понеделник, 23 ноември 2020
Македонија 23.11.20 | 23:59

Д-р Грозданова: Македонија ќе добие вакцини против ковид-19 за само 20% од населението

Македонија ќе ја добие онаа вакцина против ковид-19, која прва ќе биде регистрирана и одобрена преку Ковакс механизмот, а реално е да се очекува тоа да се случи во првите...

Македонија 23.11.20 | 23:49

Во моментов околу 500 легла има во ковид центрите во Скопје

Министерот за здравство  Венко Филипче попладнево се сретна со Александар Трајановски, директор на Универзитетската клиника за трауматологија, ортопедски болести,...

Калеидоскоп 23.11.20 | 23:47

Почина новинарот Рефик Зенку

Од последици на Ковид-19 денеска почина Рефик Зенку, дописник на Медиумската информативна агенција. Зенку беше дописник за МИА од Кичево во изминатите девет години. За...

Економија 23.11.20 | 23:43

Ваучери за домашен туризам ќе има и следната година

Мерката ваучери за домашен туризам ќе продолжи и следната година за што веќе се обзбедени средства во предлог-буџетот на Министерството за економија, кажа министерот...

Македонија 23.11.20 | 23:36

Ахмети: Стоиме рамо до рамо со нашите сожители Македонци за решавање на спорот со Бугарија

Со Али Ахмети вечерва во „Клик плус“ на ТВ21 дебатиравме на интересни теми. Не можевме, а да не го прашаме за негов став околу прашањето со Бугарија. Како Ахмети би го...

Македонија 23.11.20 | 23:26

Ахмети: Меџити досега не разговарал со мене за интерпелација на министри од ДУИ

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека не го загружуваат најавите дека Изет Меџити и други пратеници на ДУИ може ќе поднесат интерпелација за вицепремиерот Артан Груби...

Македонија 23.11.20 | 23:23

Ахмети му простил на Заев за „Албанците не вредат пет пари“: Не сакаме да го дискредитираме неговиот лик

Али Ахмети, лидерот на ДУИ на гостувањето во ТВ21 во емисијата „Клик Плус“ коментираше и за изборната кампања. Тој ги коментираше зборовите на Заев дека „Албанците...

Македонија 23.11.20 | 23:07

Ахмети: Груби бил само преведувач во „Жолтата куќа“, ништо повеќе

Деновиве во Тирана се дебатира за улогата на УЧК и на обвинетите команданти. Потпретседателот на Демократската партија на Албанија Еди Палока тврди дека премиерот...

Калеидоскоп 23.11.20 | 23:00

Пронајдена куќата на Исус, во која живеел како дете

Британскиот археолог Кен Дарк од Универзитетот Рединг тврди дека ја пронашол куќата во која Исус Христос го минал детството. Според него, куќата се наоѓа во Назарет,...

Македонија 23.11.20 | 22:34

Димовски: А Софија да ја врати украдената круна на Охридската архиепископија

Во духот на пријателството што толку макотрпно го гради Владата со Бугарија, поранешниот пратеник Илија Димовски замолува Софија да го врати она што Бугарија ѝ го украла...

Економија 23.11.20 | 22:14

Денови на финансиска писменост – финансиска едукација е јавен интерес

Финансиската писменост е јавен интерес, бидејќи индивидуалните и лични финансиски одлуки, влијаат на целокупниот економски раст и развој – заклучија првите луѓе...

Балкан 23.11.20 | 22:09

Од 27 ноември во Бугарија се затвора сè: Не можеме да дозволиме да ни умираат млади, стари луѓе, учители, лекари

Бугарија има намера да затвори училишта, ресторани и продавници и да ги забрани сите спортски настани, приватни забави и екскурзии за да се спречи ширењето на вирусот....

Економија 23.11.20 | 21:57

Македонија се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене, ќе инвестира во грчката гасна електрана во Александропулос

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски попладнево обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене и се...

Естрада 23.11.20 | 21:54

Владо Георгиев цели 10 години не смее да влезе во родната земја

Управата на полицијата во Херцег Нови му го забрани влезот во Црна Гора на пејачот Владо Георгиев до 2030 година, соопшти адвокатската канцеларија Томановиќ, која го застапува...

Ракомет 23.11.20 | 21:43

Кога Митревски брани… фантастичен настап на македонскиот репрезентативец

Македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски уште еднаш покажа дека е вистински лидер на португалски Порто. Благодарение на одличниот настап на Митревски...

Економија 23.11.20 | 21:31

Продолжен рокот за аплцирање за грантови за туристичките агенции, ресторани за свадба, игротеки и ноќни клубови

Министерството за економија донесе одлука за една недела да го продолжи рокот за аплицирање за јавните повици за грантови за туристичките агенции, игротеките, рестораните...

Македонија 23.11.20 | 21:28

Брнз: Разочарани сме што Бугарија го блокира прогресот

Се надеваме дека Македонија ќе продолжи со процесот на пристапување кон Европската Унија. Многу јасно ја кажавме нашата желба да ја видиме првата меѓувладина...

Астро 23.11.20 | 21:20

Најсрамежливите хороскопски знаци

Збунетоста е самосвесна емоција, која настанува како резултат на несовпаѓање на нашите мисли и постапки. Срамот, од друга страна, обично е показател дека можеби премногу...

Естрада 23.11.20 | 21:16

Маја Оџаклиевска: Немам куќа на Дедиње, но имам каде да спијам и што да јадам, тоа ми е доволно!

Пејачката Маја Оџаклиевска се повлече од сцената пред повеќе од 20 години, а денес ужива во пензионерските денови, иако воопшто не и се лесни затоа што нејзината пензија...

Економија 23.11.20 | 21:08

Ги затвори ли Владата скијачките центри со цел да ја продаде Шапка по багателна цена?!

Ги затвори ли Владата скијачките центри во Македонија, со цел да ја шитне за евтини пари туристичкиот скијачки центар „Попова Шапка“, кој премиерот Зоран Заев најави...