среда, 25 ноември 2020
Фудбал 25.11.20 | 23:56

Мурињо се прости од Марадона: Је*ига, друже, веќе ми недостигаш

Фудбалскиот свет се простува од легендата Диего Армандо Марадона, кој денеска почина на 60-годишна возраст. Меѓу првите што испратија последен поздрав беше Жозе Мурињо,...

Црна хроника 25.11.20 | 23:55

Околу 10.000 гранати пронајдени под стадионот во Битола чекаат уништување во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) денеска соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна што на 26 октомври...

Калеидоскоп 25.11.20 | 23:50

Три генерации живеат во една соба, немаат ни вода – апел за помош на семејство од Тетово

Недалеку од Тетово, во трошна куќа, во услови кои се под секое нормално ниво, поради немаштија животот го поминуваат три генерации, вели во апелот на социјалните мрежи...

Македонија 25.11.20 | 23:49

За Рашковски се отвора нова функција во Влада

Доскорешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, ќе добие нова функција во Владата. Нему ќе му припадне водството во едно од трите нови секретаријати, поточно...

Твитови 25.11.20 | 23:43

Лисица среде Скопје

Што бара лисицава сред Скопје? pic.twitter.com/NOaOsmokOZ — Ајс Ти (@IceBucks7) November 25, 2020

Македонија 25.11.20 | 23:40

Заев да ми ја плати казната за прескокнување ограда, вели Мери Николова

Мери Николова Буџаку, некогашна „шарена револуционерка“ и гласна активистка на СДСМ, треаба да плати казна оти во 2015 за време на протест прескокнала ограда. Таа веста...

Македонија 25.11.20 | 23:29

Димитров е поопасен од коронавирусот, вели бугарскиот новинар кој го интервјуираше Заев

Бугарскиот новинар и сопственик на агенцијата БГНЕС, Љубчо Нешков, кој денес го објави интервјуто со премиерот Зоран Заев што предизвика многу полемики, тврди дека...

Македонија 25.11.20 | 23:26

Во нормална држава после такви изјави веднаш ќе беше приведен и сослушан во полиција

Актерот Сашо Тасевски вели дека по седми пат го слуша интервјуто на Зоран Заев за БГНЕС, и не може да дојди на себе. Ти си бре најдолниот национален предавник кој чекорел...

Ракомет 25.11.20 | 23:10

Вардар втор пат поразен од Киелце

Македонскиот и актуелен европски шампион Вардар вечерва претрпи пораз на гостувањето кај Киелце со 36:29. За „црвено-црните“ ова е втор пораз од полскиот шампион во период...

Македонија 25.11.20 | 23:00

Шпреса Јусуфи: Татко ми првоборец 4 години бил по бугарски затвори

Не стивнуваат реакциите на јавноста по скандалозното интервју на премиерот Зоран Заев за БГНЕС. Меѓу сведоштвата на граѓаните, се најде и она на дипломатката Шпреса...

Македонија 25.11.20 | 22:54

Mоите дедовци Благоја и Миле вртелешки се сторија во Бутел од нервоза!

Mоите дедовци Благоја и Миле вртелешки се сторија во Бутел од нервоза, коментира новинарот Миле Ристески, кој се приклучи на острите реакции од јавноста и граѓаните...

Твитови 25.11.20 | 22:48

Ние во Босна имаме будали политичари, ама ти и нив ги надмина, предавнику!


Македонија 25.11.20 | 22:45

Мисајловски: Утре на протест, не за партии, туку за Македонија!

Македонија е сè што имаме, вели пратеникот Владо Мисајловски и во негово и во име на ВМРО-ДПМНЕ повика на натпартиски предупредувачки протест „за одбрана на црвените...

Македонија 25.11.20 | 22:34

Секој политичар треба да има момент кога ќе се запраша: „Во што се претворив?”!

Професорката од Правниот факултет на УКИМ, Ана Павловска-Данева, некогашна пратеничка од редовите на СДСМ, денеска се приклучи кон реакциите на јавноста на изјавите...

Македонија 25.11.20 | 22:27

Стаматоски: Како борци особено сме погодени кога се омаловажува и негира нашата народно-ослободителната борба

Првото вистинско ослободување на Скопје со сопствени сили е под знакот на општата политичка состојба во земјава и светот. Вака пред неполни три недели говореше Трајко...

Македонија 25.11.20 | 22:13

Мицевски: Заев, ти си срам за Македонците и за Македонија

Господине Зоран Заев, ти си срам за Македонците, ти си срам за Македонија, ти си срам и за своите сопартијци, ти си срам за нашите предци, ти си и засекогаш ќе бидеш срам...

Македонија 25.11.20 | 22:03

Пендаровски нема да ги коментира ставовите на Заев

Претседателот Стево Пендаровски нема да излезе со официјален став и коментар по интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската новина агенција „Бгнес“ во кое дел...

Македонија 25.11.20 | 21:56

Муцунски: Недозволиво е политичар како Заев да преговара за јазикот и идентитетот

Недозволиво е во 21 век политичари да преговараат за права кои се неотуѓиви, како што правото за јазикот, идентитетот…, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски во...

Македонија 25.11.20 | 21:50

Милески: Ваква будала за премиер да не му посакаш ни на најголемиот душман

Која велелепна будала човече!, коментира активистот Роберт Милески за интервјуто на Зоран Заев. Ваква будала за премиер да не му посакаш ни на најголемиот душман, вели...

Македонија 25.11.20 | 21:37

Пецаков: Зоран Заев, ти си најголемото зло што Македонија некогаш го имала

Зоран Заев, ти си најголемото зло што Македонија некогаш го имала, реагира пратеникот од ВМРО ДПМНЕ, Кирил Пецаков, по интервјуто на македонскиот премиер за БГНЕС. Под...