среда, 21 октомври 2020
Црна хроника 21.10.20 | 21:08

Приведен бегалец од затвор

Кичевската полиција денеска во 11:20 часот, го привела Х. Ф. (41) од с. Горно Строгомиште, информираат од ОВР Кичево. Полициските службеници како што соопштија од ОВР Кичево,...

Калеидоскоп 21.10.20 | 20:55

Свадба која стана хит во регионот поради српскиот Спајдермен

Секој веќе знае дека по многу алкохол повеќето гости завршуваат на подот, а овој заврши на таванот. Еден гостин беше толку весел што одлучи да премине од едниот на другиот...

Балкан 21.10.20 | 20:42

Во Словенија рекорден број заразени од коронавирус – 1.503 за еден ден

Во Словенија, и покрај полицискиот час и новите ограничувачки мерки, денеска е забележан рекорден број на заразени лица – 1.503, според официјалните податоци на Министерството...

Балкан 21.10.20 | 20:24

Силно невреме во Грција: Улиците покриени со снег, уништени овоштарници, маслинови дрва

Силно невреме пропратено со дожд и град го погодил Крит и јужниот дел на Грција, а фотографиите кои се вртат на интернет прикажуваат улици покриени со снег и мраз како...

Скопје 21.10.20 | 20:13

Аеродром ита кон 600 активни случаи со ковид-19, убедливо прв во скопските општини

Бројот на активни случаи во земјата изнесува 6.069. Од нив во Скопје се 2.983. Од скопските општини најмногу активни случаи (денеска, по завршување на епидемиолошките анкети)...

Здравје 21.10.20 | 19:55

Почина волонтер кој ја примил оксфордската вакцина

Бразилската здравствена служба „Авсиса“ објави дека волонтер кој примил вакцина за коронавирус, која ја развија „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд, почина...

Македонија 21.10.20 | 19:51

Мисајловски: Гоце Делчев е Македонец, роден како Македонец и загинал како Македонец

Во вечерашното издание на емисија „Што не е јасно?” гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен пратеник во Собранието на Република Македонија, Владо Мисајловски...

Македонија 21.10.20 | 19:43

Тортевски: Магарето не се тренира да дава млеко и да стане крава

Адвокатот Александар Тортевски кој беше обвинет од Лидија Димова дека се одмаздува поради недобиени пари од агенцијата, во емисијата 24 анализа, изјави дека сериозно...

Здравје 21.10.20 | 19:33

Ковид-19 станува долго кај секој 20-ти пациент, овие групи се најзагрозени

Истражување од King’s College London за долготраен ковид ја смета болеста предизвикана од новиот коронавирус која трае осум недели или подолго и наведува колку е честа оваа...

Македонија 21.10.20 | 19:19

Македонија се соочува со национална катастрофа, а поопасно од нејзе е само неспособноста на мафијата закотвена во Владата

Македонија се соочува со национална катастрофа, а поопасно од нејзе е само неспособноста на мафијата закотвена во Владата, пишува во својот статус на Фејсбук претседателот...

Свет 21.10.20 | 19:12

Министерот за здравство на Германија е позитивен на ковид-19

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан е позитивен на ковид-19, потврди денеска Министерството. Тој во карантин дознал дека е позитивен, јавува ДПА. Шпан бил тестиран...

Македонија 21.10.20 | 19:01

Ажурирани протоколите за заштита од ковид-19

Протоколите што ги опфаќаат мерките и препораките за заштита и превенција од КОВИД-19, согласно одлуките на Владата на Република Македонија, се дополнети и ажурирани...

Македонија 21.10.20 | 18:55

Починаа пациенти од седум градови, вкупниот број на жртви од епидемијата надмина 860

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Македонија починале 12 пациенти. Тројца од починатите се од Скопје, (52, 73 и 85 години), двајца пациенти...

Економија 21.10.20 | 18:44

Мисајловски: Европските пари наместо да помогнат во развојот на државата, се користеле за тренирање магариња и перење пари од власта

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не е јасно?“ гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен пратеник во Собранието на Република Македонија,...

Македонија 21.10.20 | 18:39

Издадена наредба за присилно приведување на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, објави дека е издадена наредба за негово присилно приведување. Во продолжение ја пренесуваме реакцијата на Стоилковски во...

Македонија 21.10.20 | 18:31

Ова се сите измени на мерките и протоколите за заштита од Ковид-19

Влчадата ги дополни и ажурира протоколите што ги опфаќаат мерките и препораките за заштита и превенција од ширење Ковид-19, согласно последните усвоени измени и дополнувања...

Македонија 21.10.20 | 18:25

Поразителни дневни податоци: Секој четврти ковид-тест во Македонија бил позитивен

Последните бројки објавени од Министерството за здравство покажуваат алармантно ниво на раширеноста на епидемијата на Ковид-19 во Македонија. Регистарот на Министерството...

Македонија 21.10.20 | 18:11

Собранието склучи договор за набавка на 100 лаптопи

Собранието склучи договор за набавка на 100 лаптопи. Станува збор за моделот „HP EliteBook 735 G6 Notebook PC“, а според условите на набавката, еден лаптоп чини 56.445 денари или 917 евра,...

Твитови 21.10.20 | 17:59

Само на Балканец ќе му текне: Како да избегнете казна за неносење маска на отворено

View this post on Instagram legendica lagano pretrčo vidi se da je u treningu ne vidim problem nikakav A post shared by Zan.Klod.Vla.Dan (@vlad4__) on Oct 20, 2020 at 3:10pm PDT

Македонија 21.10.20 | 17:52

ВМРО-ДПМНЕ на протест со автомобили од Скопје кон Штип на Денот на македонската револуционерна борба

На 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, денот кога е формирана Македонската револуционерна организација, ВМРО-ДПМНЕ организира протест со автомобили...