четврток, 29 октомври 2020
Скопје 29.10.20 | 19:56

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва има 35 години. Другите починати се на возраст...

Свет 29.10.20 | 19:51

Европа го премина прагот од 10 милиони случаи на Ковид-19

Европа денеска го надмина прагот од 10 милиони случаи на коронавирус, соопшти регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа Ханс Клуге и посочи...

Свет 29.10.20 | 19:34

Вознемирувачко: Објавена снимка од ликвидација на напаѓачот во Авињон

Француската полиција го уби мажот во Монтфавет во близина на Авињон кој на минувачите им се заканувал со нож и со пиштол. По ова на интернет се појави снимка од неговата...

Астро 29.10.20 | 19:20

Мистериозна и возбудлива: Полната Месечина утре носи радост за три хороскопски знаци

Сината полна Месечина настапува на 31 октомври. Ова е втора полна Месечина во текот на октомври, а ни носи возбудлива и мистериозна енергија. Таа носи радост за 3 знаци. Лав Со...

Балкан 29.10.20 | 19:10

Високата бројка на заболени ја однесе Грција во карантин: Во овие градови се затвора буквално се!

Во Грција веќе трет ден по ред се регистрирани над 1.000 нови случаи на коронавирусот, а во изминатите 24 часа бројката е помала од вчера, односно 1.211 новозаразени, а починаа...

Македонија 29.10.20 | 18:59

ВО ЖИВО: Народот против загадувањето на воздухот, протести организирани од ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ денеска организира протести во пет градови поради големото загадување на воздухот. Протестите ќе започнат во 19 часот, а ќе се одржуваат во Скопје (пред Владата),...

Македонија 29.10.20 | 18:56

Бркаме рекорди: Денеска 862 новозаболени, 14 починати

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 390 – Куманово 22 – Штип 28 – Прилеп 55 – Тетово 48 – Струга...

Здравје 29.10.20 | 18:49

Како да препознаеме лаги и теории на заговор за короната на Интернет?

Ковид-19 освен што не натера да го смениме секојдневието, не натера и да го смениме функционирањето на медиумите и примањето информации во светот што се соочува со нова...

Балкан 29.10.20 | 18:40

Во Албанија кафулињата ќе работат до 22 часот

Поради високите бројки на новозаразени во текот на овој месец, во просек 300 дневно или 22 отсто од тестираните, албанскиот Комитетот за заразни болести најави ограничување...

Естрада 29.10.20 | 18:24

За да докаже дека случајно ја згрешила: Тамара реши да ја истетовира македонската химна

Тамара Тодевска во емисијата „Бексејџ“ проговори за тешките моменти со кои се уште се соочува откако на прославата во Амбасадата на САД за „4 јули“ при интонирањето...

Црна хроника 29.10.20 | 18:12

Кокаин, хашиш, марихуана: Во Кавадарци наголемо се дила дрога

Приведени се осум дилери од Кавадарци, пронајдено е кокаин, хашиш, марихуана. Тони Ангеловски, портпарол во МВР информира дека оваа акција е во рамките на засилените...

Македонија 29.10.20 | 17:59

Алпскиот воздух пак ќе остане во магла, владата без план, граѓаните биле виновни за загадувањето

Со години ветувањата на власта за алпски воздух во Македонија се „мало сутра“, сега министерот за животна средина Насер Нуредини е без план и стратегија при повторно...

Фудбал 29.10.20 | 17:34

Секоја чест за ова момче: Барди вели дека е Албанец но оти со гордост игра за Македонија

Енис Барди   проговори за односите во репрезентацијата на Македонија и за шансата за пласман на ЕП  во пресрет на клучниот дуел со Грузија за пласман на ЕВРО 2021. „Јас...

Црна хроника 29.10.20 | 17:22

Родител-монструм: Taтко од Прилеп три години си ја силувал ќерката

Одделението за внатрешни работи Прилеп поднесе кривична пријава против С.А.(50) од Прилеп, поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела „задоволување...

Скопје 29.10.20 | 17:11

Загадувањето проблем и оваа година, граѓаните бесни на власта која ветуваше чист воздух

Покрај пандемијата предизвикана од КОВИД-19 вирусот, граѓаните и оваа зима ќе се соочат со енормно загадениот воздух, говори фактот што веќе неколку денови воздухот...

Ракомет 29.10.20 | 16:54

Борко тргнат од репрезентацијата на Македонија

Борко Ристовски нема да биде во составот на македонската репрезентација на почетокот од новиот квалификациски циклус и дуелите со Финска и со Швајцарија, откако голманот...

Македонија 29.10.20 | 16:35

Заев не слушнал и не видел дека треба да добиеме бугарски корени за да почнеме преговори

Она што јас можам да го потврдам е дека немам некои нови информации кои што ги пишуваат меѓународните портали, а нашите медиуми ги пренесуваат, вели премиерот Заев по...

Свет 29.10.20 | 16:24

Напаѓачот во Франција е родум од Чеченија

Растечките тензии меѓу францускиот претседател Емануел Макрон и дел од муслиманите почнаа во првата половина на октомври, на час во Париз, кога професорот Самуел Пати...

Македонија 29.10.20 | 16:10

Бучковски вели дека е факт дека сме имале заедничка историја со Бугарија

Поранешниот премиер Владо Бучковски во интервју за бугарската телевизија ТВ Европа објаснува дека ако комисијата не ја заврши работата, ако не постапи онака како што...

Економија 29.10.20 | 16:04

Бесими: Фирмите го очекуваат ребалансот заради мерките од четвртиот пакет

Финансиска поддршка за децата без родители, мапирање стратешки индустриски сектори во регионот на Охрид, изградба на дел од третиот крак за водснабдителен систем во...