понеделник, 19 октомври 2020
Скопје 19.10.20 | 19:33

Вода ќе дојде или доцна вечер, или утре наутро

Половина Скопје е без вода, а екипи на јавното претпријатие „Водовод и канализација“ сè уште работат на поправка на дефектот на водоводна цевка во центарот на градот. Вода...

Македонија 19.10.20 | 19:18

Власта неумешно се справува со криминалот во земјава

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски се сретнаа со Шефот на мисијта на ОБСЕ во Република Македонија, Клеменс Која. На...

Македонија 19.10.20 | 18:54

Имавме кум, старосват и малку гости, му одговори Богдановиќ на Филипче

Имавме минимален број на гости на нашата свадбена веселба, рече градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ откако денеска актуелниот министер за здравство...

Скопје 19.10.20 | 18:33

Достовски: Се случувало полицаец кој користи канабис, да ме апси за џоинт

Јас одговорно тврдам дека повеќето од луѓето кои ги носат законите кај нас веќе користат канабис. Се случувало полицаец кој користи канабис да ме апси за џоинт. Тоа мора...

Астро 19.10.20 | 18:16

Овие хороскопски знаци се родени да бидат шефови

Дали ви се случило да погледнете некого и да си помислите „Тој/таа ќе биде шеф еден ден“? Станува збор за многу мотивирани и харизматични луѓе кои се постојано зафатени...

Црна хроника 19.10.20 | 18:02

Се степале пред хотел во Скопје

Три лица се испотепале пред скопски хотел, по што интевенирала и полицијата. „На 18.10.2020 околу 22.50 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред хотел на подрачјето на Центар...

Мода и убавина 19.10.20 | 17:56

Новата колекција на модната дизајнерка Стефанија Насеска „Патување“ е комплетно одржлива

Откако премиерно ја прикажа во рамки на дваесет и второто издание на Моден Викенд Скопје, познатата македонска дизајнерка ја пресели новата колекција на повеќе градски...

Култура 19.10.20 | 17:42

На Фестивалот „Книжевни ѕвезди“ ќе се разговара за литературата во време на епидемија

Од денеска до среда, во Кинотеката ќе се одржува шестото издание на Фестивалот на европската литература „Книжевни ѕвезди“, под слоганот „BOOKSTAR-29 vs COVID-19“. Ќе има промоција...

Култура 19.10.20 | 17:31

Грчкиот филм „Ветеран“ ја доби Гран-при наградата на петтото издание на Киненова

Двете меѓународни жири-комисии ги соопштија наградените филмови во сите натпреварувачки категории на петтото издание на Меѓународниот филмски фестивал „Киненова...

Култура 19.10.20 | 17:25

Хуманитарен концерт на Филхармонија со пијанистот Дмитри Маслеев

Оркестарот на Филхармонија ќе одржи хуманитарен концерт на 22 октомври (четврток) во 20 часот насловен „PERASPERAADASTRА“. Средствата од овој концерт се наменети за лекување...

Култура 19.10.20 | 17:16

Со доделување на наградите на „Литера“ за најдобра детска книга и најдобро илустрирано дело вечерва се затвора второто издание на Фестивалот

Со доделување на наградите за најдобро илустирано дело и најдобра детска книга вечерва во 19 часот во „Јуроп хаус“ во Спопје ќе биде затворено второто издание на Меѓународниот...

Здравје 19.10.20 | 17:00

Болни одат на работа, маските не ги носат правилно: Пет постапки што ја шират заразата

Бројот на заразени со корона вирус ширум светот е во пораст, а се поголем е и бројот на луѓе кои поради Ковид-19 завршуваат во болница. Д-р Џон Вајт наведува кои се најчестите...

Македонија 19.10.20 | 16:42

Само во Крушево во моментов нема ниту еден заразен со ковид-19, половина од активните случаи се во Скопје

Крушево во моментов е единствениот град во Македонија каде не е бележан ниту еден активен случај на коронавирус. Од почетокот на пандемијата, во Крушево со коронавирус...

Македонија 19.10.20 | 16:32

Мицкоски вечерва ќе одговара на прашања на „Фејсбук“

Поради огромната заинтересираност минатиот пат, денеска, понеделник, 19 октомври, со почеток во 20 часот, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицксоки повторно ќе одржи Facebook...

Македонија 19.10.20 | 16:20

Вицепремиерот против корупција доставил до Заев предлог за разрешување на Димова

Вицепремиерот за борба против корупција, Љупчо Николовски денеска доставил предлог до премиерот Зоран Заев со кој бара политичка одговорност за директорката на Националната...

Калеидоскоп 19.10.20 | 16:09

Германец прскал луѓе со спреј за самоодбрана зашто не држеле растојание

Еде 71-годишниот Германец ги прскал минувачите со спреј за самоодбрана поради тоа што многу сериозно го сфатил правилото за физичко растојание. Како што соопшти германската...

Македонија 19.10.20 | 16:03

Владата пак доцни со мерките, за последните се чека повеќе од 10 дена

Бројките на заболени и починати од КОВИД-19 во Македонија секојдневно растат. Со вчерашните нови 428 случаи бројката на вкупно заболени достигна на 23.628 што е скоро дванаесет...

Фудбал 19.10.20 | 16:01

Вечерва нашиот Алиоски по нова победа во Премиер лигата

Вечерва Лидс на нашиот Алиоски оди кон нова победа во Премиер лигата против Волвс. Напаѓачот на Вулверхемптон, Адам Траоре пак е близу до продолжување на договорот со...

Македонија 19.10.20 | 15:54

Мицкоски на средба со Вуцас: Лошиот менаџмент на власта со здравството, резултира со негативни последици

Денеска 19.10.2020 година, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со членот на ИК на партијата, Стефан Андоновски, оствари средба со амбасадорот на Австрија...

Македонија 19.10.20 | 15:51

Груевски: Денешната истрага е дефокус од криминалот, рекетот и тргувањето со националниот интерес на власта

Власта продолжува со политичкиот прогон и хајките против мене и против други луѓе кои ги прогонуваат за да изнудат било какви изјави против мене, реагира поранешниот...