вторник, 24 ноември 2020
Интима 24.11.20 | 23:59

Во Шкотска улошките станаа бесплатни

Шкотска стана првата земја во која улошките и сите интимни средства за жената станаа бесплатни. Со кампањата справување со „менструалната сиромаштија“, Шкотска е...

Македонија 24.11.20 | 23:48

Ги „тепа“: Кабул и Катманду: Teтово вечерва е најзагаден град во светот

Тетово е вечерва најзагаден град во светот. Тој на листа е пред Кабул во Авганистан и Катманду во Непал.Пратеникот Антонио Милошоски  на Фејсбук искоментира дека Југохорм...

Македонија 24.11.20 | 23:47

Прилеп станува македонски Вухан: Денеска шестмина починати, активни случаи 982

Дали Прилеп станува македонски Вухан.Денеска во овој град починаа шестмина пациенти а активни случаи има 982. Меѓу Прилепчани владее паника по сознанието дека во болницата...

Македонија 24.11.20 | 23:37

Зоран, биди маж и побарај оставка од Груби

Актерот Сашо Тасевски побара од Заев јавно да побара оставка од Артан Груби по најновите информации дека е замешан со „жолтата куќа“. Гледате, нивните довчерашни господари...

Македонија 24.11.20 | 23:23

Од четврток ќе започне исплатата на ноемврските пензии

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското и инвалидското осигурување...

Македонија 24.11.20 | 23:12

Мицкоски: Оние што имаат концесии кон Бугарија да не преговараат за ова чувствително прашање

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на Фејсбук ги искоментира преговорите на власта со Бугарија.Според него, најважно е они кои имаат концесии да не преговораат...

Естрада 24.11.20 | 22:55

Бугарската фолк пејачка Андреа сакаше да се самоубие откако ја остави момчето боксер

Андреа е една од најпопуларните пејачки во Бугарија.Таа е позната по бујните гради но и по бурната врска со боксерот Кубрат Пулев.Тој ја оставил по 13 години врска и Андреа...

Македонија 24.11.20 | 22:44

Владата ќе го менува и Законот за Агенција за разузнување

Владата денеска го утврди текстот на Предлог-законот за Агенцијата за разузнавање. Целта на Законот за Агенција за разузнавање е да се направи јасна дистинкција меѓу...

Економија 24.11.20 | 22:33

Нема веќе бугарски таблички: Владата дава попуст за пререгистрација на возилата

Владата на денешната  седница го утврди текстот на Предлог-законот за регистрација на возила со странски регистерски таблици со одлука да биде доставен на усвојување...

Твитови 24.11.20 | 22:22

Ванковска: Koга ќе прочитам „сите починаа во болички услови“ морници ми минуваат


Свет 24.11.20 | 22:11

Голем дел од Италијанците веруваат дека корона вирусот е создаден во лабораторија

Една четвртина од Италијанците веруваат во теории на заговор за епидемијата со Ковид-19, особено дека вирусот е создаден во лабораторија за да влијае на рамнотежата...

Македонија 24.11.20 | 21:43

Николов: Не убедуваа ситуацијата е под контрола, еве сега гледаме по бројката на починати и заразени колку е под контрола

Kога нема системска организација и кога не се следат правилата на експертите и науката и кога не се спроведуваат, доаѓа до оваа ситуација во која сме. Може да кажеме дека...

Свет 24.11.20 | 21:33

Moжен ли е пресврт: Tрамп во тужба ќе го открие изборниот фалсификат

Претседателот на САД, Доналд Трамп, соопшти дека неговиот адвокатски тим подготвува голема тужба која наводо ќе раскрие детаљи за изборниот фалсификат. -Нашата голема...

Македонија 24.11.20 | 21:23

Aмхети: Во Хаг нема да им се суди на поединци туку на УЧК

Судскиот процес во Хаг не е против поединци, туку против Ослободителната војска на Косово (ОВК – УЧК), вели првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, додавајќи дека таков заклучок...

Македонија 24.11.20 | 21:20

Се вративме на дневната илјадарка заразени: Денеска 15 починати

Министерот Филипче ги објави дневните резултати од корона. Новозаболени се 1039 а 15 граѓани го загубија животот.    

Македонија 24.11.20 | 21:11

Јакимовски: Му велев ли бе луѓе на Заев дека не го затвора туку го отвара македонското прашање?

Лидерот на ГРОМ Стевче Јакимовски на Фејсбук во 14 точки го објаснува спорот со Бугарија и грешките што ги прави Зоран Заев. Му велев ли бе луѓе на Заев дека не го затвора...

Македонија 24.11.20 | 20:57

Николоски: Во период на корона криза власта троши 20 милиони евра за вработувања и 22 милиони за ситни набавки

Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за буџетот за 2021 година и посочи дека во период на корона...

Твитови 24.11.20 | 20:39

За Груби прашувам: Кога двајца ограбуваат банка дали третиот што ги чека во кола е само шофер?


Македонија 24.11.20 | 20:25

По 43 години болницата во Битола ќе се поднови со рентген апарат

Модуларниот Ковид-центар, за чие подигање почнаа подготовки до Клиничката болница во Битола, ќе биде опремен со нова медицинска опрема со цел пациентите да имаат подобри...

Македонија 24.11.20 | 20:24

Николоски: Скандалот со Лидија Димова е една од причините зошто не почнавме преговори со ЕУ

Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за скандалот за Лидија Димова односно за злоупотреба...