вторник, 29 септември 2020
Свет 29.09.20 | 23:55

Иран ново жариште со корона во Азија

Бројот на заразени случаи со Ковид-19 во Иран денеска го надминаа прагот од 450.000, со потврдени нови 3.677 случаи во последните 24 часа, изјави за државната телевизија портпаролката...

Балкан 29.09.20 | 23:44

Во Бугарија 216 новозаболени,досега починаа 807

Во Бугарија уште 216 лица заболеа од коронавирусот, со што сега има вкупно 20.271 случаи на Ковид-19 од почетокот на пандемијата, соопштија утринава здравствените власти...

Фудбал 29.09.20 | 23:30

Мурињо конечно имаше среќа со пеналите

Тотенхен на пенали се пласираше во следната рунда на Лига купот. На дуелот од осминафиналето на Лига купот се „закачија“ Мурињо и Лампард, Португалецот му порача на...

Фудбал 29.09.20 | 23:13

Koрона и во Ливерпул

Едно од најголемите засилувања на Ливерпул ова лето, Тиаго Алкантара нема да ги игра следните натпревари за тимот од „Енфилд“, бидејќи имаше позитивен тест за коронавирусот. Алкантара,...

Македонија 29.09.20 | 23:00

Родителите прашуваат: Ние сме на работа, кој ќе ни ги чува децата поради скратените часови?

Родителите на  деца во прво одделние реагираат на тоа како ќе одат децата на училиште од 8 и 30 до 11 и 3-0 кога тие тоа време се на работа. Тоа прашање го поставиле и на директорот...

Македонија 29.09.20 | 22:59

Се отвораат игротеките, ќе има и дневен престој во училиштата

Владата одобри да има дневен престој во училиштата кои од задутре ќе почнат со настава со физичко присуство, со препорака продолжениот престој да се организира и реализира...

Македонија 29.09.20 | 22:54

Мицкоски: Како можеме да имаме консензус со Заев кога како опозиционер бараше да имаат Јавен обвинител а сега не дава

Опозицијата бараше да биде дел од преговорите како за името со Грција и за спорот со Бугарија но бевме одбиени ,рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата...

Црна хроника 29.09.20 | 22:33

Семеен „бизнис“; Татко и син заедно продавале и произведувале дрога

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе наредба за спроведување на истражна постапка против две лица, татко и син на возраст од 56 и 33 години, поради основано...

Здравје 29.09.20 | 22:24

Медицински сестри ја напуштаат Инфективна – отказите се новото нормално во здравството на Филипче

„8 Септември“ пред финансиски колапс, персоналот на Инфективна се десеткува, „Козле“ се полни со мајки и деца заболени од корона вирусот. Во една реченица вториот...

Македонија 29.09.20 | 22:22

Мицкоски со порака: Jас како човек сум последната брана во оваа држава на сите оние кои се длабоко навлезени во криминал и корупција

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во телевизија Телма истакна дека единствена причина поради која тој е мета на секојдневни напади е тоа што...

Балкан 29.09.20 | 22:20

ЕУ го учи Балканот како да се бори против лажните вести

Шефот на дипломатијата на Европска Унија, Жозеп Борел упати апел до медиумите и до граѓанското општество на Западен Балкан да се ангажираат во борбата против дезинформации,...

Македонија 29.09.20 | 21:54

Не се даде согласност за 91 основнo и 33 средни училишта: Владата го усвои извешајот за физичко присуство во училиштата

Владата денеска го усвои извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство во училиштата за барањата на основачите доставени...

Македонија 29.09.20 | 21:44

Мицкоски: Не можеме да ги поддржиме законите во чие што создавање не сме учествувале од почетокот

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи сите рефорски закони кои се поврзани до почетокот на преговори со ЕУ, најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Но, според него не треба...

Црна хроника 29.09.20 | 21:36

Скопјанец си чувал дома оружје, марихуана и кокаин

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка поради основано сомневање дека едно лице ги сторило кривичните дела „неовластено...

Македонија 29.09.20 | 21:32

Хаос со платформата: Наставниците збунети, секој ден нови инструкции со назнака итно

Продолжува хаосот со плаформата за учениците. Секојдневно до наставниците стигнуваат информации и инструкции како да работат во неа. „Република“дојде до допис во...

Македонија 29.09.20 | 21:14

Владимир Ѓорчев: Во Македонија се случува политички реваншизам, терор и економски колапс

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев во своето гостување на Телевизија Сител во однос на спроведувањето во затвор на Гордана Јанкуловскаво затворот...

Македонија 29.09.20 | 20:55

Мицкоски: Не можете реформа да правите со Кацарска уставен судија

Во гостувањето во „Топ тема“ лидерот на опозицијата и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски посочи дека граѓаните на Република Македонија немаат доверба во...

Македонија 29.09.20 | 20:48

Мицкоски до Лупевска: Проблемот е што наместо да збориме за дебаклот во државата го читате Статутот на ВМРО-ДПМНЕ

Јас не можам да кажам дека ВМРО-ДПМНЕ загуби на едни чесни избори. Но, сега во овој момент она што е клучно во државата е како да ја извадиме од лошата ситуација во која...

Фудбал 29.09.20 | 20:44

На СП вештачки ќе се одржува температура од 20 степени на стадионите

За време на Светското првенство во Катар 2022 година, иновативни технологии ќе се борат против високите температури. Тие ќе помогнат да се задржи температурата во рамките...

Фудбал 29.09.20 | 20:33

Санчо останува во Дортумнд

Капитенот на Борусија (Дортмунд) Марко Ројс во својата изјава потврди дека големата цел на Манчестер Јунајтед, Џејден Санчо ќе продолжи да биде играч на „жолто-црните“...