петок, 23 октомври 2020
Здравје 23.10.20 | 23:44

Затнатиот нос нов симптом дека имате корона?

Научниците дојдоа до нови сознанија околу симптомите поврзани со корона вирусот.Според нив тоа може да биде и затнатиот нос кој често се јавува во зимските месеци. Светската...

Македонија 23.10.20 | 23:19

ВМРО е пркост, пиреј, аманет, обврска, должност, почитување: Mицкоски се заблагодари на сите што учествуваа на денешнот протест

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ се заблагодари на сите што учествуваа на денешниот протест. ВМРО се Илинденците, Партизаните, Асномците. Македонија е и потта на земјоделците,...

Фудбал 23.10.20 | 23:01

Лидс на Алиоски растура во Премиер лигата

Лид се врати на понедите. Тимот на  Езгјан Алиоски за првпат беше во стартната постава на Лидс Јунајтед со победа на гостувањето кај Астон Вила од 0-2 во 6. коло од англиската...

Свет 23.10.20 | 22:44

Само да не се повтори првиот бран: Короната се врати во Италија, 19.000 заразени за еден ден

Во Италија во последните 24 часа се потврдени 19.143 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата, соопшти Министерството за здравство. Претходниот...

Естрада 23.10.20 | 22:27

Зорица ја сакаше пред Брена: Ова е првата сопруга на Боба Живојиновиќ

Лепа Брена и Боба Живојиновиќ прославија 30 години брак. Но, малкумина знаат дека славниот тенисер пред Брена имаше сопруга со која го има синот Филип. Зорица ја остави...

Балкан 23.10.20 | 22:16

Дури и Косово го намалува бројот на заразени од корона

 Во Косово во последните 24 часа официјално се регистрирани две нови жртви на Ковид-19, така што бројката на лица кои починале како последица на епидемијата сега изнесува...

Македонија 23.10.20 | 22:00

Колони возила од Скопје до Штип: Како изгледаше протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Колони возила со македонски и знамиња на ЕУ од Скопје до Штип. Граѓаните го преполнија автопатот „Гоце Делчев“  се до Ново Село каде беше крајната дестинација. Погледнете...

Фудбал 23.10.20 | 21:50

Јунајтед му ја зголеми платата на Погба само за да остане на Олд Трафорд

Манчестер Јунајтед бара да потпише нов долгорочен договор со играчот за врска Пол Погба, пренесува „ЕСПН“. Но, Британците немаат намера значително да ја зголемат платата...

Здравје 23.10.20 | 21:41

Откриено е колку долго ковид-19 останува на човечката кожа

Неодамнешно истражување спроведено од јапонски научници покажува дека коронавирусот може да преживее на човечка кожа и до девет часа, објави канадски Глобал њуз, пренесува...

Македонија 23.10.20 | 21:34

Средба Ахмети-Хоти: Само преку договор земјите може да одат напред

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, денеска во Собранието оствари средба со премиерот на Косово, г.Авдула Хоти, кој престојува во официјална...

Свет 23.10.20 | 21:21

Уште една европска земја надмина еден милион заразени со коронавирус

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Франција денес надмина еден милион, објави Министерството за здравство. Во последните 24 часа во земјата се регистрирани...

Македонија 23.10.20 | 21:12

Османи: Комисијата за која инсистирам да има член Албанец е инструментот за решавање на проблемот со Бугарија

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа што во текот на изборите...

Калеидоскоп 23.10.20 | 20:58

Роден е без раце, а растура во снукер

Мухамед Икрам може со помош на вратот и удар со брадата да игра билјард. Роден е  без раце, но тоа не го спречува триесет и двегодишниот Пакистанец да биде одличен во...

Македонија 23.10.20 | 20:49

Филипче: Лабораториите за тестирање се оптеретени, се бара решение за нови термини

Силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи на изнаоѓање решение за нови термини, информираше вечерва министерот за здравство Венко Филипче...

Балкан 23.10.20 | 20:43

Хрватскиот претседател за време на конференција од келнерот побара да му донесе кокаин

За време на денешната прес-конференција на Зоран Милановиќ, во еден момент до говорницата пријде келнер со чаша вода за шефот на хрватската држава. “Може, благодарам....

Балкан 23.10.20 | 20:30

Хрватска и Србија се договорија каде да ги бараат исчезнатите во војната

По подолга пауза денеска во Белград се сретнаа претседателите на Комисиите за исчезнати лица на Владата на Србија и Хрватска. Договорени се понатамошните чекори во...

Свет 23.10.20 | 20:20

Италија стави вето на договорот за употреба на Хуавеј опрема во својата 5Г мрежа

Италија ја спречи телекомуникациската компнанија „Фаствеб“ да потпише договор со „Хуавеи“ за снабдување опрема за својата 5Г основна мрежа, велат два извори блиски...

Македонија 23.10.20 | 20:13

Таравари: Државата нема стратегија за справување со короната

Република Македонија е држава со најголем морталитет во регионот, па и во Европа и треба да се размисли кој ги прави грешките, изјави во своето гостуваење во емисијата...

Црна хроника 23.10.20 | 19:59

Кај Берово во возило со бугарски таблички откриени тројца мигранти

Мигранти од Сирија пронајдени во возило со бугарски регистарски ознаки на крстосницата за село Ратево во Берово. По преземени мерки од страна на беровските полицајци,...

Македонија 23.10.20 | 19:54

Таравари: Политиките на ВМРО-ДПМНЕ беа покоректни од овие политики на СДСМ

Арбен Таравари, градоначалник во Гостивар и генерален секретар на Алијансата на Албанците во своето гостуваење во емисијата „Што не е јасно“ рече дека според него...