вторник, 20 октомври 2020
Свет 20.10.20 | 23:51

Шпанија разгледува враќање на вонредната состојба и полицискиот час

Шпанската Влада разгледува неколку можни мерки, вклучително и воведување полициски час, во обид да се справи со новиот бран на епидемијата на корона вирусот. Воведување...

Фудбал 20.10.20 | 23:44

Манчестер Јунајтед го освои Париз, Лацио ја совлада Борусија Дортмунд

Манчестер Јунајтед е победник на големото дерби во првиот ден од овогодинешната сезона во Лигата на шампионите. На гостувањето во Париз против ПСЖ, „Црвените ѓаволи“...

Балкан 20.10.20 | 23:23

Вучиќ: Новата коалициска влада ќе трае две години, а Ивица Дачиќ ќе биде претседател на Собранието

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека идната срспка влада ќе биде коалциона со СПС на Ивица Дачиќ и СПАС на Александар Шапиќ и дека ќе има  ограничен...

Македонија 20.10.20 | 23:14

Ковачев: Да си го одбележувате 11 октомври некој друг ден

Европратениот Андреј Ковачев во дебатниот магазин „Клик Плус“ на „ТВ 21“ изјави дека 11. Октомври треба да го одбележуваме на друг ден. Да се обединиме како најблиски...

Естрада 20.10.20 | 22:53

Карлеуша откри зошто Душко не ја следи на Инстаграм

Разводот на Јелена Карлеуша е еден од најбараните термини на „Гугл“ на овие простори. Пејачката и фудбалерот минатата година имаа бројни проблеми, по што престанаа...

Музика 20.10.20 | 22:36

Тамара се пофали дека има „нови усни“

Пејачката Тамара Тодевска (35) постојано прави промени на себе, независно дали станува збор за нејзината фризура, шминка, гардероба таа отсекогаш знаела да ги изненади...

Живот 20.10.20 | 22:20

Пронајден е исчезнатиот скопјанец Васил

Семејството Ангеловски од скопско Маџари објави дека го нашле Васил, за кого пред неколку часа објавија дека е исчезнат од дома. Синот Бошко преку својот Фејсбук ја...

Економија 20.10.20 | 22:01

ММФ: И покрај корона-кризата, НБРМ продолжува со значаен прогрес во сферата на статистиката

Од Меѓународниот монетарен фонд порачаа дека непрекинатото навремено објавување на квалитетни статистички податоци од страна на НБРМ дури и во специфичните околности...

Македонија 20.10.20 | 21:56

Мицковски: Дали Каракачанов ќе ја руши спомен-плочата на Васил Антевски – Дрен, кој е обесен во бугарски затвор

Аналитичарот Ивор Мицковски, се огласи со коментар за изјавата на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека ќе испрати екипи во Македонија за да рушат...

Скопје 20.10.20 | 21:42

Шилегов: Во новите згради кај Расадник ќе има 8.000, а не 80.000 жители, 33% од површинате ќе остане зелена

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов во интервју на телевизија „Телма“ изјави дека во новите згради кои се предвидуваат во ДУП-от за Расадник кај Кисела Вода не...

Живот 20.10.20 | 21:31

Апел за помош: Исчезнат е Васил Ангеловски

Семејството на Васил Ангеловски од скопско Маџари упатува апел за помош. Тие бараат какви било информации за Васил, кој исчезнал од дома во 13 часот. Како што велат од...

Фудбал 20.10.20 | 21:21

Кулушевски прв асистент во овогодинешната Лига на Шампионите

Екипите на Јувентус и на Клуб Бриж се првите две екипи што додјдоа до триумфи во овогодинешното издание на Лигата на шампионите. Шампионот на Италија славеше со 2:0 на...

Свет 20.10.20 | 21:17

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. До следното лето, од денешна...

Македонија 20.10.20 | 20:53

Каракачанов: Ќе испратам полк за да ги урне спомениците во Скопје

Министерот за одбрана на Бугарија, во интервју за „Дарик радио“, го повтори ставот дека Македонија мора да се придржува до договорот со Бугарија потпишан пред три...

Македонија 20.10.20 | 20:42

Костовски: Прогонот и политичката репресија од криминалците на власт мора да запрат

Преатеникот во Собранието од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Дарко Костовски, од пред владата истакна дека масовното присуство на граѓаните протестот против криминалот, корупцијата,...

Македонија 20.10.20 | 20:24

Лидија Петкоска: Македонија стана земја на криминалци на власт, предавства и неправда

Пратеничката во Собранието, Лидија Петкоска, порача дека гласот на граѓаните мора да се слушне и дека со масовното учество во протестот со возила, охриѓани го искажале...

Македонија 20.10.20 | 20:13

Македонските актери Николина Кујача и Владо Јовановски станаа бугарски брачен пар

Порталот „Офф.нет.мк“ објавува пример како бугарската јавност систематски се манипулира со наводниот бугарски карактер на Македонците. Во најновиот инцидент, профилот...

Македонија 20.10.20 | 19:58

Филипче призна дека болниците се преполнети и уште еднаш најави полициски час

Болничките капацитети забрзано се исполнуваат. Се преполнија некои болници. Нема слободни болнички кревети во повеќе инфективни одделенија во државата, во болницата...

Македонија 20.10.20 | 19:48

Лидија Димова разрешена од позицијата директорка во Агенцијата за европски образовни програми и мобилност

Директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, која во зиминатиот период ја разбранува јавноста со серијата скандалозни...

Македонија 20.10.20 | 19:40

ФОТОГАЛЕРИЈА: Граѓаните масовно кажуваат НЕ за криминалот, корупцијата, неправдите и прогонот од власта

Денеска во 18.30 часот во седум градови низ Македонија, граѓаните излегоа на протест со возила против криминалот, корупцијата, неправдите и прогонот што го спроведува...