среда, 28 октомври 2020
Балкан 28.10.20 | 23:56

Избрана новата српска Влада

Изгласана е новата Влада на Република Србија. „За“ гласаа 227 пратеници во Собранието на Србија, додека петмина беа „против“. Немаше воздржани, јавува „Б92“. Утрово,...

Македонија 28.10.20 | 23:31

Мицкоски: Во Штип се брани Македонија, но прашањето е дали на 870 заразени дневно има услови за избори?

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Што мисли народот“ истакна дека опозицијата сериозно размислува да побара одложување...

Македонија 28.10.20 | 23:19

И советникот на Заев, Забрчанец, позитивен на ковид

Советникот на премиерот Зоран Заев, Марјан Забрчанец, на својот Фејсбук профил посочува дека денеска се тестирал и испаднал позитивен на коронавирус. Денес добив лесни...

Останати спортови 28.10.20 | 23:03

Тупурковски доби наследник: Димевски e нов претседател Македонскиот олимписки комитет

Познатиот кошаркарски работник Даниел Димевски на вечерашнoто изборно собрание во Скопје беше избран за нов претседател на Македонскиот олимписки комитет. Васил Тупурковски...

Македонија 28.10.20 | 22:55

Детално за новите мерки и санкциите: Или маска или казна од 20 евра

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести кои вечерва ги усвои собранието ќе стапат на сила по објавување во Службен весник. Законот...

Останати спортови 28.10.20 | 22:32

Претседателот на боксерката федерација и уште десетина членови го напуштија Собранието на МОК

Намерата да се изгласа Даниел Димевски за преседател на Македонскиот олимписки комитет (МОК) по секоја цена на синоќешното Изборно собрание на македонското олимписко...

Македонија 28.10.20 | 22:27

Никаде без маска: Усвоени се измените на Законот за заштита на населението

Собранието вечерва со 53 гласа ЗА, ниту еден против и 26 воздржани ги усвои измените на Законот за заштита од заразни болести. Според измените на Законот, задолжително...

Останати спортови 28.10.20 | 22:15

Борко: Ова е брука, жал ми е што легенди како Перо, Тоше и Наумче се дел од сценариото

Долгогодишниот ракометен репрезентативец на Македонија, Борко Ристовски, отворено ги критикуваше случувањата на денешното Изборно Собрание на МОК. Даниел Димевски...

Македонија 28.10.20 | 21:58

Рашковски хоспитализиран на Инфективна, позитивен е на ковид-19

Генералниот секретар на Владата Драги Рашковски е позитивен на ковид-19 и e хоспитализиран на Инфективната клиника, а неговата состојба е стабилна. Рашковски за Телма...

Македонија 28.10.20 | 21:53

Мицкоски: Три години сум предмет на брутални лаги и напади, но јас ќе опстојам и ќе ги победам

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва гостуваше во емисија на штипска телевизија ТВ Стар каде што посочи дека во изминатите три години е предмет на...

Црна хроника 28.10.20 | 21:33

Приведен полицаец: Земал 2.000 евра за да сопре наводна истрага

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за економски криминал и корупција денеска околу 18 часот во Куманово го лишија од слобода полицискиот...

Македонија 28.10.20 | 21:32

Мицкоски: Има пратеници кои сакаат да го напуштат Заев затоа што им ветувал многу, а не исполнил ништо

Се уште стојам на тоа што беше кажано дека пратеници од СДСМ сакаат да ја напуштат пратеничката група и Зоран Заев – рече лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Македонија 28.10.20 | 21:28

Наместо да зборуваме за 870 новозаразени, зборуваме за политичка естрада на која на полноќ ѝ текнува да протестира

Во своето гостување во телевизија Стар, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаше многу да го коментира градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев кој...

Македонија 28.10.20 | 21:19

Денеска била во Собрание: Пратеничката на СДСМ, Славјанка Петровска е заболена со корона

Денес попладнево ненадејно добив покачена температура и омалаксаност додека бев на седница на Собрание. Попладнево се тестирав и за жал резултатот е позитивен, соопшти...

Свет 28.10.20 | 21:08

Макрон најави воведување карантин низ цела Франција од петок

Францускиот претседател Емануел Макрон, при телевизиското обраќање до нацијата, го потврди она што се очекуваше – воведување построги мерки во борбата против Ковид-...

Македонија 28.10.20 | 21:02

Мицкоски: Заев велеше радувај се народе решивме голем проблем, за денес да се бориме за национална егзистенција

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување на ТВ Стар истакна дека опозицијата и тој лично предупредувале за негативните последици од договорот...

Македонија 28.10.20 | 20:57

Што сакаше да протне СДСМ, и каде е новата болница во Штип?

Во измените на Законот за постапување при заразни болести СДСМ се обиде да протне и закон со кој темелно се погазува Уставот и правото на самостојност во домот на граѓаните,...

Македонија 28.10.20 | 20:48

Мицкоски: Власта на кондиција сака да го фати народот, секој ден нов скандал, од магариња до криминални зделки

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва гостуваше во емисија на штипска телевизија ТВ Стар каде што посочи дека Владата на Зоран Заев откако е на власт...

Македонија 28.10.20 | 20:34

Николоски: Пендаровски му честита празник на претседателот на Чешка, ама на погрешен човек

Глуп и поглуп 3-ти дел: Пендаровски му честита празник на претседателот на Чешка во твит. Ништо необично нели? Аха да. Наместо чешкиот претседател пинга некој рандом трол....

Здравје 28.10.20 | 20:16

Бројки за тревога: Рекордни 870 заразени со корона, 14 лица починаа

Министерството за здравство (МЗ) вечерва информираше дека во последните 24 часа се потврдени 870 новозаразени со Ковид-19, односно, регистрирани се 422 случаи во Скопје, 64...