недела, 18 октомври 2020
Калеидоскоп 18.10.20 | 19:08

Го изгуби детето и мажот па стана лезбијка: Мрачното минато на последната мисица на Советскиот сојуз

Јулија Лемигова е последната мис на Советскиот сојуз и една од најубавите жени во светот во 1991 година.. Таа има мрачна судбина зад себе поврзана со приватниот живот....

Свет 18.10.20 | 18:55

Сакаме слобода: Парижаните протестираат против полицискиот час

Во Париз синоќа се одржа непријавен протест против новите ограничувања за време на полициски час што вчера стапи во сила вчера во главниот град на Франција. Во регионот...

Фудбал 18.10.20 | 18:42

Ван Дајк надвор од теренот најмалку 7 месеци

Дефанзивецот на Ливерпул, Вирџил ван Дајк се повреди на натпреварот од 5. коло во Премиер лигата против Евертон (2-2). По натпреварот, фудбалерот отиде во болница, каде...

Балкан 18.10.20 | 18:33

Дури и Косово со помалку заразени од Македонија

Во Косово во изминатите 24 часа се потврдени 137 новозаразени и само една жртва на Ковид-19, соопштија здравствените власти. Со тоа вкупниот број досега во земјата достигна...

Македонија 18.10.20 | 18:23

Не им оди со таблите: На патарина наместо „pay toll“, напишале „pay tool“ што значи „плати алат“!

На власта дефинитивно не и оди со имињата на таблите. Откако им беа исчкртани таблите на спомениците сега се појави нов гаф. На патарините наместо да биде на англиски...

Сервиси 18.10.20 | 18:17

Утре нагло ќе залади: Минусна утринска температура

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до...

Македонија 18.10.20 | 18:02

Помалку тестирани помалку заразени: Денеска 428 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 1853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на ковид-19, објави министерот Филипче.

Естрада 18.10.20 | 18:00

Привекува лажици со телото како со магнет: Куќната помошничка на Брена има неверојатна моќ

Хит на социјалните мрежи е куќната помошничка на Лепа Брена.Оваа жена има неверојатна способност а тоа е да привлекува метал на телото како магнет. Синот на Брена, Стефан...

Црна хроника 18.10.20 | 17:43

Дебранец „заборавил“ да се врати во затвор

На 16 октомври од страна на полициски службеници на ОВР Дебар, врз основа на судска наредба, лишен е од слобода E.K. (25) од Дебар, за доиздржување казна затвор од три години...

Македонија 18.10.20 | 17:33

Д-р Даниловски: Потребен е полициски час од 21 часот

Потребни се итни мерки за да се спречи катастрофа. Потребна е некоја, брана, бариера да се стави која ќе ја сопре оваа стихија, предуредува д-р Даниловски. Тој побара строги...

Естрада 18.10.20 | 17:23

Поранешната мис на Југославија на 57 години е вистинска „бомба“

Постарите сигурно ја паметат Ана Сасо која беше мис на Југославија. Таа беше најубава Југославија во 1982 година. Сега има 57 години и изгледа неверојатно. Беше и манекенка...

Свет 18.10.20 | 17:13

Чешка има најголем број новозаразени

Во Чешка се регистрирани уште 8.713 нови случаи на коронавирус, што е најголем број забележан во викенд во таа земја, која моментно има највисока стапка на зараза со вирусот...

Фудбал 18.10.20 | 17:06

Силекс се врати на победите

Во натпревар со седум постигнати голови, Силекс попладнево во Кратово го совлада Работнички со 4:3. Домашни победи на неделните средби од 5. коло во Првата македонска...

Македонија 18.10.20 | 16:42

2001 година бегаш од војска и не го плаќаш долгот кон татковината, 2020 пред истата војска држиш говор како државник

2001 бегаш од војска и не го плаќаш долгот кон татковината, 2020 пред истата војска држиш говор како државник, коментира Драган Ковачки. Таков ли треба да е патот до успехот...

Балкан 18.10.20 | 16:31

Власта дозволи Косовци да влегуваат без тест а земјата е пред целосно затворање

Косовскиот премиер Авдулах Хоти ги повика граѓаните на максимално внимание и солидарност, со цел да се избегне целосно затворање на земјата поради епидемијата на...

Вести 18.10.20 | 16:21

Гореше маркет на „Партизанска“

На 18.10.2020 во 01.50 часот било пријавено дека во Скопје на бул.„Партизански одреди“, во маркет настанал пожар, при што биле опожарени два ладилника и дел од стаклото на...

Фудбал 18.10.20 | 16:06

Куман: Фудбалската интелегенција на Меси е на максимум

Тренерот на Барселона, Роналд Куман ги сподели своите впечатоци од соработката со напаѓачот на каталонскиот клуб, Лионел Меси. – Лионел има фантастичен поглед на нештата....

Црна хроника 18.10.20 | 15:55

Полицијата пиша 12.000 сообраќајни казни за неполн месец

За три недели, откако почнаа засилените сообраќајни контроли, на територијата на државата се изречени над 12.000 санкции, соопшти денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски. На...

Македонија 18.10.20 | 15:44

Десет за еден ден: Покрај бројот на новозаразени, се зголемува и бројката на починати од корона

Десет лица починаа во последните 24 часа, а регистрирани се 428 случаи на ковид-19 од направени 1.853 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Починати се двајца пациенти...

Македонија 18.10.20 | 15:33

Арсовски: Благајничка тврди дека Димова земала 20.000 евра, а ЈО молчи

Огромна е ароганцијата и дрскоста кај функционерите на СДСМ. Лидија Димова и Љупчо Николовски прават театар пред граѓаните, преку медиумите со кој ги замајуваат граѓаните...