понеделник, 28 септември 2020
Економија 28.09.20 | 23:47

Ќе важи само за македонски производи: Пропаѓа Викендот без ДДВ

Пропадна владината најава за „Викенд без ДДВ“ за сите производи во малопродажбата. Граѓаните ќе добиваат поврат на ДДВ само за купени производи со македонско потекло....

Филм 28.09.20 | 23:15

Само што го добија второто дете: Шехерезада и Сулејман се пред развод?

Актерката Бергузар Корел, попозната како Шехерезада од серијата „1001 ноќ“, во март го роди своето второ дете со 49-годишниот актер Халит Ергенч, кого го паметиме по улогата...

Калеидоскоп 28.09.20 | 23:09

И треба помош: Ова убаво девојче има потреба од операција

Ова убаво 10 годишно девојче има потреба од операција на овие прекрасни кафени очиња. За да може да се направи операцијата во “Европска очна болница” во Скопје,...

Здравје 28.09.20 | 22:49

Филипче: Најризичен период ќе биде јануари

Најризичен период кој следува во однос на коронавирусот е јануари, најавува министерот за здравство, Венко Филипче. Во вечерашната Топ Тема на Телма објаснува дека...

Македонија 28.09.20 | 22:46

Арсовски: Сите што мижите и се ситите на неправда, малку е и ова што ни се случува

Сите што мижите и се ситите на неправда каде што Гордана Јанкулоска е ставена во затвор за Мерцедес набавен 20 пати поефтино од колите што ги има купено Заев и СДСМ овие...

Астро 28.09.20 | 22:42

Среќен октомври: Три хороскопски знаци ќе зрачат

Близнаци Ве очекува интересно патување на почетокот на октомври. Конечно ќе сфатите дека времето поминато со најблиските нема цена и покрај вашите професионални амбиции....

Црна хроника 28.09.20 | 22:28

Тешка сообраќајка вечерва во Скопје, повредени најмалку две лица

Најмалку две лица се повредени во судир на два автомобили вечерва во Бутел, дознава 24 Инфо. Сообраќајната несреќа се случила на крстосницата од булеварот „Христијан...

Фудбал 28.09.20 | 22:08

Пандев во изолација, пријавени 14 случаи на коронавирус во Џенова

Калчолигашот Џенова, во кој настапува најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев, пријави 14 заразени со коронавирус. Освен играчи, биле пријавени и членови на стручниот...

Македонија 28.09.20 | 21:54

Средношколците реагираат: Образованието е право, а не привилегија – платформата не функционира!

Националната платформа за учење на далечина не функционира, учениците во речиси сите основни и средни училишта добија насоки да се најават на платформата денес на 28.09.2020,...

Македонија 28.09.20 | 21:39

Заев: Изборот на јавен обвинител на предлог од опозицијата пропадна затоа што ВМРО-ДПМНЕ не го поддржа Законот за јавно овинителство

Јас дадов предлог опозицијата да предложи свој канидат за јавен обвинител низ постапката опишана во закон и Парламентот да го избере, само за да го поддржат Законот...

Македонија 28.09.20 | 21:32

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците, компаниите ќе добијат кривични пријави

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците, компаниите ќе добијат кривични пријави, најави  Зоран Заев во интервју за ТВ Канал 5. Апелирам да на се повторат пропустите...

Македонија 28.09.20 | 21:24

Заев и Мицотакис во Атина најмногу разговарале за новите гранични премини и за економијата

За време на посетата на Атина, најголем дел од разговорите премиерот Зоран Заев со првиот човек на грчката Влада, Киријакос Мицотакис, биле посветени на Договорот од...

Свет 28.09.20 | 21:12

Макрон му се закани на Путин: Објаснување или последици

Францускиот претседател Емануел Макрон, денеска изјавил дека Русија би требало да даде објаснување за случајот со наводното труење на опозициониот лицер, Алексеј Навални...

Економија 28.09.20 | 21:06

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат каде што ќе дадат резултати

Буџетираните средства не се за на хартија, тие треба да се реализираат, за да може да се поттикне економската активност, изјави вечерва министерот за финансии, Фатмир...

Македонија 28.09.20 | 20:55

ВМРО-ДПМНЕ: Министерот за зараза и смрт, Филипче се интересира за парцели и градби, наместо за здравјето на граѓаните

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма продолжи со кажување на ноторни лаги, како што тоа го прави...

Здравје 28.09.20 | 20:47

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за Ковид-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Брзите тестови за Ковид-19 многу скоро се очекува да бидат достапни и во болниците во нашата држава. Министерот за здравство, Венко Филипче, во вечерашното интервју во...

Останати спортови 28.09.20 | 20:38

Ѓоковиќ цензуриран: Му ја прекинаа прес-конференцијата откако го изговори ова

Најдобриот светски тенисер во моментов, Новак Ѓоковиќ, кој се подготвува за својот прв меч на „Ролан Гарос“ денеска беше непријатно изненаден, откако неговата редовна...

Македонија 28.09.20 | 20:20

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва Заев со своето гостување докажа дека е срам за Македонија

Вечерашното гостување на Зоран Заев е срам за Република Македонија. Срамота е премиер да не одговори на граѓаните за состојбата на државата, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Срамота...

Македонија 28.09.20 | 20:12

Заев најави: Нема да има карантин

Нема да има карантин како мерка против ширењето на коронаворусот, најави премиерот Зоран Заев, бидејќи тоа ќе биде директно на штета на економијата. Според него, нашата...

Македонија 28.09.20 | 20:00

За Филипче се е под контрола, иако двамилионска Македонија има 729 смртни случаи, а четиримилионска Хрватска 270

Бројот на смртни случаи од корона вирусот се намалува, освен еден мал пик кој го имаше пред неколку недели, рече вечерва министерот за здравство Венко Филипче на гостувањето...