петок, 27 ноември 2020
Балкан 27.11.20 | 23:57

Била само бугарска: Бугарија се скара и со Србија и Русија за кирилицата

Бугарија се скара со Србија и Русија за тоа чија е кирилицата. Бугарските научници  и власти дека не треба да им се дозволи на Русија и на Србија да го узурпираат „словенското...

Твитови 27.11.20 | 23:54

Како лета времето, кај и да е Цаца пак ќе замине на скијање


Македонија 27.11.20 | 23:43

Владата демантира дека веќе паднал договор со Бугарија

Владата реагира на текстот од „Инфомакс“ дека веќе паднал Договор со Бугарија за заедничка историја и оти ќе биде потпишан Анекс на Договорот за добрососедство. Владата...

Македонија 27.11.20 | 23:19

Taсевски со порака до Захариева: Вашето минато нема да го заборават синовите и внуците на оние отсечени глави со кои сте се сликале како администратори

Актерот Сашо Тасевски ја потсети минитерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева за злостортвата што ги правеле „администраторите“ во Втората светска...

Македонија 27.11.20 | 23:01

Мисајловски: Не може да се заборави секоја една капка крв што паднала во Куманово во борбата за слободна Македонија

Не може да се заборави секоја една капка крв што паднала во Куманово во борбата за слободна Македонија, напиша Владо Мисајловски по вечерашниот протест. Тој објави и...

Македонија 27.11.20 | 22:43

Османи потврди: Бугарија бара да прифатиме дека македонскиот јазик е заснован на западно-бугарски дијалект

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во интервју за „360 степени“, вели дека барањето на Бугарија да се прифати дека македонската етногенеза е бугарска, а македонскиот...

Македонија 27.11.20 | 22:20

Мицкоски: Има работи коишто се свети, има работи коишто не се предмет на пазарење!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обрати по вечерашните протести на Фејсбук и оцени дека народот како никогаш досега е сплотен против Заев. Куманово, Тетово,...

Македонија 27.11.20 | 22:05

Нова илјадарка заразени и 28 починати

 Нови 1093 заразени со коронавирусот од 3084 тестирања во изминатите 24 часа, соопшти вечерва Министерството за здравство. Од нив 431 се во Скопје, 94 во Гостивар, 60 во Прилеп,...

Македонија 27.11.20 | 21:52

Готово е: Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, ќе се прифати заедничка историја и нов анекс

Зоран Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, дознава „Инфомакс“ до дипломатски извори, вклучени во процесот. Според информациите на Инфомакс, Зоран Заев ги прифатил...

Македонија 27.11.20 | 21:35

Мизрахи: Заев треба да знае дека никој нема мандат да ја допира нашата историја, јазикот и нашиот народ

Тешко е да се говори од Ваташа. Пријатели овој собир е надпартиски. На овој собир нема леви и нема десни. Ова е собир за Македонија. Никој од нас  не одбира кога и во какво...

Македонија 27.11.20 | 21:26

Заев врши директен упад во историјата на македонскиот народ

Овој протест е реакција на интервјуто на премиерот Зоран Заев и на неговиот обид да му ги одземе достоинството, честа и гордоста на македонскиот народ, рече вечерва...

Твитови 27.11.20 | 21:19

Куновска: Да сакавме власта да нè „онаквуе“ ќе го изберевме Бред Пит

Превод: Да сакавме власта да не онаквуе ќе го изберевме Бред Пит pic.twitter.com/qPYmi6w6A6 — Sofija Kunovska (@skunovska) November 26, 2020

Твитови 27.11.20 | 21:10

Редици пред и во „Ситимол“, за „блек фрајдеј“ се заборави и на короната

На социјалните мрежи се споделуваат фотографии и видеа од трговскиот центар „Ситимол“, во кој редици чекаат да ги искористат попустите. Кластер Сити мол денес. За...

Македонија 27.11.20 | 21:01

Ѓорчев: Македонија никогаш не била попонижена

Повод за овој протест кој што го имаме во Битола денес е општото огромно незадоволство кое што владее во Македонија од политиките, изјавите и постапките на Зоран Заев,...

Македонија 27.11.20 | 20:55

Маричиќ: Стојам целосно зад Заев и неговите искрени намери

Недвосмислено стојам зад премиерот Зоран Заев и неговите искрени намери во отворање на патот за почеток на преговорите, вели министерот за правда, Бојан Маричиќ. Во...

Македонија 27.11.20 | 20:47

„Не простувајте им, знаат што прават“: Македонија на нозе, се бара оставка од Заев и СДСМ

Под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“ денеска со почеток во 18 часот илјадници граѓани излегоа на улиците во Куманово, Тетово, Велес, Кавадарци, Прилеп, Охрид...

Македонија 27.11.20 | 20:45

НОБ е цел Прилеп! Нема да дозволиме Заев да тргува со 650 паднати борци и народни херои

Сервилната и предавничката политика на власта ја доведе Република Македонија и македонскиот народ пред тешки моменти, пред бришење, порача вечерва од протестот во...

Македонија 27.11.20 | 20:35

Сајкоски од Охрид: Историјата не се решава со два потписи

Денеска ВМРО-ДПМНЕ покрај Охрид протестира во уште шест града во Република Македонија. Сакаме да порачаме до Заев и актуелната власт дека борбата, жртвите, идентитетот...

Македонија 27.11.20 | 20:16

Внимавајте! МВР следи и казнува кога на „Фејсбук“ се пишува против Бугарија

Полицијата го следи и го санкционира говорот на омраза на социјалните мрежи поврзан со актуелните случувања со Бугарија. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски...

Македонија 27.11.20 | 20:08

Милошоски од Велес: Време е Заев да си даде оставка!

Заев не успеа да донесе инвестиции, не успеа да го подобри здравството, не успеа да го заштити достоинството на државата, не успеа да направи подобар живот што го нудеше....