сабота, 28 ноември 2020
Балкан 28.11.20 | 19:56

Србија возврати: И таа го протера црногорскиот амабасадор

Aмбасадорот на Србија во Црна Гора, Владимир Божовиќ е прогласен за „персона нон грата“ и од него е побарано да замине од Црна Гора, соопшти црногорското Министерство...

Фудбал 28.11.20 | 19:55

Да донираме за македонскиот фудбалер – потребни се пари за операција

Поранешниот фудбалер на Силекс, кој сега настапува во Кожуф, Ѓорѓе Џонов мора да биде опериран во Турција. 29-годишниот бек боледува од рак на белите дробови и потребен...

Македонија 28.11.20 | 19:51

Сонцето во Тетово не грее – градот преплавен со албански знамиња

Тетово обоено црвено-црно. Македонското знаме никаде го нема. Денеска дефиле со автомобили со албански знамиња, накитени згради, тераси, кафулиња, улици. Јарболите преплавени...

Свет 28.11.20 | 19:47

Демонстрантите во Париз запалија филијала на „Банк де Франс“

Демонстрантите против законот за „општа безбедност“ во Париз запшалија филијала на „Банк де Франс“, јави дописникот на МИА. На ѕидот на зградата беше испишано и „А“...

Интима 28.11.20 | 19:40

Тражан: На жените љубов на прв поглед им е изговор за секс за една вечер

Гоца Тржан верува дека жените се заљубуваат во маж што прв пат го гледаат само затоа што им е изговор да бидат со него за една вечер. – Жал ми е, но за жените, заљубувањето...

Македонија 28.11.20 | 19:37

Во Охрид никнува нова дивоградба?!

Дали во Охрид никнува нова дивоградба? Ова прашање го постави редакцијата на Охрид 24, откако, како што тврдат, граѓани доставиле фотографии на кои се гледа како кровот...

Македонија 28.11.20 | 19:31

Да го повикаме сиот народ на улица за да покажеме дека ова не е пуста територија за делба на маса

Професорките  д-р Елка Јачева-Улчар, од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ и  м-р Дарија Андовска од Факултет за музичка уметност испратија отворено писмо...

Балкан 28.11.20 | 19:10

Трговски во Сараево доби казна за гужвите на Црниот петок

Директорот на Управата за инспекциски работи на Сараевскиот кантон Фахир Халиловиќ изјави дека инспекторите биле на терен вчера поради гужвата во трговските центри...

Македонија 28.11.20 | 19:06

Заев: Немам закажано средба со Борисов

Премиерот Зоран Заев денеска изјави за ТВ 21 дека нема закажано средба со неговиот бугарски колега Бојко Борисов. -Нема закажано средба помеѓу мене и Борисов. На ниво...

Македонија 28.11.20 | 19:01

Ангел Димитров: Интервјуто на Заев не е доволно, треба меѓународно-правен документ

Интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС може да е игра на политичката сцена, смета шефот на бугарскиот тим на историчари, Ангел Димитров. Во...

Фудбал 28.11.20 | 18:53

ФФМ ја осуди тепачката пред стадионот во Штип – НЕ за насилство на стадионите и фудбалските терени

Брегалница и Тиквеш ги поделија бодовите на теренот и одиграа реми од 1:1, но од друга страна, навивачките групи на двата клуба си поделија боксови и удари со тврди предмети...

Балкан 28.11.20 | 18:48

Во Албанија 545 новозаразени, 397 оздравени и 16 починати од последици од Ковид-1

Во Албанија во последното деноноќие регистрирана е висока бројка на новозаразени, оздравени но и починати од последици од Ковид-19. – Во изминатите 24 часа од 2.026 тестирани...

Фудбал 28.11.20 | 18:42

Полицаец повреден во судирот на навивачките групи во Штип

Во судирот на навивачките групи „Фаланга“ и „Лозари“ во Штип пред почетокот на второлигашкото фудбалско дерби помеѓу Брегалница и Тиквеш, е повреден полицаец. Како...

Балкан 28.11.20 | 18:34

Црна Гора го протера српскиот амбасадор од земјата

Амбасадорот на Србија во Црна Гора, Владимир Божовиќ, е прогласен за персона нон грата и од него е побарано да ја напушти земјата, соопшти Министерството за надворешни...

Фудбал 28.11.20 | 18:21

Убиен човекот кој направи селфи со мртвото тело на Марадона

Работникот од погребалната компанија која беше задолжена за погребот на Диего Армандо Марадона, е убиен по објавената фотографија која ја направи со мртвото тело на...

Македонија 28.11.20 | 18:11

Откако ги навреди партизаните, Заев упати телеграма со сочувство за смртта на првоборецот Раде Гогов

Премиерот Зоран Заев, откако пред некој ден посочи дека партизаните се бореле со администрација, а не со окупатори, денеска упати телеграма со сочувство до семејството...

Македонија 28.11.20 | 18:02

Тасевски: Копирајте ги сите навреди кон Македонците на социјалните мрежи, да видиме Обиџуко до каде ќе оди

Оваа предавничка, јаничарска власт му објави информациска војна на македонскиот народ. Целта им е да му ја затнат муцката на секој Македонец којшто остро ќе се спротивстави...

Македонија 28.11.20 | 17:50

Љубчо Георгиевски: Гоце Делчев бил роден во бугарски вилает

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски  вели „Можеби цело време сè уште криеме некои работи околу Гоце Делчев и не...

Македонија 28.11.20 | 17:38

Внуката на Корчагин: Дедо ми беше убиен два пати – еднаш од бугарските фашисти, еднаш од македонската власт

Раде Јовчевски Корчагин е убиен два пати. Еднаш од фашистите Бугари, а денес за жал од македонските власти – вака ја започнува приказната внуката на Раде Јовчевски Корчагин...

Македонија 28.11.20 | 17:24

Димитриевски бара извинување од Борисов, протестна нота или прекин на разговорите со Бугарија

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, побара извинување од бугарскиот премиер Бојко Борисов за последната изјава на вицепремиерот во неговата влада и...