сабота, 21 ноември 2020
Калеидоскоп 21.11.20 | 23:26

Распродадени лото ливчињата со бројот на корона кризата

Љубителите на игрите на среќа во Шпанија ги разграбаа ливчињата  од традиционалната божиќна лотарија со броеви поврзани со коронавирусот, а меѓу првите беше и бројот...

Македонија 21.11.20 | 23:09

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да имаат болнички кревети

Кризната состојба се злоупотребува од Заев за популизам. Наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да имаат болнички кревети, велат од опозициската...

Патувања 21.11.20 | 22:56

Македонците не се откажуваат од дочек на Нова година во странство: Најголем интерес за Копаоник и Белград

Состојбата и препораките се менуваат од ден во ден, но сепак има интерес за патувања надвор од земјава за новогодишните празници – велат од повеќе познати туристички...

Балкан 21.11.20 | 22:44

Во Србија се преврте воз што пренесуваше амонијак

Tоварниот воз кој превезувал амонијак околу 19 часот излетал од шините во Ресник. Според првичните информации, амонијакот не истекол.

Македонија 21.11.20 | 22:28

Кичево денес забележа рекорден број на новозаболени од ковид-19

Кичево денес забележа рекорден број на новозаболени од ковид-19, вкупно 55, со што го собори досегашниот неславен рекорд од 44 лица инфицирани од овој вирус. Во изминатите...

Македонија 21.11.20 | 22:12

НАкС: Поддршка за студентските барања за транспарентен избор на претставник во Советот за високо образование

Независниот академски синдикат (НАкС) со соопштение ја изрази својата поддршка кон напорите на Универзитетското студентско собрание при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“...

Македонија 21.11.20 | 21:59

Вратете му ги ќерамидите на Стојанче

Вратете му ги ќерамидите на Стојанче, посигурно се чувствувавме додека беше безгрижен. Во сета мака, Заев и Филипче си играат мајтап со нас – бајрактар во корона-битката...

Балкан 21.11.20 | 21:44

Смит: Тачи би можел да добие доживотна казна затвор

Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во писмото до судијата на претходна постапка Никола Гиуло објави зошто Хашим Тачи треба да биде притворен. Смит...

Економија 21.11.20 | 21:35

Возилата со странски регистарски таблички ќе се легализираат

Возилата со странски регистарски таблички кои се возат низ земјава ќе се легализираат, односно ќе добијат таблички од Македонија, објави АлсатМ. Од Владата сметаат...

Свет 21.11.20 | 21:25

САД, Полска и Украина: Гасоводот „Северен поток 2“ ќе ја направи Германија зависна од Русија

Американската влада има листа на компании и лица кои би можеле да ги санкционираат доколку не запрат со активности поврзани со гасоводот „Северен тек 2“, кој треба...

Скопје 21.11.20 | 21:15

Гази Баба и Аеродром имаат над 1 400 активни случаи

Од новорегистрираните 1 182 случаи заразени со коронавирус во изминатото деноноќие во земјава, најмногу – 544 се во Скопје. Со тоа, бројот на активни случаи во главниот...

Сервиси 21.11.20 | 21:07

Маврово и Пелистер под снежна покривка

На социјалните мрежи се споделуваат видеа од првиот снег кој падна во Македонија. Во попладневните часови првиот снег на територијата на нашата земја падна во Маврово,...

Македонија 21.11.20 | 20:58

Битола станува ново жариште на Ковид-19: На секои 5 минути амбулантното возило носеше по еден заразен

На секои 5 минути амбулантното возило носеше по еден заразен. Овие снимки ТВ21 ги снимаше вчера во битолската болница, во делот каде се пациентите заразени со корона вирус....

Црна хроника 21.11.20 | 20:42

Градежен работник спаси 81-годишен старец од водите на Вардар

Работникот С.С. (27) од Тетово, вчера од водите на реката Вардар го извадил Б.М.(81) од Скопје. Од лекар од Итна медицинска помош бил извршен преглед и било констатирано дека...

Македонија 21.11.20 | 20:39

Новинарот Героски и д-р Докиќ апелираат здрави лица што прележале ковид-19 да се вклучат во борбата како волонтери

Новинарот Бранко Героски на својот фејсбук профил ги повика сите оние кои ја прележале болеста Ковид-19 а имаат желба да помогнат да волонтираат на државните клиники....

Свет 21.11.20 | 20:27

Светска банка: Поради долгови, на некои земји им се заканува сиромаштија

Претседателот на Светска банка Дејвид Малпас денеска ги предупреди лидерите на Групата 20 најразвиени земји (Г20) дека неуспехот да се обезбеди поголема поддршка за отпис...

Македонија 21.11.20 | 20:26

Заврши состанокот на главниот кризен штаб во ЦУК

Заврши состанокот на главниот кризен штаб во ЦУК. По вчерашната одлука на Владата за прогласување на кризна состојба на целата територија на државата во траење од 30...

Свет 21.11.20 | 20:16

Бајден ќе работи на укинување на смртната казна во САД

Избраниот претседател на САД Џо Бајден е против смртната казна и ќе работи на нејзино укинување, изјави денеска неговиот портпарол, додека Министерството за правда...

Економија 21.11.20 | 20:02

Савески: Толку висока невработеност сме немале од 2012 година

Толку висока невработеност сме немале осум години, од 2012 година, коментира на Фејсбук Здравко Савески, доктор на политички науки, синдикалец и активист, анализирајќи...

Скопје 21.11.20 | 19:51

Градоначалникот на Центар ги правда парите од казната за „Лимак“

По обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ дека Општина Центар, месечно добива 80.000 евра од „Лимак“ заради пробиени рокови за изградба на подземна сообраќајница, а никој...