четврток, 22 октомври 2020
Балкан 22.10.20 | 16:26

Србија: Две лица починаа од Ковид-19, 416 новозаразени

Според последните податоци, во Србија се регистрирани 416 нови случаи на коронавирус, а две лица починале. Во последните 24 часа биле тестирани 6.715 примероци, а 1.263.246 од...

Црна хроника 22.10.20 | 16:23

Работник од Скопје почина при извршување работни задачи

Вчера во 10:00 часот во СВР Куманово било пријавено дека во фабрика, при извршување на работни задачи, С.С.(53) од Скопје при пад се здобил со повреди и починал. Извршен бил...

Економија 22.10.20 | 16:16

Светска банка призна дека балканската економија е силно погодена од короната

Државите од Западен Балкан ќе доживеат вистински пад на бруто домашниот производ (БДП) од 4,8 проценти во 2020 година поради пандемијата на коронавирусот, а најлошо се чувствуваат...

Македонија 22.10.20 | 16:09

ЕК сака да почнеме преговори, но проблемот со Бугарија останува

Заменик генералниот директор во Европската Комисија задолжен за проширување и соседска политика, Мачеј Поповски, истакна дека неговата институција прави сѐ за да се...

Фудбал 22.10.20 | 16:05

Роналдо повторно со позитивен корона-тест, нема да може да игра против Барселона

Ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо, повторно имал позитивен тест на корона вирусотпоради што тој ќе мора да го пропушти мечот од Лигата на шампионите против Барселона. Веднаш...

Македонија 22.10.20 | 15:55

Д-р Стевановиќ: Дисциплината со почитување на мерките сега ни е најпотребна

Доктор Милена Стевановиќ бара од граѓаните да бидат дисциплинирани во спроведувањето на мерките бидејќи само така може да го победиме вирусот.Таа апелира да се издржи...

Балкан 22.10.20 | 15:51

Албанија набавува еден милион вакцини против корона

Албанија планира да набави над 1,1 милион дози вакцини против Ковид-19 со кои ќе бидат опфатени 20 отсто од населението. За таа цел денеска до Парлементот е доставен Предлог...

Калеидоскоп 22.10.20 | 15:45

Женски трикови за „лов“ на богати мажи

Популарниот хаштаг „#SugarBabies“ собра повеќе од 211,4 милиони прегледи на платформата за споделување видео на „Тик Ток“, а илјадници млади жени откриваат на кој начин добиле...

Економија 22.10.20 | 15:29

Новите домашни платежни картички ќе важат за три категории граѓани

Новите платежни картички, што се дел од четвртиот сет економски мерки, треба да бидат со по 6.000 денари и да бидат наменети за пензионери, самохрани мајки и пасивни баратели...

Естрада 22.10.20 | 15:17

Синот на Бора Дрљача жали што не му ја исполнил последната желба на татка си

Владимир Дрљача, син на починатиот фолк пејач вели дека жали што со татко си немал поблизок однос.Но, вели тоа веројатно е причина што изразнал без мајка и дека не може...

Сервиси 22.10.20 | 15:16

Викендов ќе се поместуваат стрелките на часовникот

Македонија и остатокот од Европа, со исклучок на Русија, Белорусија и Исланд, ноќта меѓу сабота (24 октомври) и недела (25 октомври) ќе прејдат на зимско сметање на времето....

Македонија 22.10.20 | 15:14

Три медицински сестри од Гинекологија позитивни на Ковид-19, во изолација директорката и доктор

Три медицински сестри од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство се позитивни на Ковид-19. Се заразиле преку семеен контакт, а двајца доктори меѓу кои...

Балкан 22.10.20 | 15:03

Бугарија почна со блокадите: Во Фронтекс им пречи македонскиот јазик

Бугарија  го блокира важниот договор за гранично управување меѓу Македонија и европската служба за безбедност, Фронтекс, а проблемот во „македонскиот јазик“, пренесува...

Балкан 22.10.20 | 14:56

Мигрант крвнички нападна жена во Тузла

Мигрант во Тузла нападнал повозрасна жена, којашто продавала овошје. По инцидентот, жената од Тузла со иницијали Ф.А. (1955) е пренесена во клиничкиот центар во Тузла. Според...

Балкан 22.10.20 | 14:46

Пленковиќ: Ситуацијата со коронавирусот е многу сериозна, да бидеме одговорни

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска предупреди на сериозната состојба со коронавирусот во таа земја и повторно апелираше до граѓаните да бидат одговорни и...

Црна хроника 22.10.20 | 14:43

Доживотен затвор за двојниот убиец од Струмица

Денеска Основниот суд во Струмица го осуди Марјанчо Велев (55) од струмичкото село Добрејци на казна доживотен затвор за извршеното второ убиство врз струмичанецот Александар...

Црна хроника 22.10.20 | 14:39

Ја оштетил општината со над 20 илјади евра: Обвинение за поранешниот градоначалник​ на Чашка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе Обвинителен акт против поранешен градоначалник на општина Чашка за кривичното дело „злоупотреба на службената положба...

Македонија 22.10.20 | 14:32

Заразени наставници, воспитувачка и негователка во штипските училишта и градинки

Триесет и четири второоделенци од штипското основно училиште „Тошо Арсов“ и нивните две наставнички заминуваат во изолација, откако имале физичка настава од наставник...

Македонија 22.10.20 | 14:32

Преку 100 вработени во МВР се заразени со Ковид-19

Вкупно 110 вработени во Министерството за внатрешни работи во моментов се заразени со Ковид-19, поради што се наоѓаат во изолација. Од МВР за „Фокус“ велат дека бројот...

Калеидоскоп 22.10.20 | 14:25

Пукна љубовта: Ана Винтур стави точка на бракот после 16 години

Уредничката на модниот магазин „Вог“, Ана Винтур, после 16 години брак се разведува од милионерот Шелби Брајан. Тие важеа за еден од најмоќните парови во светот на познатите,...