четврток, 22 октомври 2020
Македонија 22.10.20 | 20:12

Милошоски: Османи има добиено нон пејпер под кои услови Бугарија би дозволила меѓувладина конференција без да ја блокира Македонија

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа посочи дека проблемот со Бугарија и најавеното вето од бугарска страна и смета дека ноември не е последниот...

Македонија 22.10.20 | 19:54

Милошоски: Контрадикторните ставови и медицинскиот дилетантизам на Филипче се плаќа со човечки животи

Во вечерашното издание на дебатната емисија „24 анализа” на ТВ24 гостуваше пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антониjо Милошоски кој зборуваше за лошите владини политики, задолжувањата,...

Македонија 22.10.20 | 19:34

НАТО конференција: Македонија засега издвојува 1,27 отсто од БДП за одбрана

Министрите за одбрана од земјите-членки на НАТО денеска попладне почнаа дводневна видеоконференција, на која повторно ќе дискутираат за зајакнување на инвестициите...

Економија 22.10.20 | 19:24

Поддршката за исплата на плати ќе биде скалеста согласно падот на приходите на компанијата

Финансиската поддршка за работодавачите за исплата на плати ќе биде скалеста согласно падот на приходите на компанијата односно од 14.500 до 21.776 денари по работник. Ова...

Здравје 22.10.20 | 19:18

Пановски: Доколку се тестираат повеќе, до 1.000 новозаразени на ден ќе стигнеме без проблем

Ситуацијата со ширењето на коронавирусот е сериозна и загрижувачка ситуација и најмногу зависи од граѓаните како ќе ја поминеме зимата. До бројката од 1.000 новозаразени...

Фудбал 22.10.20 | 19:12

Пред гостувањето кај Јувентус, Меси му посака на Роналдо побрзо да оздрави

Лионел Меси, најдобриот фудбалер на Барселона, се огласи во пресрет на големото дерби на шпанскиот фудбал помеѓу Барселона и Реал. На ред е 245-тото дерби меѓу двата тима...

Македонија 22.10.20 | 19:01

Осум месеци нема пресуда за докторката која ја затвори Дерматологија

И по речиси осум месеци, нема судска одлука, дали поранешната директорка на Дерматологија, д-р Нина Цаца Биљановска свесно не постапила по препораките и евентуално придонела...

Македонија 22.10.20 | 18:39

Апелација пресуди во корист на синдикатот: АД ЕСМ постапувал спротивно на законите

Конечно нашата истрајност вроди со резултат, објаснета и потврдена од Апелациониот суд во Скопје, каде судот му налага на АД ЕЛЕМ-ЕСМ да овозможи слобода во синдикалното...

Македонија 22.10.20 | 18:21

Новозаразени денеска 640, починаа 12 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 272 -Куманово 43 -Дебар 5 -Штип 17 -Прилеп 41 -Тетово 41 -Струга 4 -Велес 11 -Битола...

Македонија 22.10.20 | 18:13

Османи не ја коментира изјавата на Каракачанов, вели не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на Бугарија

Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Република Бугарија, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи. Одговарајќи на...

Македонија 22.10.20 | 18:02

Заев: Подобар договор со Бугарија не можеме да постигнеме

Подобар договор од Договорот за добрососедство и соработка од 2017 година не можеме да постигнеме со Бугарија. Тоа го знае македонската страна, а верувам и бугарската,...

Македонија 22.10.20 | 17:54

Маричиќ: Неопходна е брза дигитализација на судството за да продолжат постапките и во време на пандемија

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска учествуваше на ЕУ – Западен Балкан министерскиот форум за правда и внатрешни работи, во организација на германското претседателство...

Македонија 22.10.20 | 17:39

На Денот на ВМРО опозицијата ќе протестира со автомобили во Скопје и од Скопје до Штип

Нa 23 октомври – Денот на македонската револуционерна борба и на денот кога е формирана Македонската револуционерна организација, опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 22.10.20 | 17:30

Заев: Нема да дозволиме причини за нови одлагања, членството во ЕУ е наша свечена обврска

Во разговорите со европските членици изразивме надеж дека подготвеноста на Македонија ќе се формализира и со усвојување на рамката за преговори на почетокот на идниот...

Останати спортови 22.10.20 | 17:14

Борис Бекер на суд за трофеите од Вимблдон

Поранешниот германски тенисер Борис Бекер се појави на суд во Лондон, обвинет е дека не ги предал двата трофеја од Вимблдон, кои требал да ги продаде. Борис Бекер се изјасни...

Калеидоскоп 22.10.20 | 17:00

Софија Лорен била заљубена во Тито: Во овие лозја Маршалот тајно се среќавал со актерката

Италијанската актерка Софија Лорен била заљубена во Јосип Броз Тито, раскажуваат неговите готвачи.Таа била честа гостинка кај него, а посебно сакала да доаѓа на лозјата...

Македонија 22.10.20 | 16:55

ВО ЖИВО: Прес конференција во Владата по состаноците со челниците на ЕУ


Балкан 22.10.20 | 16:51

Средба на Тачи, Харадинај и Вејсели во ресторан во Приштина

Хашим Тачи, Кадри Вејсели и Рамуш Харадинај се состанаа во еден приштински ресторан за да разговараат за последните случувања во Косово и Специјалниот суд. Ова го тврди...

Македонија 22.10.20 | 16:41

Болницата во Кочани се полни со пациенти откако презема Ковид-19 болни од Штип

Зголемен е бројот на лицата кои се згрижени на одделот за болни или позитивни на Ковид-19 во Општа болница со проширена дејност во Кочани, откако пред три дена таа почна...

Балкан 22.10.20 | 16:29

Во Косово рекорден број тестирања, активни 1.871 случај на заболени со корона вирус

Според Националниот институт за јавно зравство на Косово (ИКШПК), од вчера извршените, рекордни досега, 1.245 тестирања со методот РТ-ПЦР (83.923 од појавата на епидемијата)...