сабота, 24 октомври 2020
Останати спортови 24.10.20 | 23:26

Хабиб го победи Гејчи и објави крај на кариерата!

Хабиб Нурмагомедов со зафат на почетокот од втората рунда го победи Џастин Гејчи и шокантно објави крај на кариерата, нешто што никој не го очекуваше. Хабиб без пораз,...

Балкан 24.10.20 | 23:12

Хрватска бара помош од пензионираните доктори

Претседателот на лекарската комора на Хрватска Крешимир Луетиќ, изјави дека ситуацијата со Ковид-19 во земјата е сериозна и дека државата ќе тргне да ги мобилизира пензионираните...

Македонија 24.10.20 | 22:54

Градоначалникот на Охрид во изолација, неговите родители се позитивни на КОВИД 19

И покрај почитувањето на сите мерки и препораки за превенција, моите родители имаат позитивен тест на Корона вирусот КОВИД-19, напиша на својот ФБ профил градоначалникот...

Свет 24.10.20 | 22:39

Меркел до граѓаните: Намалете ги контактите и патувањата на минимум

Германската канцеларка Ангела Меркел апелираше до своите граѓани да ги ограничат своите социјални контакти и да патуваат минимално, откако во земјата е потврден најголемиот...

Свет 24.10.20 | 22:24

Франција поради изјавата на Ердоган го повлекува амбасадорот од Турција

Франција ја осуди изјавата на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, кој претходно денеска го доведе во прашање „менталното здравје“ на неговиот француски колега,...

Македонија 24.10.20 | 22:09

Д-р Анѓелчо Андоновски: Доколку болничките кревети во Инфективна и во модуларната болница се полни, болните ќе се праќаат во „Козле“

Директорот на Институтот за белодробни заболувања „Козле“ д-р Анѓелчо Андоновски, кој е и член на Комисијата за заразни болести, за Канал 5 вели дека во болницата во...

Македонија 24.10.20 | 21:49

Груевски за Амди Бајрам: Незаборавен лик во македонската политика со кого имавме одлична коалициска соработка

Никола Груевски на својот фесјбук профил се збогуваше од Амди Бајрам. In memoriam Замина Амди Бајрам. Добар човек, снаодлив и многу емотивен, секогаш подготвен за добра шега....

Македонија 24.10.20 | 21:35

На инфективното одделение во велешката болница почина 61 годишна пациентка од Велес

Попладнево околу 17 часот на инфективното одделение во велешката болница почина 61 годишна пациентка од Велес. Пациентката била во тешка здравствена состојба од почетокот...

Останати спортови 24.10.20 | 20:56

Ристовски за изборот на претседател на МОК: Борбата е помеѓу две големи зла – Спортот треба да одбере кое е помалото зло

Александра Војнеска Зикова или Даниел Димевски на чело на МОК за голманот на РК Вардар и македонската ракометна репрезентација Борко Ристовски е избор на помалото...

Македонија 24.10.20 | 20:52

ЦЈЗ Скопје итно ќе спроведе епидемиолошка анкета со најблиското семејство на починатиот Амди Бајрам

Министерството за здравство информира дека откако кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека истиот бил позитивен на ковид-19, Центарот за јавно здравје-Скопје...

Македонија 24.10.20 | 20:34

Семејството на Амди Бајрам планира да прави голем погреб со сите церемонии

И покрај тоа што Бајрам имал ковид-19 и за ваквите пациенти постои посебен протокол, неговото семејство планира да прави голем погреб со сите церемонии, дознаваат неколку...

Свет 24.10.20 | 20:07

Шпанските региони бараат од владата да воведе полициски час

Регионите на Шпанија денеска ја повикаа шпанската влада да воведе вонредна состојба, што ќе ја постави правната основа за воведување полициски час во борбата против...

Македонија 24.10.20 | 19:51

Филипче: Се спремаме и за праќање пациенти во странство, но се надевaм дека нема да дојде до тоа

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска рече дека насекаде во Европа се праќаат пациенти од една во друга држава. И Македонија се спрема за такво сценарио, но...

Скопје 24.10.20 | 19:44

Поднесени 5000 пријави за инвертер клими

Градот Скопје ги информира граѓаните дека завршува јавниот повик за доделување субвенции за инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата. Од отворањето на...

Свет 24.10.20 | 19:33

Ердоган до Макрон: Прво провери го сопственото ментално здравје

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган жестоко го критикуваше односот на францускиот претседател Емануел Макрон кон муслиманите. Ердоган дури го доведе во прашање...

Сервиси 24.10.20 | 19:18

Влажен бран се движи кон Македонија – метеолозите најавуваат невреме

Во втората половина од оваа ноќ од северозапад и запад ќе навлезе влажен воздушен бран кој ќе услови повремени локални врнежи од дожд, кој во текот на утрешниот ден локално...

Македонија 24.10.20 | 19:07

Заев: Со Амди Бајрам имавме принципиелна соработка за многу важни процеси од значење на државата

Со големо жалење ја примив тажната вест за смртта на Амди Бајрам. Во мое име, и во име на Владата, упатувам изрази на длабоко сочувство за оваа голема загуба, порача премиерот...

Свет 24.10.20 | 18:55

Претседателот на САД гласаше на изборите: Гласав за Трамп!

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните мрежи. Гласав за Трамп, изјави...

Македонија 24.10.20 | 18:52

Утре прв дигитален Конгрес на СДСМ

Утре, 25.10.2020 година (недела), со почеток во 13:00 часот, СДСМ ќе одржи 25. Конгрес, коj за прв пат во земјава ќе биде дигитален, користејќи современи дигитални платформи и алатки. Првиот...

Македонија 24.10.20 | 18:46

Амди Бајрам бил позитивен на тестот за ковид-19

Денеска, на 64-годишна возраст, во болницата „Филип Втори“ почина поранешниот пратеник и актуелен лидер на Сојузот на Ромите во Македонија, Амди Бајрам. Бајрам имал...