среда, 21 октомври 2020
Останати спортови 21.10.20 | 23:48

Последна борба на Андерсон Силва

Легендарниот борец Андерсон Силва ќе ја заврши кариерата по борбата со Јурај Хил. Андерсон Силва има 45 години и својата прва борба ја имаше во 1997 година. Тој беше шампион...

Здравје 21.10.20 | 23:38

99-годишната Мартин се враќа на компјутерските игри откако ја преживеа короната

Кога 99-годишната Флорентина Мартин го фати коронавирусот во септември, најголемиот страв на нејзината внука не беше дека болеста ќе ја убие, туку дека ќе заврши сама...

Калеидоскоп 21.10.20 | 23:28

Отстранета џиновска бомба од Втората светска војна

Во селото Диноша на југоистокот од Црна Гора денеска е откриена џиновска бомба, тешка 500 килограми, од Втората светска војна. Бомбата е отстранета, а ќе биде складирана...

Патувања 21.10.20 | 23:18

Хрватскиот регион Истра произведува некои од најдобрите маслинови масла во светот

За само 15 години, полуостровот Истра во Хрватска стана еден од најдобрите светски производители на маслиново масло, украсен со врвни награди во индустријата. Во 2020 година,...

Свет 21.10.20 | 23:08

Сè уште трае истрагата за мистериозната болест на американските дипломати

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, ги отфрли обвинувањата дека Вашингтон не ги штити своите функционери поради повисоки државни цели. Од 2017 година, десетици дипломатски...

Балкан 21.10.20 | 22:57

Совет на Европа: Хрватска мора да престане со насилството врз мигрантите

Комесарот на Советот на Европа за човекови права Дуња Мијатовиќ изјави дека хрватските власти мора да престанат со насилството врз мигрантите и да ги казнат одговорните. Мијатовиќ...

Технологија 21.10.20 | 22:46

Историска мисија: Вселенското летало на НАСА зграпчи примерок од астероидот Бену

Вселенско летало на НАСА во вторникот ја допре површина на астероидот Бену, зграпчувајќи примерок од карпи кои датираат од раѓањето на нашиот Сончев систем за да ги...

Останати спортови 21.10.20 | 22:35

Федерер цели кон Австралија опен за негово враќање на терените

Роџер Федерер изјави дека планира да игра на Австралија опен во јануари откако двете операции на коленото го оставија настрана во поголемиот дел од 2020 година. 39-годишниот...

Фудбал 21.10.20 | 22:34

По 21 ден Елмас и понатаму со корона

Тренерот на Наполи, Џенаро Гатузо соопшти дека нема да може да смета на македонскиот репрезентативец Елиф Елмас затоа што тој сè уште позитивен на коронавирус. Зелински...

Останати спортови 21.10.20 | 22:28

Пролет приjaви уште тројца позитивни ракометари на коронавирус, вкупно 12

Ракометниот клуб Пролет денеска соопшти дека уште тројца ракометари од нивните редови се тестирале позитивни за коронавирусот. Тоа го покажале резултатите од последното...

Црна хроника 21.10.20 | 22:22

МВР да го истражи новиот случај на полициска бруталност врз Ромка и нејзиниот син

Само неколку недели по случајот со претепаните Роми од страна на полициски службеници во Битола, ромската организација „Аваја“ вчера сподели информации со јавноста...

Македонија 21.10.20 | 22:17

Ѓорчев: Од верниот Штип власта на Заев ќе оди таму кај што и е местото – на темните страници на македонската историја

Со протестите сакаме да му парираме на СДСМ, да покажеме дека Македонија е жива и секој ден да ги потсетуваме на нивните ветувања. Брдо ветувања, а една шајка не е закована...

Македонија 21.10.20 | 22:07

Илиевски: Историска грешка е што фрустрирани политичари од соседството тераат политиканство преку уцени и закани

Богдан Илиевски, еден од водачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, ги коментира последните случувања околу македонско-бугарскикте односи. Историска...

Економија 21.10.20 | 21:49

Ѓорчев: Во корона-кризата влеговме со две министерки кои заедно имаат пет месеци искуство во економијата

Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во емисијата “Што мисли народот” на Телевизија Стар истакна дека Македонија има најголема рецесија во последните...

Колумни 21.10.20 | 21:46

Честит 23 Октомври ВЕЛИГДЕН на слободата на МАКЕДОНИЈА

Ламбе Арнаудов ВМРО-ДПМНЕ, Христијан, СПОКОЈ ЗА МАКЕДОНИЈА ВМРО – историско и ВМРО-ДПМНЕ ТЕ сакаме затоа што ТИ си спокој на Македонија и од срце ти посакуваме среќа...

Балкан 21.10.20 | 21:45

Во Косово 124 новозаразени со Ковид-19

Националниот институт за јавно здравје на Косово (НИПХК) објави дека во последните 24 часа нема жртви на Косово како резултат на коронавирус, така што вкупниот број...

Македонија 21.10.20 | 21:32

Почина уште еден пациент во велешката болница, четврти во последните 24 часа

Вечерва почина 65  годишен пациент на инфективното одделение во велешката болница, пренесува порталот Велес365. Пациентот е од Градско, а бил примен денеска утринава...

Свет 21.10.20 | 21:31

Шпанија е првата земја во Европа што забележа еден милион заразени со Ковид-19

Денеска Шпанија го надмина прагот од еден милион заразени со корона вирусот и е прва членка на Европската унија (ЕУ) со толку голем број заразени лица. Министерството...

Свет 21.10.20 | 21:22

Во Франција се предлага вонредна состојба до 16 февруари 2021 година

Во Франција уште неколку департмани следните денови ќе влезат во црвен аларм поради пандемијата со ковид-19,што значи дека и во нив ќе мора да се воведе полициски час,...

Свет 21.10.20 | 21:13

Папата Франциск првпат поддржа легализација на истополови бракови

Папата Франциск смета дека геј лицата треба да бидат во можност да го легализираат своето партнерство, пишува „Ројтерс“. Ова е  една од неговите најдиректни изјави...