, уште толку дополнителна...

Твитови 01.12.20 | 23:41

Куновска: Откако го потпишавме договорот со Бугарија, најлошо стоиме

По потпишувањето на „Договорот за добрососедство“, денес Македонија има најлоши односи со Бугарија од осамостојувањето досега.. Posted by Sofija Kunovska on Tuesday, 1 December 2020

Македонија 01.12.20 | 23:40

Се намалува бројот на хоспитализирани, но далеку сме од позиција да здивнеме

Министерот Венко Филипче, вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека вирусот во последните неколку дена се смирува, односно вирулетноста се намалува, меѓутоа и натаму...

Свет 01.12.20 | 23:37

Пијан и глевен сакал да ги убие: Петмина однесе в гроб, од нив едно дете

Бројот на починаите во налетот на возилот во германскиот град Трир во вторникот попладнето се искачи на пет, соопшти вечерта лоалната полиција, отако малку претходно...

Македонија 01.12.20 | 23:26

Филипче: Гужвите и нервозите се нормални, бараме трпение од пацинетите

За министерот за здравство Венко Филипче нормално е со толкав притисок во болниците да се прават турканици, кои некогаш прераснуваат и во инциденти. Затоа тој побара...

Македонија 01.12.20 | 23:02

Филипче за големата смртност: Земаме брисеви и од умрени за да ги заштитме блиските

Македонија е на осмото место во светот по бројот на починати на милион жители од коринавирусот, но за министерот за здравство Венко Филипче, порастот на починати е светски...

Македонија 01.12.20 | 22:53

Стевановиќ: Пациенти лекувани 8 недели, за секунда умираат кога ќе им ја отстраниме маската

Вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 гостин е Милена Стевановиќ, директорката на Инфективна клиника. Таа објасни колку вирусот е непредвидлив, со примери каде што пациенти...

Македонија 01.12.20 | 22:40

Јан Коп: Многу значење му давате на датумот, 35-те поглавја се важни

Билатералните прашања не се дел од рамката. Рамката е многу јасна. Земјата треба да помине низ преговарачкиот процес и по одреден број години да влезе во Европската...

Македонија 01.12.20 | 22:31

Георгиевски: Нашите историчари не излегуваат од југословенските шеми

Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски во своето гостување во БГНЕС евоцираше спомени од својата младост, кога бил војник. Бев војник во Штип....

Здравје 01.12.20 | 22:28

На 50 минути умирал по еден – ноември е најцрниот месец од почетокот на корона-кризата

Од почетокот на корона-кризата во Македонија до денес најмногу почитати има во ноември, 750 смртни случаи. Дневните извештаи на ИЈЗ покажуваат дека на секои 50 минути умирал...

Македонија 01.12.20 | 22:17

Заев: Обидот да се блокира Собранието е опасно, срамно и неодговорно однесување

Премиерот Зоран Заев вечерва на Фејсбук оцени дека обидите да се блокира работата на Собранието во услови на светска пандемија е опасно, срамно и неодговорно однесување....

Свет 01.12.20 | 22:13

На толкав масакр во првиот бран за Италијанците короната е измама, а лекарите и сестрите се терористи

Италијанските лекари и медицински сестри кои пролетта беа славени како херои, со првиот снег се прогласени за терористи. Иако првиот бран силно ја погоди Италија, не...

Македонија 01.12.20 | 21:59

Заев бара онлајн Собрание, Милошоски му одговори духовито и сликовито

Премиерот Зоран Заев смета дека ВМРО-ДПМНЕ ја блокира работата на Собранието со инсистирањето седниците да се одржуваат по сите протоколи во живо, наместо онлајн како...

Фудбал 01.12.20 | 21:48

Уште еден обвинет за смртта на Марадона

Аргентинските истражни судии подигнаа обвинение и против личниот психијатар на Диего Марадона, Агустина Косачов, во рамки на истрагата за смртта на еден од најдобрите...

Свет 01.12.20 | 21:42

Во светот околу 500 новинари починаа од последици од Ковид-19

Организацијата „Прес емблем кампејн“ (Press Emblem Campaign) со седиште во Женева објави дека од почетокот на пандемијата од последици од Ковид-19 во 56 држави починале 489 медиумски...

Македонија 01.12.20 | 21:39

Љубчо Георгиевски за БГНЕС: Од деца нè убедуваа дека Бугарија ќе нė нападне!

Јас бев војник во Штип. Цело време бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија, дека таа може да нè нападне во секој момент. Не ни рекоа да се пазиме од Грците,...

Естрада 01.12.20 | 21:34

Српско-кинеската сапуница продолжува- Љубовникот и сопругот на Карлеуша се сретнале во Турција

Гостин во една популарна српска ТВ емисија беше фудбалерот Огњен Врањеш, кој во еден сегмент од емисијата одговараше на прашањата на гледачите, а едно беше особено провокативно,...

Македонија 01.12.20 | 21:31

Не треба да се премолчат бугарските окупаторски години, „Никогаш и од никој“

Бугарија, која во периодот од април 1941 година до септември 1944 година била сојузник на Третиот Рајх (дел од нацистичко-фашистичката оска), е окупатор на територијата на...

Македонија 01.12.20 | 21:27

Македонските војници со писмо до власта: Ни ја зедовте Македонија од униформата и ни забранивте да ја носиме

Почитувани Претседател, Премиер, Министер за одбрана, Ние, како припадници на АРМ, цениме дека ова писмо треба да почне со заклетвата: „Се колнам дека ќе ги бранам слободата,...