недела, 1 ноември 2020
Сервиси 01.11.20 | 23:59

Овие делови од Скопје деновиве без струја

Без електрична енергија утре ќе бидат делови од општините Петровец и Карпош, а задутре делови од општините Бутел, Центар и Аеродром. Како што соопшти ЦУК по известување...

Свет 01.11.20 | 23:51

Бројот на заразени во Европа надмина 10 милиони

Бројот на заразени со коронавирус во Европа надмина десет милиони, откако бројот на нови случаи е двојно зголемен за пет недели. Минатиот месец, Латинска Америка и Азија...

Свет 01.11.20 | 23:40

Се помалку надежи за преживеани: Бројот на жртвите од земјотресот во Егејот достигна 71

Спасувачите во неделата продолжуваат со пребарувањето на зградите во западниот турски град Измир додека се губат надежите дека ќе бидат пронајдени нови преживеани,...

Естрада 01.11.20 | 23:25

Мајка ви сака да умрете од корона во Србија, им зборувал Душан на синовите

Српската Тања Савиќ откри неверојатни детали за тоа со какви ужасни работи се служел нејзиниот сопруг Душан, кој пред седум месеци ѝ ги зеде децата и ги одведе во Австралија. Им...

Твитови 01.11.20 | 23:13

Со оро и пукање се борат против корона во Куманово

Еј?! Лирим Исуфи од Куманово ни покажува како се борат против корона…со песна и пукање! 🚨🆘️💫 pic.twitter.com/wYopdtIeQK — Две Ѕвезди (@dvezvezdi1) November 1, 2020

Македонија 01.11.20 | 23:01

Македонски херој: Чичко Симе го нацрта сонцето од Кутлеш, ден по ден го носел материјалот на планината

Долгогодишна желба на чичко Симе, Дедо Живе и Цане, пред неколку дена се остварила. Тие го овековечија сонцето од Кутлеш на камен, со пораката „Македонија вечна“. Сонцето...

Астро 01.11.20 | 22:49

Ноември ќе биде незаборевен за еден хороскопски знак

Oвен Во ноември ќе се фокусирате на финансиите. Ќе се обидете да пронајдете начини да постигнете поголем приход и да издвоите пари. Може да ја потцените ситуацијата и...

Македонија 01.11.20 | 22:37

Директорот на Пазарен инспекторат позитивен на ковид-19

Директорот на Државниот паразен инспекторат, Стојко Пауновски, е позитивен на ковид-19. Пауновски вели дека иако ги почитувал мерките уште од самиот почеток на епидемијата,...

Македонија 01.11.20 | 22:25

Филипче: 13 илјади брзи тестови од донација од утре ќе бидат дистрибуирани во сите пунктови

Во Министерството за здравство утре ќе пристигне донација од 13.000 брзи тестови кои се најнова технологија со која за 15 минути се утврдува дали кај тестираниот е присутен...

Мода и убавина 01.11.20 | 22:12

Д-р Елена Малишева: Жените постари од 50 години се вишок на овој свет

Контроверзната Русинка Елена Малишева, физијатар и автор на популарната руска емисија „Да се живее здраво“ е позната по остриот јазик, јасниот став и по малку непромислените...

Македонија 01.11.20 | 21:59

ЕВН да не може да исклучува броила на социјално загрозени семејства, гласи иницијативата која ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поднесе до Уставен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на прашањето кога ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поднесе иницијативата до Уставен суд, ЕВН да не може да ги исклучува броилата...

Македонија 01.11.20 | 21:46

Филипче: Размислуваме за полициски час или кафулињата дa затвораат порано

Размислуваме за мерка полициски час, за рестрикција на движењето во вечерните часоци, рече министерот за здравство Венко Филипче во разговорот за телевизија „Сител“....

Македонија 01.11.20 | 21:35

Совет на амбасадори: Непристојна е заканата на Бугарија со евентуално блокирање на патот кон членството во ЕУ

Советот на амбасадори соопшти дека ја смета за непристојна заканата на Бугарија со евентуално блокирање на патот кон членството во Европската унија ако Македонија...

Македонија 01.11.20 | 21:21

Она што денес го зборува Захариева, Заев го има ветено: Ги убедувал дека најважно е тој да стане премиер, а за другото нема никаков проблем

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешната комуникација со граѓаните во живо на Фејсбук, на прашање зошто владата не реагира на провокациите на Бугарија...

Македонија 01.11.20 | 21:16

Заев пак ветува дека ќе го продаде „мерцедесот“

Заев повторно вети продажба на фамозниот „мерцедес“ за кој осудени се Никола Груевски, Гордана Јанкуловска и Ѓоко Поповски. По сторијата на ТВ21 дека возилото сè уште...

Економија 01.11.20 | 21:02

Мицкоски: Ни следува економска шок-бомба

Додека нè очекува тежок период и полоши времиња со корона кризата, гледаме дека владата не знае како да се справи со ситуацијата, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Хриситјан...

Кошарка 01.11.20 | 20:50

Работнички подобар од МЗТ Скопје во првото вечно дерби од новата сезона

Кошаркарите на Работнички славеа победа над МЗТ Скопје Аеродром вечерва во „Градски парк“ со 94:90. Во меч неизвесен до самиот крај, Американецот во МЗТ, Гочер промаши...

Црна хроника 01.11.20 | 20:36

Ковид-19 букна во старскиот дом во Битола, заразени 10-ина пациенти

Во одделението за згрижување на возрасни лица „Сју Рајдер“ во Битола позитивни на коронавирус се десетина пациенти. Станува збор за работна единица на специјализираната...

Црна хроника 01.11.20 | 20:23

Поради непочитување на мерките затворени два локала во Скопје

Во текот на изминатото деноноќие полициски службеници од СВР Скопје и инспектори од Државниот пазарен инспекторат при вршење контроли во врска со почитување на мерките...

Балкан 01.11.20 | 20:11

Автокефална МПЦ значи објавување на војна кон СПЦ, говореше Амфилохије за нашата црква

Митропитот на СПЦ Амфилохије, кој денеска беше погребан важеше за голем противник на Македонската православна црква. Тој во неколку наврати кажуваше и дека некакава...