вторник, 27 октомври 2020
Сервиси 27.10.20 | 23:58

Дел од Центар утре без вода

Дел од корисниците од населбата Пролет лоцирани во билизна на булеварот „Кочо Рацин“ и улиците „Стив Наумов“ и „Тетовска“ утре од 8:00 часот ќе останат без вода за...

Фудбал 27.10.20 | 23:51

Роналдо повторно позитивен на коронавирус

Кристијано Роналдо повторно е позитивен на коронавирус и нема да настапи на мечот од Лигата на шампионите против Барселона во среда. Португалецот направи тест за коронавирус...

Македонија 27.10.20 | 23:46

Филипче: Приватните лаборатории да излезат пресрет и да ги намалат цените на тестирањата за Ковид-19

Министерот за здравство Венко Филипче апелираше приватните лаборатории да ги намалат цените на тестирањата за Ковид-19. Во оваа криза сметам дека не треба профит да...

Економија 27.10.20 | 23:35

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за купените производи од 10 до 12 октомври...

Фудбал 27.10.20 | 23:24

Два гола на крајот го спасија Реал од нов неуспех во Лигата на шампионите

Реал Мадрид постигна два доцни гола и се спаси од пораз од Борусија (Менхенгладбах). Натпреварот заврши 2:2, а шпанскиот гигант губеше со два гола разлика до 87. минута. Бензема...

Македонија 27.10.20 | 23:22

Караџовски: Населението ме разочара

Се наоѓаме во критична фаза, од која не може да се вратиме назад, во време кога апелиравме да се почитуваат мерките, рече во вечерашното интервју за МРТ претседателот...

Македонија 27.10.20 | 23:16

Заев: Законот за спречување и заштита од дискриминација гарантира еднаквост за сите

Државата оди напред! Едно општество за сите, и во добро, и во криза, секогаш, а од сега и уредено со нов Закон за спречување и заштита од дискриминација кој гарантира еднаквост...

Естрада 27.10.20 | 23:09

Убиено кучето на Благица Павловска

Македонската фолк пејачка Благица Павловска вечерва преку „Фејсбук“ откри дека нејзиното куче е убиено. На денешниов ден Петковден си замина душата на мојта миленица...

Калеидоскоп 27.10.20 | 22:57

Затвор за маж кој силувал кокошки додека сопругата го снимала

Кралскиот суд во Бредфорд, Англија пресуди три години затвор за 37-годишниот Рехан Бег,  поради неговото „расипано и изопачено однесување за презир“. Тој до крајот на...

Македонија 27.10.20 | 22:45

Факт е дека пациентите кои имаат хронична болест имаат потешка форма на болеста, вели Филипче

Од самиот почеток ги пријавуваме апсолутно сите смртни случаи. Кај нас се случува да се земе брис, да биде пациент дојден за друга здравствена услуга во тешка здравствена...

Калеидоскоп 27.10.20 | 22:32

Го пали „мерцедесот“ од 200 илјади евра, па јади колбас – до каде се подготвени да одат „инфлуенсерите“

Која е границата до која некои инфлуенсери се спремни да одат за повеќе следачи и прегледи, а со тоа и пари? За рускиот влогер Михаил Литвин, очигледно таа е доста над...

Македонија 27.10.20 | 22:20

Полицајците денеска на улица: Професионализмот во полицијата мора да се врати!

Поради крајно лошата положба на полицијата во Македонија, полициски службеници вечерва излегоа на протест пред Министерството за внатрешни работи, организиран од...

Македонија 27.10.20 | 22:08

Стапката на смртност во Македонија меѓу највисоките во Европа, алармира Милошоски

Со денешните 15 починати, Македонија од почетокот на ковид-пандемијата бележи вкупно 949 лица кои починале од последици предизвикани од ковид-19. Пратнеикот од ВМРО-ДПМНЕ...

Останати спортови 27.10.20 | 21:57

Се подготвува ли нешто матно? Одбиена кандидатурата на Војнеска-Зикова за лидер на МОК!

На само еден ден до изборното Собрание на кое ќе биде избран само вториот претседател во историјата на Македонскиот олимписки комитет (МОК), доаѓа информацијата дека...

Македонија 27.10.20 | 21:45

Првиот човек на јавното обвинителство, Јовески против онлајн судења

Нема законски основ за судење онлајн, имавме неколку такви примери, но стануваше збор за полесни дела, за оние кои се за потешки дела тоа е дури невозможно, рече Љубомир...

Македонија 27.10.20 | 21:33

Филипче: Полициски час не е трајно решение

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека полицискиот час не е трајно решение, доколку граѓаните не сфатат колку е важно почитувањето на мерките за лична заштита....

Македонија 27.10.20 | 21:21

Јовески: Лидија Димова се сомничи за четири казниви дела

Финансиска полиција најави, а во меѓувреме мислам дека е и доставена пријава до обвинителството за случајот со Лидија Димова, рече јавниот обвинител Љубомир Јовески...

Македонија 27.10.20 | 21:08

Портпаролката на СДСМ Кузеска позитивна на ковид-19

Портпаролката на СДСМ Богдака Кузеска преку „Фејсбук“ ја информираше јавноста дека вечерва доби позитивен резултат на тестот за ковид-19. Немам симптоми и се чувствувам...

Македонија 27.10.20 | 20:57

Ги читам вашите мислења и идеи, прашајте ме сè, порачува Мицкоски и најавува нова сесија на „Фејсбук“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по третпат во живо ќе одговара на прашањата на граѓаните, овојпат во недела навечер од 20 часот. Тој повика секој што има...

Македонија 27.10.20 | 20:45

Нуредини: Не е само од греењето, индустријата дефинитивно загадува

Дефинитивно и индустријата е голема причина за загадувањето во Македонија, вели министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, кој во „10 минути“...