недела, 25 октомври 2020
Црна хроника 25.10.20 | 23:54

Се апси и во Скопје во врска со запленетите 100 кг марихуана во Охрид

Вечерва во Скопје се вршат претреси на повеќе локации и се приведуваат лица поврзани со меѓународната организирана криминална група, а во врска со заплената на 100 кила...

Македонија 25.10.20 | 23:38

Струмица, Тетово и Куманово со најмногу активни случаи со коронавирус, Крушево и Македонски Брод со најмалку

Струмица со 434, Тетово со 408 и Куманово со 331 активен случај се ТОП 3 општини (без Град Скопје) каде што има најголем број на активни случаи со коронавирус. Денеска Институтот...

Култура 25.10.20 | 23:11

Клупата на Горан Стефановски е готова, ама не се знае кога ќе биде поставена во Дебар Маало

Клупата на Горан Стефановски е сосема готова! Едвај чекам да си дојде на своето предвидено место и да можеме да си седнуваме на неа со него. Е сега, не се знае кога ќе имаме...

Македонија 25.10.20 | 22:58

Александар Спасовски: За тестови на приватно само за 24 часа се потрошени 75.000 евра, со истото темпо, за месец дена ќе изградиме болница

Вчера се направени 1901 тестови. Од нив, државата платила за 776 а ние граѓаните сами сме си ги платиле останатите 1125 тестови во приватните лаборатории. (бидејќи нема термин/тест/алгоритам...

Здравје 25.10.20 | 22:43

Познатиот вирусолог, д-р Ана Глигиќ тврди: Коронавирусот ќе исчезне кога ќе се зарази повеќе од 50 отсто од населението!

Додека секојдневно се регистрираат голем број нови случаи во регионот, епидемиолозите во Србија предупредуваат на можно нагло влошување на епидемиолошката состојба...

Балкан 25.10.20 | 22:13

Андреј Ковачев побара на спомениците во Македонија „бугарски окупатор“ да се замени со „бугарска администрација составена главно од Македонци“

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев вечерва на социјалните мрежи се надоврза на барањата на бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов...

Македонија 25.10.20 | 21:58

Мицкоски: Земјата го плаќа Заев со животите на луѓето кои се губат затоа што имаме отсуство на организиран систем

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва порача: Додека Заев си се забавува со некаков дигитален конгрес, и во исто време кога започна да се колне во црвената...

Македонија 25.10.20 | 21:48

Филипче: Состојбата со вирусот е исклучително сериозна и критична, притисокот врз болниците и медицинскиот кадар е огромен

Венко Филипче, министерот за здравство на својот фејсбук профил вечерва напиша: Денеска за жал, имаме досега најголем број на починати, 22 пациенти ја изгубија битката...

Свет 25.10.20 | 21:37

Ердоган продолжи со критиките за Макрон: „Тој треба да биде подложен на испитувања“

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска повторно изрази сомнеж за менталното здравје на Емануел Макрон, еден ден откако изнесе сличен став кон францускиот...

Скопје 25.10.20 | 21:25

Аеродром, Карпош и Центар остануваат општини со најголем број активни случаи на Ковид

Најновите податоци што вечерва ги објави Министерството за здравство покажуваат дека Скопје останува град со најголем број на активни случаи на Ковид-19 од кои најмногу...

Останати спортови 25.10.20 | 21:14

Хабиб оди во пензија како милионер: Доби 6 милиони долари за последната борба и 90 илјади долари бонус

Легендарниот дагестански борец Хабиб Нурмагомедовце ќе биде награден со рекордна сума пари за неговата последна борба во кариерата против Американецот Џастин Геиџи...

Економија 25.10.20 | 20:59

Регулаторната комисија за енергетика утре напладне ќе ги соопшти новите цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика утре напладне треба да ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Минатата недела имаше намалување на малопродажните...

Фудбал 25.10.20 | 20:48

Од Ковид -19 почина легендарниот фудбалски голман Томе Димитровски – Тарзанот

На 70 годишна возраст почина еден од најголемите голмани во историјата на фудбалскит клуб Пелистер од Битола, како и македонскиот фудбал – Томе Димитровски – Тарзано,...

Македонија 25.10.20 | 20:38

Македонија урива рекорди: 22 починати, 561 новозаразен во изминатите 24 часа

Во последните 24 часа во Македонија се направени 1901 тестирања, а позитивни се регистрирани 561 нов случај на ковид-19. Починати се 22 лица, а најмладиот има 35 години. Најмногу...

Фудбал 25.10.20 | 20:31

Најсмешно досуден пенал во историјата на фудбалот

Петролул и Универзитатеа Крајова одиграа натпревар од втората лига во Романија кога во самиот финиш беше досуден необичен пенал. Гостите од Крајова водеа со 1: 0 до 83-та...

Свет 25.10.20 | 20:19

Фрлен молотов коктел на Институтот за заразни болести „Роберт Кох“ во Берлин

Неколку напаѓачи фрлиле молотов коктел кон германскиот институт за инфективни болести Роберт Кох во Берлин, предизвикувајќи мала штета на зградата, соопшти денеска...

Фудбал 25.10.20 | 20:12

Браќата Инсиње постигнаа гол на ист натпревар, играјќи еден против друг

Наполи го победи Беневенто со 2:1 во дуел од 5. коло на Серија А. Овој меч ќе биде запаметен како втор во историјата на Италијанскиот фудбалски шампионат на кој гол постигнале...

Македонија 25.10.20 | 20:01

Синдикатот на полицијата во вторник преку протест ќе ги упати своите барања до МВР

Во вторник, 27 октомври, во 17 и 45 часот, Македонскиот полициски синдикат организира протестен собир за остварување на подобри услови и права во полициата. Протестот е...

Македонија 25.10.20 | 19:51

Чулев: Професионализмот во полицијата мора да се врати

Поранешниот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, во фејсбук објава вели дека вработените во Министерството за внатрешни работи заслужуваат подобри услови и...

Свет 25.10.20 | 19:34

Обраќање на Томас Клингенстин, директор на бордот на конзервативниот американски институт Клермонт, инвеститор и писател

Имам три главни поенти. Прво, Трамп е вистинскиот човек за ова време. Не за сите времиња, можеби не и за повеќето времиња, но секако е совршен за ова време. Второ, Републиканците...