среда, 30 септември 2020
Останати спортови 30.09.20 | 23:55

„Вимблдон“ ќе се одржи во 2021 година, нo без публика

Отвореното првенство во тенис на Британија ќе се одржи следната година дури и без навивачи на трибините. Турнирот беше откажан во 2020 година за прв пат по Втората светска...

Естрада 30.09.20 | 23:42

Бренда подготвена за болното „збогум“: Ќе им пишам писма на најмилите

Состојбата на американската актерка Шенон Доерти (49), најпозната како Бренда Волш од хит серијата „Беверли Хилс 90210“, е влошена, па таа полека се подготвува за најлошото. Доерти,...

Македонија 30.09.20 | 23:27

Марковски бара прием кај Спасовски: Како СДС дојдоа наводите од истрагата за која четири месеци бев во притвор?

На кого му пречи науката, праша вечерва доктор Вело Марковски, кој од скоро е член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, потенцирајќи ги обидите за негова дискриминација. Последниве...

Калеидоскоп 30.09.20 | 23:13

Дејвид Атенбороу повикува светот да инвестира 500 милијарди долари годишно за да ја заштити природата

Британскиот истражувач Дејвид Атенборо во средата ја предводеше кампањата на конзерваторските групи за целиот свет да инвестира 500 милијарди долари годишно за да се...

Македонија 30.09.20 | 23:07

Заев: Каракачанов ми е пријател, знам дека ја сака Македонија!

Вицепремиерот на Бугарија Красимир Каракачанов некогаш премногу ја сака Македонија, ама на погрешен начин, рече Зоран Заев во вечерашното интервју за ТВ Стар говорејќи...

Мода и убавина 30.09.20 | 23:00

Фустан на Мишел и кошаркарски дрес на Обама одат на аукција

Коктел-фустан што го носеше Мишел Обама во време кога беше во Белата куќа и кошаркарски дрес на Барак Обама кој го носел додека бил во средно училиште се меѓу ретките...

Македонија 30.09.20 | 22:49

Зекири: СДСМ не го одбра ДУИ за партнер, така одлучија граѓаните

На прашање дали СДСМ требаше да коалицира со ДУИ и покрај жешката предизборна реторика, во вечерашното гостување во „Click Plus“ на ТВ21, Мухамед Зекири рече дека тоа не...

Свет 30.09.20 | 22:42

Од понеделник воведува вонредна состојба во Чешка

Чешката Влада прогласи вонредна состојба, која стапува во сила од понеделник, и воведе мерки кои вклучуваат ограничување на собири и забрана за мјузикли и опери во борбата...

Балкан 30.09.20 | 22:30

Кобна грешка на медицински сестри, му инјектирале дезинфикационо средство на пациент

Пациент од болницата во Чаковец, Хрватска, почина откако по грешка му беше инјектирана грешна супстанца. Како што откри директорката на болницата др.спец. Соња Тошиќ...

Здравје 30.09.20 | 22:20

Вирусот се пренесува и преку мобилните телефони, тврдат италијански експерти

Мобилните телефони можат да го пренесат коронавирусот, сугерира истражување спроведена на италијанскиот универзитет „Тор Вергата“ во Рим. Истражувачите, предводени...

Економија 30.09.20 | 22:01

Се плаќало и по 448 денари за една маска, 1.788 за скафандер

Вкупно 6,7 милиони евра чинат договорите за итни јавни набавки на државните институции за заштита од коронавирусот склучени во првите шест месеци од кризата. За 68 отсто...

Македонија 30.09.20 | 21:50

Стојаноска: Ќе ја разгледаме можноста за импичмент на претседателот Пендаровски

Пратеничката Дафина Стојаноска во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека опозицијата ќе ја разгледа можноста за импичмент на претседателот на државата, Стево Пендаровски. Во...

Македонија 30.09.20 | 21:29

Адеми: Останувам на ставот дека наставата треба да биде со физичко присуство

Поранешниот министер за образование и наука Арбр Адеми во вечерашното гостување на ТВ24 рече дека останува на ставот дека учебната година треба да биде со физичко присуство...

Астро 30.09.20 | 21:13

Пет хороскопски знаци за кои октомври носи животни промени

За овие хороскопски знаци, октомври ќе биде најдобриот месец досега. Овен Овните ќе бидат многу задоволни од промените што им ги носи октомври бидејќи тие веќе не знаеја...

Калеидоскоп 30.09.20 | 20:58

Браќа на 5 и 7 години една недела живееле со лешот на мајка им

Две братчиња на возраст од 5 и 7 години недела дена живееле со телото на нивната мајка, која ненадејно починала. Синовите на Кони Тејлор (71) од Тексас не успеале да го отклучат...

Естрада 30.09.20 | 20:46

Панки за апсењето во Грција: Кармата од пред 13 години ме стигна денес

Пред само неколку месеци во јавноста се прошири веста дека пејачот на „Куку леле“, Сашо Каимовски – Панки бил уапсен на граничниот премин Евзони при обид за влез...

Естрада 30.09.20 | 20:34

Само три месеци откако загина, сопругот на актерката во врска со сестра ѝ

Американската актерка Наја Ривера (33) во јули загина откако кога падна од чамецот во кој беше заедно својот син, кој успеа да го спаси. Детето, кое беше пронајдено само...

Фудбал 30.09.20 | 20:17

Одлични вести за репрезентацијата, Пандев и Елмас негативни на Ковид-19

Добри вести од Италија за селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски откако пандемијата со Ковид 19 ја зафати Џенова по мечот со Наполи. Капитенот...

Калеидоскоп 30.09.20 | 20:05

Во стан кој го добила во наследство Французинка пронашла половина милион евра

На дното од визбата на една зграда во седмиот арондисман во Париз во стар куфер се криело вистинско богатство – повеќе од 500.000 евра, во различни, а во понеделникот ги...

Македонија 30.09.20 | 19:51

Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски објави дека вечерва Ѓорѓија Сајкоски беше избран за нов генерален секретар на партијата. Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ...