четврток, 29 октомври 2020
Македонија 29.10.20 | 23:49

Макрадули битолчанецот, Петровска, Шекеринска – СДСМ од Битола направи инвертирана гасна комора

Вечерашниот протест е со цел да ги потсетиме граѓаните на сите „достигнувања“ т.е. лаги и измами со кои власта ја замајува јавноста на темата здрава животна средина...

Македонија 29.10.20 | 23:37

Куманово е рамо до рамо со градовите во Индија, со најзагадените градови во светот

ВМРО-ДПМНЕ денеска продолжува со своите протести. ВМРО-ДПМНЕ останува на улица. Денеска во Република Македонија, конкретно во пет града во Битола, Струмица, Тетово, Скопје...

Свет 29.10.20 | 23:30

Повеќе од 45 милиони случаи на коронавирусот во светот

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 45 милиони и сега изнесува 45.207.651 случаи, според податоците на веб-страницата Ворлдометерс. Од почетокот на пандемијата,...

Македонија 29.10.20 | 23:20

СДСМ и ДУИ ветија за 50% помалку загадување, а добивме и поголемо загадување и празна каса

Состојбата со загадувањето на Тетово со воздухот од ден на ден станува се поаларамантна и позагрижувачка. Поминаа четири години откако СДСМ и ДУИ ветија намалување...

Македонија 29.10.20 | 23:12

Како може оџакот на општата болница да биде причина за загадување додека лекува респираторна пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа протест против загадениот воздух во Скопје и уште четири градови во државата Струмица, Битола, Куманово и Тетово. Граѓаните од Струмица на протестот...

Македонија 29.10.20 | 22:58

Д-Р Софијанова: Сите маски штитат, но овие се најдобри

Проф. д-р Аспазија Софијанова, шефица на Одделот за интензивна нега и терапија на Клиниката за детски болести во Скопје  во вечерашното издание на дебатниот магазин...

Црна хроника 29.10.20 | 22:46

Автобус удри 38-годишна жена во Велес

Триесет и осумгодишна жена се здобила со тешки телесни повреди откако во неа удрил автобус. Несреќата се случила утрово во 7 часот на улица „Благој Ѓорев“, во близина...

Твитови 29.10.20 | 22:31

Спасовски пред три дена бил на слава во Табановце?

На социјалните мрежи се споделува фотографија од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, на која се тврди дека е направена пред три дена, на слава во Табановце....

Македонија 29.10.20 | 22:21

Новинарката Гетева одговорна на Секторот за односи со јавноста во Министерството за здравство

Новинарката Катерина Гетева во Министерството за здравство е ангажирана како одговорна на Секторот за односи со јавноста, соопшти Министерството. Министерството,...

Твитови 29.10.20 | 22:11

„Вие единствен тука не носите маска“, вели Венко… и самиот без маска

Хаштаг: Слушај го Венко… Слушај го Венко 👉 pic.twitter.com/WBauN0SNTQ — Демир (@Trollowsky) October 29, 2020

Македонија 29.10.20 | 21:53

Тегли со чист воздух од Водно за власта, подарок од опозицијата

Тегли со чист воздух како симболично спакуван подарок доби власта од опозицијата на дешниот протест за чист воздух, кој ВМРО-ДПМНЕ го одржа во неколку градови низ Македонија. ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 29.10.20 | 21:42

Новинарот Сабриоски до МВР: Ако балот почнува од вас, очекувајте маскенбал!

Ако маската е задолжителна за нас граѓаните истото важи и за полицајците, нели? Да си ги приберите тие кои што можат да го нарушат угледот на професионалните полицајци,...

Македонија 29.10.20 | 21:32

Мицкоски: Загадениот воздух убива кога власта е неспособна!

Загадениот воздух убива кога власта е неспособна. Зоран Заев пред 4 години вети дека откако ќе дојде на власт веднаш ќе го подобри квалитетот на воздухот и ќе го намали...

Македонија 29.10.20 | 21:28

Лекарите од Козле бараат разрешување на директорот Андоновски – не обезбедил услови за развојување на децата кои имаат и тие кои немаат ковид-19

Лекарскиот колегиум при Институт по белодробни заболувања кај децата во Козле упати отворено писмо до медиумите во кое се бара разрешување на директорот Ангелчо Андоновски....

Скопје 29.10.20 | 21:18

Белата лавица Соња, новата мала жителка на Скопје Зоо која дојде од Унгарија

Белата лавица Соња, новата мала жителка на Скопје Зоо која дојде од Унгарија ❤️ Во природата има останато само уште околу 15 бели лавови, кои живеат во Јужна Африка.

Македонија 29.10.20 | 21:15

Жугиќ: Скопјани дишат отров наместо воздух и ниту Заев ниту Шилегов не направија ништо за намалување на загадувањето

Пред да почнам со изјавата би сакала да ве известам дека поради огромните бројки на заболени од вирус, вечерва одлучивме овој протест да го спроведеме со намален број...

Македонија 29.10.20 | 21:00

Мицкоски: Загадениот воздух по 4 години Влада на Заев сѐ уште не е алпски чист како што ветуваа, го нема ајрото

За Владата на Заев, Франција и Германија кои превземаа поинтензивни мерки и протоколи за превенција од #COVID заразата прават грешка и се ретроградни, затоа што нашата...

Филм 29.10.20 | 20:38

Турскиот Аполон со македонски корени: Романтичарот ги украде срцата на гледачите

Џан Јаман е прогласен за најубав турски актер и за него велат дека може да му ја загрози славата и на Бали-бег. Џан се прослави со улогата во хит серијата „Романтичарот“...

Свет 29.10.20 | 20:24

Соработката меѓу Орбан и Трамп ги крена односите меѓу САД и Унгарија на највисоко ниво во подолг период

Унгарскиот премиер Виктор Орбан е еден од ретките европски политичари кој отворено му изрази поддршка на Доналд Трамп во пресрет на претседателските избори во САД. Орбан...

Македонија 29.10.20 | 20:15

Од наредната недела брзи тестови за Ковид-19, ќе чинат 1000 денари

Здравствениот дом Скопје е прва здравствена организација што ќе почне со изработка на брзите тестови. Овие се квалитетни тестови од фирмата Abbott кои даваат 99,6 отсто...