четврток, 22 октомври 2020
Македонија 22.10.20 | 23:43

Владата одлучи учениците да се тестираат онлајн

На денешнат 14-та седница на Владата беа прифатени и дополнувањата на Уредбата за начинот на организирање и реализирање на наставата во вонредни околности во основните...

Ракомет 22.10.20 | 23:40

Вардар испушти победа против Порто во последната секунда

Вечерва Вардар не успеа  да стигне до втора победа во низа на домашен терен во ракометната Лига на шампиони, откако во меч полн со пресврти одигра нерешено против Порто. Вардарци...

Црна хроника 22.10.20 | 23:21

Прекината свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати се околу...

Здравје 22.10.20 | 23:20

Доктор Вело Марковски објаснува како да разликуваме обичен грип од коронавирус?

Инфектологот проф. д-р Вело Марковски вечерва во гостување во емисијата „Клик Плус“ објасни како да се разликува коронавирусот од обичен грип. Треба да ги разликува...

Здравје 22.10.20 | 23:08

Заев преку фејсбук апелираше граѓаните да ги почитуваат мерките портив коронавирусот

Премиерот Зоран Заев вечерва апелираше до граѓаните да ги почитуваат мерките и на тој начин да придонесат во намалување на ширењето на Ковид -19. Работното време на...

Македонија 22.10.20 | 23:00

ВМРО-ДПМНЕ за оставката на Дурловски: Тоа е негов личен став кој ние го почитуваме

Одлуката за напуштање на Собранието на пратеникот Игор Дурловски е негов личен став кој ние го почитуваме, велат од ВМРО-ДПМНЕ откако пратеникот на “Коалицијата за...

Сцена 22.10.20 | 22:49

Татјана Стојановска откри дека е во неформален брак веќе седум години

Познатата презентерка на Канал 5 телевизија, Татјана Стојановска, во интервју за Женски магазин, меѓу другото, зборува и за нејзиниот приватен живот каде открива дека...

Балкан 22.10.20 | 22:28

Демонстрант побара оставка, Каракачанов му одговори: Ти може да не си ја сакаш мајка ти

Ти може да не си ја сакаш мајка ти, со овие зборови вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, му се обрати на анонимен граѓанин, кој во јавноста...

Здравје 22.10.20 | 22:10

Никола Попоски позитивен на корона вирус

Поранешниот министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски е позитивен на коронавирусот. Оваа информација тој ја сподели на социјалната мрежа...

Здравје 22.10.20 | 22:02

Најитно се бара донор на плазма крвна група Б+

Најитно се бара донор на плазма со крвна група Б+ со прележан Ковид-19 за пациент на 41 годишна возраст. На социјалните мрежи Јасна Радуловиќ побара помош за пронаоѓање...

Македонија 22.10.20 | 21:55

Игор Дурловски го напушта Собранието: Останувам доследен на моите поддржувачи и нивниот глас

Пратеникот на “Коалицијата за Обнова на Македонија“ и носител во изборната единица 5, Игор Дурловски, вечерва соопшти дека го напушта Собранието на Република Македонија....

Македонија 22.10.20 | 21:50

Владата вечерва ги разрешени Тозија и Хајредини

На вечерашната владина седница разрешени се директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија и В.Д. директорот на Јавното претпријатие за стопанисување со објекти за...

Свет 22.10.20 | 21:40

Во Франција за 24 часа заразени над 40.000 луѓе

Во Франција 41.622 лица се заразени со Ковид-19  во изминатите 24 часа, што е за 15.000 повеќе од претходниот ден, соопшти вечерва Институтот за јавно здравје. Франција се приближува...

Фудбал 22.10.20 | 21:35

Јунајтед подготвува за напаѓач 100 милиони евра

Напаѓачот на Евертон, Доминик Калверт-Луин е хит во Премиер лигата оваа сезона. Стрелецот на 10 голови оваа сезона едноставно „експлодираше“ и ги засени сите напаѓачи...

Македонија 22.10.20 | 21:22

Георгиевски се сретна со Захариева, нема детали од средбата

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Македонија 22.10.20 | 21:16

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти утре во официјална посета на Македонија

Утре со почеток во 14:00 часот започнува официјалната посета на делегацијата на Република Косово предводена од премиерот Авдулах Хоти на Република Македонија. Од владината...

Ракомет 22.10.20 | 21:03

Ракометар од Металург има коронавирус, целиот тим оди во изолација

Во ракометниот клуб Металург се појави нов позитивен случај на коронавирус кај ракометар, па така целата екипа ќе мора да оди во изолација. Ова решение доаѓа поради...

Македонија 22.10.20 | 20:57

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Премиерот Зоран Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку Бугарија стави вето за одржување на првата меѓувладина конференција што според најавите треба да се...

Македонија 22.10.20 | 20:38

Мицкоски: Законот за заразни болести на Филипче не е за болните туку за надлежностите и процедурите

640 новозаразени и дури 12 починати. А законот за заразни болести во кој се колне Филипче не е за болните туку за надлежностите и процедурите, пишува на неговиот профил...

Балкан 22.10.20 | 20:23

Вучиќ: Приштина мора да го смени ставот дека единствено решение е Србија да го признае Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, учествуваше денес на панелот во рамките на Белградскиот безбедносен форум (ББФ) прку видео врска заедно со Авдулах Хоти, премиерот...