сабота, 28 ноември 2020
Македонија 28.11.20 | 23:48

Тетово „гореше“ вечерва во црвено за денот на албанското знаме

Вечерва Тетово е обоено во црвено.Но, грешите ако мислите дека се навива за македонската репрезентација.Таму се прославува денот на албанското знаме, со бакљи, огномети...

Македонија 28.11.20 | 23:34

Дедото на Андреј Жерновски лично ги пречекал „администраторите“ од Бугарија за време на окупацијата

На социјалните мрежи е објавено видео од Кирил Жерновски, дедо на Андреј како лично тој го пречекува бугарскиот Цар “ослободител” и “администратор”. За време...

Твитови 28.11.20 | 23:25

Која песна ќе ја пееме, нашата или вашата?

 

Македонија 28.11.20 | 23:17

За Борисов, Москва и бугарските комунисти се виновни за ветото за Македонија

Богдан Илиевски на Фејсбук го коментира интервјуто на Бојко Борисов за Дојче Веле во кое тој ги обвни Москва и бугарските комунисти дека се виновни за ветото што Бугарија...

Македонија 28.11.20 | 23:04

Енормно загадување: На Македонија вечерва и се случува и еколошка катастрофа

На Македонија во овој момент и се случува и еколошка катастрофа, напиша на Фејсбук Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ. Без конретни и јасно насочени политики нема решение.Обврска...

Балкан 28.11.20 | 22:51

Во Бугарија запалено македонското и српското знаме?

На Фејсбук страницата ВМРО младежи-Русе е објавено видео како се пали македонско  и српско знаме. Бугарските медиуми пишуваат дека авторот на страницата е од  Митровица...

Македонија 28.11.20 | 22:38

Костовски: Добро е што Заев имаше потреба да каже дека е Македонец, ние останатите таква потреба

Добро е што Заев имаше потреба да каже дека е Македонец, еве на пример сите ние останатите таква потреба немаме зошто како него немаме “путер” на глава од предаства,...

Македонија 28.11.20 | 22:33

Скопје, Прилеп и Тетово со најмногу активни случаи

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: Скопје 26602, активни 10382 Куманово 3686, активни 933 Дебар 460, активни 95 Штип...

Калеидоскоп 28.11.20 | 22:22

Сите се “тепаат“ да ги брани: Редона е најзгодната албанска адвокатка

Редона Кочи е една од најпознатите албански адвокатки.Поради нејзината убавина , но и адвокатски квалитети, клиените буквално се „тепаат“ да ги застапува. Но, Редона...

Твитови 28.11.20 | 22:10

Заев: Не се возам јас со Мерцедесот од 600.000 евра никогаш


Македонија 28.11.20 | 22:05

Сите во еден глас: Како се пееше македонската химна на денешниот протест


Македонија 28.11.20 | 21:49

Мицкоски: Заев е подготвен да ја плати секоја цена, ама тоа ако може да го плати со туѓи синови и ќерки

За да владините функционери и Заев обезбедат иднина, прво треба да ја согледаат реалноста, а реалноста во Македонија се одликува со криза, живот на рати, политички поделби...

Фудбал 28.11.20 | 21:40

Првиот автомобил на Марадона бил „стокец“

Диего Марадона во неговиот живот сменил многу автомобили но малкумина знаат дека неговото прво возило било популарниот „стокец“. Диего го возел неколку години пред...

Македонија 28.11.20 | 21:12

Заев му врати на Каракачaнов: Не сум Бугарин

Откако денеска вицепремиерот на источниот сосед го навреди  Заев дека е Бугарин на кој следниот ден му текнува, со реакција се јави и премиерот. Каракачанов: Заев е...

Твитови 28.11.20 | 20:58

„Седи единица“: Што правел Заев како дете на час по историја


Економија 28.11.20 | 20:53

Владата ќе носи нови компании во индустриските зони

Новоименуваниот директор на ТИРЗ, Јован Деспотовски најави влез на нови компании во индустриската зона. Тој во интервју за ТВ Сител информираше дека контактира со тројца...

Македонија 28.11.20 | 20:38

Црн ден за Македонија: 41 починат, бројот на заразени надмина 60.000

Црн ден за Македонија. Денеска дури 41 лице го загуби животот, а новозаболени се 1.022. Бројот на вкупно заразени од почетокот на пандемијата надмина 60.000.  

Вести 28.11.20 | 20:32

Денот кога и Македонија се радуваше поради промашениот пенал на Марадона

На Светското првенство во Италија во 1990 година играа Југославија и Аргентина.Од Вардар до Триглав го чекаат мечот на кој со победа „сините“ имаат шанса да влезат во...

Балкан 28.11.20 | 20:19

Затворените граници не им помогнаа: Грција урива рекорди по заразени и починати од корона

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво, почина 121 лице, а намален е бројот на новозаразени, со 1.747 нови случаи,...

Македонија 28.11.20 | 20:04

Поранешниот советник на Пендаровски, Денко Малески вели дека Заев е во право што прави ревизија на историјата

Заев е во право, зашто од аспект на меѓународната политика, Бугарија има потенцијал да стане наш (нај)важен стратешки партнер на Балканот. Згора на тоа, една мала земја...