петок, 23 октомври 2020
Балкан 23.10.20 | 19:46

Во Грција регистрирани 841 случај на корона вирус, од нив 43 на граничните премини

Грција денеска пријави 841 нов случај на коронавирус, додека 10 лица починале како резултат на оваа инфекција. Од вкупниот број заразени 76 се поврзани со познати жаришта,...

Македонија 23.10.20 | 19:40

Нови 518 случаи на Ковид-19, починати 9 лица меѓу нив и 36-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-261, Куманово-13, Штип-19,...

Македонија 23.10.20 | 19:28

Таравари: Повеќе притисок ни прави СДСМ од ДУИ, мали се шансите да бидеме со нив

СДСМ многу ѝ штети на Алијанса за Албанците и секојдневно имаме притисоци од нив во општините со кои раководиме, рече денеска гостиварскиот градоначалник Арбен Тараваригенерален...

Свет 23.10.20 | 19:15

Доаѓа жолта прашина од Кина и носи корона: Како ги плашат Севернокорејците за да седат дома

Северна Кореја ги предупреди своите граѓани да останат во затворен простор од страв дека жолтата прашина што дува од Кина може да донесе коронавирус. Улиците на главниот...

Свет 23.10.20 | 19:04

Фон дер Лајен: За да го запреме вирусот, треба да се тестираме што е можно повеќе

Европската комисија издвои 100 милиони евра за купување од 15 до 22 милиони брзи тестови за Ковид-19. Парите се издвоени од Европскиот инструмент за итна поддршка и треба...

Балкан 23.10.20 | 18:45

И Борисов во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација откако заменик-министерот за регионален развој во неговата влада Николај Нанков попладнево објави дека е позитивен...

Свет 23.10.20 | 18:39

Италија со рекорден број новозаразени, повеќе од 19.000

Во Италија во последните 24 часа се потврдени 19.143 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата, соопшти Министерството за здравство. Претходниот...

Македонија 23.10.20 | 18:24

Македонија потпиша меморандум со САД за 5Г мрежа, Заев тврди дека таа ќе донесе попозитивни ефекти отколку појавата на струјата

Кога зборуваме за дигитализација како за четврта револуција, 5G-мрежата ќе предизвика многу попозитивни ефекти отколку појавата на електричната енергија и ќе биде инструмент...

Македонија 23.10.20 | 18:13

Мицкоски: Во Штип на следните градоначалнички избори се брани Македонија

Во Штип на следните градоначалнички избори се брани Македонија, тоа не се обични избори и затоа ги повикувам штипјани да излезат и заедно во првите редови да ја одбраниме...

Балкан 23.10.20 | 18:02

21-годишно момче од Елбасан најмлада жртва на ковид-19 во Албанија

Во Албанија, каде дневно во просек овој месец се регистрираат по 250 нови случаи со Ковид-19 или над 20 отсто од тестраните, денеска е регистрана најмладата жртва од опасниот...

Македонија 23.10.20 | 17:53

Заев: Нашиот народ вели дека соседите не се бираат, но секогаш први притекнуваат на помош

Македонија и Косово имаат одлични билатерални односи и добра трговска размена, а одржувањето на првата меѓувладина седница ќе биде дополнителен импулс за натамошен...

Македонија 23.10.20 | 17:43

Пандемијата не смее да биде пречка за соработката меѓу Македонија и Косово, порача Пендаровски

Глобалната пандемија не смее да биде пречка за натамошно унапредување на економските и трговските односи и за интензивирање на меѓусебната соработка и поддршка на...

Македонија 23.10.20 | 17:36

Заев: „Гранит“ од следната година ќе почне да го гради автопатот кон Косово

Премиерот Зоран Заев очекува дека на почетокот или во првото тримесечје од следната година ќе започне реализацијата на автопатското решение кон Косово. За првата делница...

Македонија 23.10.20 | 17:31

Алтернатива: Да се разреши Богдановиќ бидејќи не го признава Косово

Изјавата на градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, дека тој не ја признава државата Косово, дури тврдејќи дека „Косово е Србија“, покрај тоа што е скандал...

Македонија 23.10.20 | 17:24

Целосна мобилизација на здравствените работници, ќе им бидат помош на колегите во инфективните одделенија

Министерот за здравство Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести  Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските...

Македонија 23.10.20 | 17:19

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се збуниле тоа на М, веројатно ги означува магарињата кои ги тренираше магарешката влада на Заев

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат на пораката од СДСМ каде треба да ги паркираат возилата. Во однос на советот на СДСМ изразен преку нивната изјава за тоа каде треба да ги паркираме...

Македонија 23.10.20 | 17:06

Каракачанов за Сител: Ветото за преговори ќе ги научи политичарите во Македонија на важна лекција

Бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов во изјава за телевизија „Сител“ вели дека блокадата на пристапните преговори за Македонија во декември ќе биде...

Свет 23.10.20 | 16:54

Норвешка следната недела ќе ги заостри мерките против Ковид-19

Норвешка следната недела ќе објави построги мерки за спречување на ширењето на корона вирусот по неодамнешното зголемување на бројот на нови заразени.. Гледаме како...

Црна хроника 23.10.20 | 16:43

Гостиварец починал во чајџилница, одненадеж му се слошило

Oд Ургентниот центар Гостивар пријавиле во полициската станица Гостивар, дека вчера попладне кај нив донеле починато лице. Според пријавеното, во чајџилница во Гостивар,...

Црна хроника 23.10.20 | 16:37

Две семејства во Кондово се степале со пиштоли и ножеви

На 22.10.2020 во 18,03 часот било пријавено дека во с.Кондово-скопско бил нарушен јавниот ред и мир со меѓусебна пресметка помеѓу членови на две семејства. Како што соопштија...