понеделник, 30 ноември 2020
Свет 30.11.20 | 23:56

Првите две вакцини за Ковид-19 во САД ќе бидат пуштени пред Божиќ

Американскиот министер за здравство, Алекс Азар, најави дека првите две вакцини за Ковид-19 во САД ќе бидат пуштени во оптек до Божиќ. ваквата изјава на Азар доаѓа откако...

Балкан 30.11.20 | 23:45

Поглаварот на Грчката црква пуштен од болница

По 12 дена лекување од Ковид-19, поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос е пуштен од болница. Архиепископот Јеронимос на 19 ноември, со благи симптоми...

Балкан 30.11.20 | 23:35

Во Грција регистрирани 1.044 нови позитивни, починати 85 лица од Ковид-19

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 1.044 нови случаи на Ковид-19, а починале уште 85 лица. На редовна прес конференција за ситуацијата со Ковид-19 во земјата, професорката...

Македонија 30.11.20 | 23:25

Стојаноска: Зоране, престани да се пазариш со хероите на слободата

Станете сите, еј Македонци, стари, млади и средовечни! Станете сите чесни Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Бошњаци, Власи, Црногорци, Египќани. Станете да си ја одбраниме...

Свет 30.11.20 | 23:02

Трамп: Продолжувам да се борам, не заради себе, туку за 74 милиони Америкаци кои гласаа за мене

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер објави дека се уште не се откажува од борбата да докаже дека имало нерегуларности на американските претседателски...

Свет 30.11.20 | 22:44

Бразилски политичар избран за градоначалник, иако цел месец е во кома поради корона вирусот

Локалниот бразилски политичар, Магуито Вилела, бил избран за градоначалник на градот Гоијанија, во централниот дел на земјата, иако тој поголемиот дел од месецот го...

Македонија 30.11.20 | 22:42

ЦУК бара да се продолжи кризната состојба за уште 30 дена

Групата за процена во Центарот за управување со кризи бара продолжување на кризната состојба во државата за нови 30 дена. Со денешната втора седница на Групата за процена...

Македонија 30.11.20 | 22:39

Меркел верува дека ќе ја скрши Бугарија: Прашање е дали ќе успееме навреме со Македонија

Македонија се уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското претседавање со ЕУ, изјави канцеларката Ангела Меркел...

Македонија 30.11.20 | 22:34

Василевска: Ваква власт на Заев која работи против државата нема да спроведе реален попис

Има сериозни прашања кои не можат да се сведат на техничко-математички операции, не можете да дозволите Македонија да биде фалсификувана, граѓаните мора да добијат...

Македонија 30.11.20 | 22:29

Ако сега се откажеме од македонската историја и идентитет, ние свесно се откажуваме од нашето минато и сегашност

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Анеглинка Петкова, на денешниот протест во Гевгелија истакна дека е недозволиво актуелната власт и Зоран Заев да преговараат за македонскиот...

Македонија 30.11.20 | 22:23

Сајкоски: Владата на Заев нема план за ниту едно прашање, веднаш треба да си поднесе оставка

ВМРО-ДПМНЕ денеска во Струга и уште во 10 градови низ Македонија протестира. Генералниот секретар на партијата, Ѓорѓија Сајкоски, ги повика граѓаните на Македонија да...

Македонија 30.11.20 | 22:13

Мајка позитивна на корона во Охрид, очајно барала да се прости од синот починат од болеста

Синко, имаш ли ти дечиња? Ако имаш,тогаш знаеш како крвари душата на една мајка која го изгубила најсветото нешто-својот син. Те молам, помогни ми, однеси ме да го испратам...

Македонија 30.11.20 | 22:01

Пандов: Во што поголем број да се собереме пред Влада и МНР и да побараме оставка на Заев, слобода на народот

Претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов, повика на масовно присуство на утрешниот протест, што од 12.30 до 14 часот ќе се одржи пред Владата...

Македонија 30.11.20 | 21:48

Мицкоски: Да зборуваме гласно, утре ќе биде доцна да ја поправиме грешката на Заев – во вторник блокади пред Владата и МНР

Натпартиските простести кои вечерва се одржаа во 11 градови од утре прераснуваат во блокади во главниот град. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва...

Македонија 30.11.20 | 21:31

Дрвошанов: Нема да дозволиме да се избришат нашите корени, застануваме на патот на предавството на Заев

Претседател на ОК ВМРО-ДПМНЕ Струмица, Жан Дрвошанов, порача дека мора да се застане на патот на предавството и обидите да се избришат македонскиот јазик и идентитет. Од...

Македонија 30.11.20 | 21:28

Милошоски: Ветуваше европски Париз, нè заглави во бугарски Пзарџик

Под мотото „Оставка на Заев, слобода за Македонија“ вечерва се одржа протест и во Кичево. Пред кичевци се обрати нивниот сограѓанин, пратеникот Антонијо Милошоски. Македонија...

Македонија 30.11.20 | 21:18

(ГАЛЕРИЈА): Единаесет града – една порака: Заев, оди си!

Вечерва во 11 градови низ Македонија има протести под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“. Во Кратово и Крива Паланка народот масовно излезе на улиците да го...

Македонија 30.11.20 | 21:17

ВО ЖИВО: Обраќање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски


Македонија 30.11.20 | 20:44

Мицкоски најави јавно обраќање

Лидерот на ВМРO-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе има јавно обраќање на својата Фејсбук страница Следете го моето обраќање во живо, во 21 часот на мојата фејсбук страница –...

Балкан 30.11.20 | 20:30

Турција воведува полициски час 21 до 5 и целосно „заклучување“ за викенд

Турската Влада од утре воведува полициски час од 21 до 5 часот во работните денови и целосно „заклучување“ за време на викенд, односно од 21 часот во петок до 5 часот во...