четврток, 1 октомври 2020
Македонија 01.10.20 | 23:57

„Може да ме прашате сè!“: Во недела Мицкоски во живо ќе одговара на прашањата на граѓаните

Во недела, 4 октомври со почеток во 20 часот, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе имам сесија во живо на „Фејсбук“, на која ќе одговора на сите прашања на...

Свет 01.10.20 | 23:55

Првпат од април над 2.000 новозаразени во Италија

Во Италија, во последните 24 часа се регистрирани 2.548 нови случаи на коронавирус, што е првпат од крајот на април дневниот број на новоинфицирани да надмине 2.000, објави...

Македонија 01.10.20 | 23:40

Aдеми: Имавме готова платформа од УНИЦЕФ, за нас ќе беше без пари

Поранешниот министер за образование Арбр Адеми за емисијата „10 минути“ на ТВ 21 изјави дека до последната минута како министер  се ангажирал за начинот на организирање...

Црна хроника 01.10.20 | 23:27

Притвор за дилер од Битола, бил фатен со хероин

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 32 – годишен битолчанец кој неовластено држел наркотична дрога хероин, со што го сторил кривичното дело...

Интима 01.10.20 | 23:15

Кога е нормално чешање и пецкање после секс?

Првиот секс и навикнувањето на нов партнер понекогаш може да бидат малку непријатни. Освен што ментално се навикнувате и се зближувате со нова личност, и вагината треба...

Македонија 01.10.20 | 22:59

Пановски контра Филипче: Некои мерки ми се нелогични и ден денес, ги побудалеа луѓето

Професор д-р Никола Пановски е еден од учесниците во дебатната емисија „Клик Плус“ на ТВ21, каде вечерва се дебатира за коронавирусот и дали нешто сме научиле во овие...

Естрада 01.10.20 | 22:46

Ретко кој го знае помладиот брат на Бред Пит – еве како изгледа и со што се занимава

Холивудскиот миленик Бред Пити неговиот брат Даглас изградиле целосно поразлична кариера, но и двајцата се многу успешни во тоа со што се занимаваат. И, додека Бред...

Црна хроника 01.10.20 | 22:33

Исчезна 22-годишно момче од Аеродром

Вчера во 18.00 часот во Полициската станица Аеродром, С.С.(56) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечил неговиот син М.С.(22). Полицијата превзема мерки за пронаоѓање на...

Свет 01.10.20 | 22:21

12-годишно девојче починало поради вошки

Дванаесетгодишната Кејтлин Јозвијак од американската држава Џорцоија починала од срцев удар, предизвикан најверојатно од вошки. Поритв нејзините родители е поднесена...

Фудбал 01.10.20 | 22:06

Динамо влезе во групната фаза на ЛЕ, Адеми со два гола

Хрватскиот гигант Динамо (Загреб) влезе во групите во Лигата на Европа по победата над естонска Флора со 3:1. На „Максимир“ домаќините не убедија со својот настап, но...

Балкан 01.10.20 | 22:00

Со часови го сечела по телото зошто мислела дека е љубовник на нејзиниот сопруг

Српската полиција уапси жена во селото Стрижило кај Јагодина под сомнение за киднапирање и мачење на наводниот љубовник на нејзиниот сопруг заедно со друг маж. Пеколниот...

Здравје 01.10.20 | 21:45

Ни ефикасна вакцина нема да го врати нормалниот живот напролет

Дури и ефикасна вакцина нема да го врати животот во нормала, предупредуваат водечки научници на Британското кралско друштво. Вакцината често се доживува како „Светиот...

Црна хроника 01.10.20 | 21:31

Малолетник пукал во куче, по грешка застрелал друг тинејџер

Вчера околу 16.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во с.Копаница, скопско, 16-годишник од с.Бојане, скопско, бил повреден со огнено оружје. Тој бил пренесен во Комплекс...

Свет 01.10.20 | 21:20

Стапи на сила забраната за пластични сламки и лажички

Забраната за пластични сламки за еднократна употреба, лажички за мешање и стапчиња за уши стапи денеска на сила во Англија. Оваа одлука првично требаше да почне да се...

Астро 01.10.20 | 21:06

Парични загуби за Овенот, емотивни предизвици за Девицата: Месечен хороскоп за октомври 2020

Месецот кој штотуку започна носи многу предизвици за секој хороскопски знак Овен Работа: Овој месец можно е да се соочите со финансиски загуби, па поради тоа што ќе имате...

Здравје 01.10.20 | 20:46

Филипче ги теши родителите: Заштитните маски не се ризични за децата

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека носењето маски по осум часа на училиште не претставува никаков ризик за децата, и оти тоа е единствениот начин да се...

Црна хроника 01.10.20 | 20:39

Сосила ја пикнал во кола, ја однел дома и ја силувал

Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, скопјанец на 55 годишна возраст, поради основано сомнение дека извршил кривично...

Фудбал 01.10.20 | 20:25

УЕФА дозволи навивачите да се вратат на трибините

Александар Чеферин, претседателот на УЕФА, најави враќање на навивачите на стадионите, но со услов да бидат пополнети максимум 30 отсто од капацитетот на стадионот. Извршниот...

Македонија 01.10.20 | 20:06

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

Министерството за образование и наука соопшти дека првиот училишен ден помина успешно за најголем дел од учениците во државата. Физичката настава, онаму каде што Владината...

Естрада 01.10.20 | 19:55

Убаво е да дојдеш во својата куќа: Цеца ги спакува куферите

Фолк ѕвездата Цеца Ражнатовиќ отпатува на Кипар, каде поседува луксузна вила. Познато е дека Цеца секоја година поголем дел од летото го поминува во Аја Напа, меѓутоа...