сабота, 31 октомври 2020
Останати спортови 31.10.20 | 23:58

Мартин Форд е англиски боди билдер кој за неколку години од коска и кожа станал вистински ѕвер

Тој како тинејџер имал моноуклеоза и морал да мирува една година.Потоа лекарите му препорачале да избере физичка активност и тој го избрал вежбањето. Резултатите биле...

Македонија 31.10.20 | 23:43

Пешевска: Ако велат дека најголем дел од починатите од Ковид-19 се со хронични болести тогаш да се ослободат од работа

Жаклина Пешевска од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека од ден за ден бројот на заболени и починати од Ковид-19 се зголемува, болниците се преполни и од ден...

Балкан 31.10.20 | 23:32

Joвановиќ: Aвстрија со размумни рестрикции, за разлика од Македонија

Еден од некогшните најблиски соработници на Заев, Бранимир Јовановиќ на Фејсбук информира за строгите мерки кои се воведоа во Австрија. Тие вклучуваат затворање на...

Македонија 31.10.20 | 23:16

Ова се чевлите на Зорица Заева кои вредат 900 долари, повеќе од плата на македонски лекар

Зоран Заев е на власт и државни позиции цели 18 години. Апослутно владее во Македонија цели 4 години. Ако Македонија има џелат тоа е Зоран Заев, а задолжен за геноцидот...

Скопје 31.10.20 | 22:53

„Жена од султана“: Луда журка среде Скопје, аплауз за Филипче и Спасовски

Вечерва во еден од скопските клубови се случува луда журка и покрај мерките кои што важат за останатите локали. Се пее „жена од султана“, се пуши и игра, а за некаков...

Фудбал 31.10.20 | 22:37

Како на времето Хајдук и Ѕвезда за Тито: Прекинат меч во Црна Гора по веста за смртта на Амфлилохије

Како во 1980 година кога мечот на Пољуд меѓу Хајдук и Црвена Ѕвезда беше прекинат поради смртта на Тито, слична ситуација се случи и во Црна Гора.Мечот помеѓу Дрезга и Ибери...

Астро 31.10.20 | 22:26

Вечерва погледнете кон небото, се случува редок феномен

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена. Ваква појава се јавува во просек...

Балкан 31.10.20 | 22:14

Во телото на Амфилохије ставија посебна течност за да биде „свеж“ за погребот

Погребот на црногорскиот митрополит ќе се одржи утре во Подгорица.Денеска го испратија десетија илјади граѓани на Црна Гора. На погребот ќе присуствува и претседателот...

Балкан 31.10.20 | 22:00

Грчкото МНР негодува поради ранувањето на нивниот свештеник во Франција

Го осудуваме нападот врз православниот свештеник со грчко потекло во близина на црквата Благовештение во Лион, Франција, соопштуваат од Министерството за надворешни...

Фудбал 31.10.20 | 21:44

63 натпревари: Ливерпул не знае дома за пораз

Актуелниот англиски фудбалски шампион Ливерпул вечерва го победи Вест Хем со 2:1 во рамките на 7. коло во Премиер лигата. „Црвените“ немаат претрпено ниту еден пораз...

Скопје 31.10.20 | 21:28

Аеродром, Карпош и Гази Баба водат по бројот на заразени

Од регистрирани  1085 нови случаи на Ковид-19 при направени 3294 тестирања во изминатите 24 часа, најмногу или речиси половина се во Скопје 447. Според информациите објвени...

Македонија 31.10.20 | 21:14

Костадинов е лицемерен, срамно е што возниот парк на Заеви е колку 10 амбулантни возила

Директорот на струмичката болница го потврди хаосот и криминалот на семејството Заеви и Филипче во здравството.Додека СДСМ и Филипче ги трошат парите од здравството...

Македонија 31.10.20 | 20:55

Постојат нови 1085 причини Венко Филипче да си поднесе оставка до утре изутрина

Бројката на заразени денес е 1085 лица. Постојат нови 1085 причини Венко Филипче да си поднесе оставка до утре изутрина, реагира опозицијата по новиот рекорд на заразени...

Македонија 31.10.20 | 20:49

Повикот на директорот на болницата во Струмица покажа каква е состојбата

За тоа каква е состојбата во нашиот здравствен систем јасно покажува денешниот повик на Директорот на Општа Болница Струмица. Станува збор за апел преку социјалните...

Балкан 31.10.20 | 20:30

Ќе ставиме вето поради тврдењето за постоење на македонско малцинство во Бугарија

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева се закани дека Бугарија ќе стави вето за почеток на пристапните преговори меѓу ЕУ и Македонија, ако...

Свет 31.10.20 | 20:27

Дали вакво треба и кај нас: Словачка за еден ден бесплатно тестираше милион граѓани

Повеќе од милион Словаци денеска беа тестирани за коронавирус, како дел од огромната логистичка операција за тестирање на поголемиот дел од населението за време на...

Економија 31.10.20 | 20:16

ДУИ тврди дека со ребалансот се спасени 130.000 работни места

Арбана Пашоли од ДУИ во своето обраќање посочи дека со ребаланост се зголемува буџетскиот дефицит за да се обезбеди финансиска поддршка за сите на кои им е најнеопходна...

Балкан 31.10.20 | 20:06

Мапа: Еве во кои делови од Грција има најмногу заразени

Во Грција денеска е регистриран нов негативен рекорд на новозаразени од коронавирусот, а бројката за првпат е над 2.000 нови случаи, поконкретно 2.056 за едно деноноќие,...

Македонија 31.10.20 | 19:52

Октомври завршува со 1085 нови случаи на ковид, починати 12

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19, починати се 12 лица, а излекувани...

Македонија 31.10.20 | 19:36

Здравствените работници да останат со ладни глави: Заев и Филипче обезбедиле возило, ќе пристигне за два месеци

По повлекувањето на статусот за донации за амбулантно возило во Струица, со Фејсбук статус се јави пратеникот Костадин Костадинов. Тој пишува дека е обезбедено возило...