недела, 18 октомври 2020
Сервиси 18.10.20 | 23:33

Утре прекин на сообраќајот на патот Кичево-Охрид, кај село Врбјани

На патниот правец Кичево – Охрид кај село Врбјани после планинскиот превој Пресека, утре поради работи на пат (минирање) во период помеѓу 12 и 15 часот сообраќајот ќе биде...

Црна хроника 18.10.20 | 23:24

Полицијата вечерва растурила свадба од 300 гости во Глумово

Вечерва околу 21 часот во заедничка акција на полицијата и пазарната инспекција била растерана свадба во село Глумово, пренесува „Канал 5“. Според информациите на телевизијата,...

Твитови 18.10.20 | 23:13

На свадба кај Богдановиќ и српскиот платеник Вранишковски, одметникот кој плукна на нашата црква

Свадба е …Нека е за убаво…..И добро е што србинот Богдановиќ го билда својот национализам со свадба на Косово,… Gepostet von Приказни од булеварот am Sonntag, 18. Oktober...

Калеидоскоп 18.10.20 | 23:03

Почина инфлуенсер кој тврдеше дека коронавирусот не постои

Само неколку недели откако на своите следбеници им порача дека ковид-19 е лага, од компликации од вирусот во Украина почина 33-годишниот фитнес-инфлуенсер Дмитриј Стужук. Тој...

Македонија 18.10.20 | 22:43

Зеколи: Бигорски манастир до 1945 бил дел од Албанската православна црква

На денот кога манастирот Свети Јован Бигорски слави 1.000 години од постоењето поранешниот амбасадор, Арсим Зеколи вели дека манастирот до крајот на Втората светска војна...

Твитови 18.10.20 | 22:30

Филипче првин твоите да те слушаа, не ќе беше лошо

Забрана за свадби и прослави. Градоначалник и пратеник, прават во Србија и Турција. Супер ти се апелите Филипче, ама првин твоите да те слушаа, не ќе беше лошо. Забрана...

Македонија 18.10.20 | 22:14

СДСМ и ДУИ се тепаат за Државни патишта зошто ЕУ ќе додели милијарда за инфраструктура?

Нејасно е зошто за повеќето државни институции и фирми и по три месеци од изборите сè уште нема назначено директори од страна на Владата, иако беше најавено дека тоа...

Свет 18.10.20 | 22:05

Нов најголем дневен пораст на бројот на заразени во Италија

Во Италија од коронавирус се заразени уште 11.705 луѓе, што е за 780 повеќе од вчера, со што е потврден најголемиот дневен пораст на бројот на заболени од почетокот на пандемијата. Од...

Балкан 18.10.20 | 21:58

Во нашата земја годишно умираат 50 илјади луѓе, зошто 300 мртви од корона се поважни?

Наместо да се оди на стратегија со вакцинација, во борбата против коронавирусот треба да се оди на стратегија со лекови, како во случајот со СИДА-та, смета хрватскиот...

Свет 18.10.20 | 21:33

Хаос во Прага: Чесите на улица по најавените мерки од Владата

Чешката полиција употреби денеска солзавец и водени топови со цел да ги растера демонстрантите во Прага, кои ја нападнале полицијата по одржаните протести поради новите...

Калеидоскоп 18.10.20 | 21:15

Ги казнија 400 евра зошто се бакнуваа на улица во Милано

Една двојка во Милано е казнета со 400 евра бидејќи се бакнувале на улица, претходно вадејќи ги заштитните маски, со што ги прекршиле рестриктивните мерки воведени во...

Сервиси 18.10.20 | 21:02

Свети Тома седи дома: Утре е тежок празник, никако не го правете ова

Православните верници утре го прославуваат светиот апостол Тома. Тој во народот е познат како Томинден, сеќавање на светиот Тома, еден од дванаесетте апостоли кој го...

Здравје 18.10.20 | 20:50

Др. Стевановиќ: Ќе почнат да веруваат во корона кога ќе им треба хоспитализација на некој близок

Кога некој ваш близок ќе дојде да има потреба од болница, од сериозно лекување, кога нивниот живот ќе биде во ризик, тогаш ќе стигне вербата дека постои ковид-19, вели директорката...

Свет 18.10.20 | 20:36

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 40 милиони

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од...

Македонија 18.10.20 | 20:24

Заменик-министерот од Министерството на Груби позитивен на Ковид-19

Илхан Рахман, заменик-министерот во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, со кое раководи Артан Груби од ДУИ, преку „Фејсбук“ ја извести јавноста...

Балкан 18.10.20 | 20:11

Состојбата се влошува во Албанија: Расте бројот на заболени и на оние на кои им е потребно болничко лекување

Продолжува да се зголемува бројот на новозаразени во Албанија, но и на дневно направените тестови. Во изминатите 24 часа од направените 1.276 тестови, позитивен резултат...

Кошарка 18.10.20 | 19:59

После пандемијата сакате да се вратиме на терен во 100% форма, за 25% плата?

Асоцијацијата на кошаркари во Македонија изрази незадоволство од одлуката на клубовите да ги намалат нивните плати на само една четвртина доколку во скоро време не...

Црна хроника 18.10.20 | 19:47

Прегазен пешак, возачот избега од местото на несреќата

Постар пешак е тешко повреден откако вчера наутро во 09.30 часот на бул.„Александар Македонски“ товарно возило управувано од едно лице удрило во него. Како што соопшти...

Калеидоскоп 18.10.20 | 19:34

На Косово се ожени градоначалникот на Центар Богдановиќ

Градоначалникот на Центар Саша Богановиќ денеска во Манастирот Успение на Пресвета Богородица во Грачаница се венчаше со Јелена Брауновиќ. Богдановиќ прво беше облечен...

Балкан 18.10.20 | 19:22

Полицијата со влечење ги вади гостите од локалот во брутална акција во БиХ

Вчеравечер послед 23 часот, босанската полиција интервенираше во кафулето „Kafe Laundž Legato“ во селото Ѓурѓевиќ кај Тузла. Но, според видеото кое се рашири низ регионот, се...