понеделник, 26 октомври 2020
Македонија 26.10.20 | 23:58

Сајкоски: Mицкоски ја има поддршката од сите во партијата

Во иднина планираме да имаме отворен ден за да имаме средби со нашите членови. Со сите без разлика дали ажурирале членство или не. Планот е да почнеме со месните комитети...

Македонија 26.10.20 | 23:46

Џафери го донесе внукот во Собрание

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска во законодавниот дом го донел внукот Фрашер. Тој за ова се пофали на Фејсбук со порака дека децата се иднината. Децата...

Македонија 26.10.20 | 23:37

Повторно одложено рочиштето: Toпало имал операција и не можел да зборува, а и Нефи е по болници

Повторно одложено судењето против браќата Усеини за нападот врз Спирко Топалоски кој се случи во август годинава. Овој пат причина за одложувањето беше неприсуството...

Македонија 26.10.20 | 23:29

Оливер Спасовски позитивен на корона

Министерот за внатрешни работи објави дека е позитивен на корона. Тој вели дека ги почитувал сите протоколи е носител на вирусот. Клиничката слика ми е добра, со благи...

Македонија 26.10.20 | 23:23

Д-р Беќаровски: Aко бидеме одговорни можеме Нова Година да ја чекаме на плоштад

Доктор Нико Беќаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма уште еднаш апелираше колку е важно да се почитуваат трите основни мерки за заштита: носење маска,...

Македонија 26.10.20 | 23:11

Сајкоски: Oстануваме на ставовите дека Гоце Делчев е Македонец и оти секој штетен договор се поништува и менува

Жалам што Бугарите не сфатија дека ние како соседи треба да си помагаме и да одиме напред, а не да се навраќаме на теми кои носат само раздовр. Многу пријатели мои Бугари...

Македонија 26.10.20 | 22:56

Нелоски до Шилегов: Петре дали ти доликува да ги навредуваш пожарникарите

Оние кои се во први редови, во најкритичните ситуации, се исмејани, омаловажени и понижени од градскиот татко со изјавата: “На оној на кого му е мала платата може да си...

Фудбал 26.10.20 | 22:44

Kлоп нема да бара замена за повредениот Ван Дајк

Англискиот шампион Ливерпул нема да привлече заменик на повредениот дефанзивец Вирџил ван Дајк во јануари. Холанѓанецот се здоби со сериозна повреда на коленото за...

Останати спортови 26.10.20 | 22:33

Надал го бива и за голф

Рафаел Надал викендот го замени својот рекет со голф палки и заврши меѓу најдобрите десет на „Балеарскиот шампионат за голф“ во Мајорка. Само неколку недели откако...

Фудбал 26.10.20 | 22:25

Претседателот на Барселона поради кој Меси сакаше да си замине останува во клубот

Пеп Марија Бартомеу, претседателот на Барселона, одлучи да не поднесе оставка пред истекот на мандатот, иако е под притисок на лоши резултати и војната со Лионел Меси. Бартомеу...

Економија 26.10.20 | 22:16

Бесими се надева на раст од четири отсто догодина

Раст од четири отсто догодина согласно основното сценарио изработено од Министерството за финансии, очекува министерот за финансии Фатмир Бесими. Буџетот наредната...

Македонија 26.10.20 | 22:04

Во Кавадарци заседаваше Кризниот штаб поради големиот број заразени

Oпштинскиот Кризен штаб на Кавадарци вечерва заседаваше на иницијатива на градоначалникот Митко Јанчев поради тоа што бројот  на заразени од коронавирус е во постојан пораст. Во...

Свет 26.10.20 | 21:50

САД гласаат следната недела: Бајден води, но дали предноста ќе биде доволна за победа

Во САД останува уште една недела кампања за претседателските избори на 3 ноември. Според резултатите на голем број анкети, и нивни агрегатори, како „RealClearpolitcs“ на пример,...

Свет 26.10.20 | 21:37

Пабовите и рестораните во Британија под клуч

Велика Британија денеска регистрира 20.890 нови случаи на коронавирус и 102 смртни случаи, покажуваат официјалните податоци. Бројот на нови случаи се зголеми во споредба...

Македонија 26.10.20 | 21:23

Николоски: Новинарите кои објавуваат за криминалите на власта се под притисок и судски прогон

Тројца новинари се под судски прогон и притисок од Власта затоа што објавуваат материјали од јавен интерес кои ги добиле од свиркачи, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 26.10.20 | 21:03

Димитровски: Во писмата Гоце Делчев го дефинира неговиот идентитет

Заменик-министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски е оптимист дека ќе се најде решение со Бугарија и во декември ќе почнеме пристапни преговори со Европската...

Свет 26.10.20 | 20:50

В4НА објави листа на организации преку кои Џорџ Сорос го напаѓа Доналд Трамп

Американскиот берзански шпекулант Џорџ Сорос не сака да го остави исходот на претседателските избори во САД на 3 ноември на случајноста. За време на предизборната кампања,...

Фудбал 26.10.20 | 20:46

Марадона за „божјата рака“: Сон ми е да и дадам гол на Англија и со другата рака

Неколку дена пред неговиот 60-ти роденден, Диего Марадона веќе знае што сака како подарок. Сонувам да можам да постигнам уште еден гол против Англија, но овој пат со десната...

Ракомет 26.10.20 | 20:36

Oд нив ќе се бираат најдобрите: Познат поширокиот состав на ракометната репрезентација

Селекторот на Македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац го објави поширокиот список на 35 ракометари за претстојните квалификациски натпревари со репрезентациите...

Фудбал 26.10.20 | 20:22

Дали Мбапе конечно ќе ја освои Лигата на шампионите?

Килијан Мбапе сака титула во Лигата на шампионите со Пари Сен Жермен и потоа трансфер во „голем клуб“, тврди поранешниот играч за врска на тимот и француски репрезентативец...