понеделник, 19 октомври 2020
Свет 19.10.20 | 23:51

Министерка го нарече дебил чешкиот премиер Бабиш

Чешката министерка за труд и социјална политика, Јана Малачова, мислејќи дека микрофонот е исклучен за време на интервју за една телевизиja, го нарече дебил премиерот...

Фудбал 19.10.20 | 23:44

Марио Ѓуровски нов тренер на Муангтонг Јунајтед на Тајланд

Поранешниот македонски репрезентативец Марио Ѓуровски е именуван за нов тренер на Муангтонг Јунајтед. По отказот што го доби бразилскиот стратег Александре Гама, Ѓуровски...

Свет 19.10.20 | 23:21

СЗО ѝ порачува на Европа: Ставајте ги контактите во изолација

Среде вториот бран на пандемијата на коронавирус и наглиот пораст на бројот на заразени во Европа и САД, шефот на службата за итни случаи на СЗО, Мајкл Рајан им порача...

Македонија 19.10.20 | 23:01

Следната недела конкурс за вработување на 640 Албанци во администрацијата

Следната недела се очекува да биде објавен оглас за вработување на албанци во администрацијата, велат партиски извори од ДУИ. Конкурсот кој што се подготвува, предвидува...

Фудбал 19.10.20 | 22:50

Без голови во Верона, Пандев одигра 80 минути

Горан Пандев беше стартер на натпреварот во Верона и во игра се задржа до 80. минута кога беше изваден од игра. Натпреварот беше мирен, без многу шанси за погодок, домаќините...

Фудбал 19.10.20 | 22:33

Во изолација цел тим на Торино

Тимот од Торино, кој е во сериозна резултатска криза, мора да се справи со уште еден голем проблем. Поради четири позитивни тестови за коронавирус, денес тимот е изолиран...

Сервиси 19.10.20 | 22:23

Ова се неработните денови за 2021 година

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07), Министерството за труд и социјлана политика го објави календарот на неработни...

Црна хроника 19.10.20 | 21:59

„Мртва ладна“ возрасна жена дојде и ја украде саксијата пред кафулето

Во скопско Дебар Маало на безбедносните камери е забележан нов случај на кражба на украсно цвеќе. Како што може да се забележи на снимката, една повозрасна жена со кратка...

Здравје 19.10.20 | 21:52

Најтешките три месеци се пред нас, предупредува д-р Пановски

Во гостување на Сител, д-р Никола Пановски истакна дека како што ќе заладува времето, воздухот ќе биде позагаден луѓето ќе влегуваат внатре и ќе ја шират болеста. Што...

Скопје 19.10.20 | 21:32

Дефектот е саниран, до полноќ ќе има вода

ЈП Водовод и канализација – Скопје ја известува јавноста дека дефектот на бул. Кочо Рацин, спроти Олимписки базен, за чие отстранување се затвори цевка од ф1400мм е саниран...

Македонија 19.10.20 | 21:11

Мицкоски: Комисијата за заразни болести ако има малку морал ќе си поднесе оставка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, одговарајќи на поставеното прашање „Барате оставка од Комисијата за заразни болести, како ја оченувате состојбата со...

Македонија 19.10.20 | 21:04

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема намера да поддржи онлајн седници во Собранието

ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи онлајн седници на Собранието. Тоа е спротивно на Уставот и ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи кршење на Уставот. Во случај кога имаме формирано Влада,...

Македонија 19.10.20 | 21:00

Заев бега од лидерска затоа што ќе мора да се соочи со сите штетни политики и со сиот срам

Зоран Заев бега од лидерска средба затоа што ќе мора да се соочи со сите овие штетни политики кои што се негово секојдневие, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија 19.10.20 | 20:47

Ој Косово, Косово, земјо моја сакана, земја на славните витези Лазар и Милош, испеаја на венчавката Богдановиќ и сопругата

Со српско знаме и со гости од Македонија и Србија викендов во манастирот Грачаница на Косово се ожени градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ (ЛИНК ТУКА). Ој Косово...

Македонија 19.10.20 | 20:34

Лидија Димова е зрела за кривична одговорност за злоупотребите во Националната агенција

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на прашања на граѓаните на LiveChat во живо на Фејсбук, истакна дека Лидија Димова е зрела за кривична одговорност...

Македонија 19.10.20 | 20:31

Ристески: Власта за едни мајка, а за други маќеа, мерките и казните не важат за пријателите на Зоран Заев

Во денешното издание на дебатната емисија “Топ тема” гостуваше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Петар Ристески кој зборуваше за лошите мерки...

Македонија 19.10.20 | 20:26

Следете во живо: Мицкоски одговара на прашањата на граѓаните на фејсбук

Во тек е сесијата во живо на претсетседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој на Фејсбук одговара на прашањата на граѓаните. Во продолжение може да го проследите...

Свет 19.10.20 | 20:08

Целосна забрана за движење во Велс од 23 октомври до 9 ноември

Во Велс ќе стапи во сила целосна забрана за движење од 23 октомври до 9 ноември, со исклучок само на вработените во службите за итни случаи, а ќе бидат забранети и домашни...

Свет 19.10.20 | 19:59

Брижит Макрон во самоизолација поради Ковид-19

Сопругата на францускиот претседател Емануел Макрон, Брижит Макрон, ќе биде во самоизолација седум дена откако беше во контакт со лице заразено со Ковид-19, соопштија...

Македонија 19.10.20 | 19:44

ВМРО-ДПМНЕ утре во седум града ќе протестира против криминалот, корупцијата, неправдите и прогонот

ВМРО-ДПМНЕ најави дека утре ќе протестира во повеќе градови низ државата против криминалот, корупцијата, неправдите и прогонот. Ќе се протестира со возила во Скопје,...