недела, 27 септември 2020
Двоглед 27.09.20 | 23:44

Гугл ќе инвестира во Македонија само ако Министерот за финансии е од ромска националност

Инвестицијата на Гугл во Македонија најавувана со години од премиерот Зоран Заев конечно може да се реализира, соопштуваат од таборот на технолошкиот гигант. Компанијата...

Мода и убавина 27.09.20 | 23:23

Штедливата Кејт Мидлтон ја облекува принцезата Шарлот во фустан од 23 фунти

Кејт Мидлтон реши да ја облече својата ќерка, принцезата Шарлот, во фустан од 23 фунти за семејната средба со Сер Дејвид Атенборо. Откриено е дека симпатичната членка...

Економија 27.09.20 | 23:15

Бесими за вработувањата по етнички клуч: Ако може во „Гугл“ извршен директор да биде Индиец…

Во програмата на Владата за 2020-2024 година има формулација во однос на тоа дека владата во соработка со приватниот сектор ќе го охрабри и ќе го поттикне со цел за поддршка...

Балкан 27.09.20 | 23:12

Харадинај и Гуцати би можеле да бидат осудени на десет години затвор

Првиот притвореник на Специјалниот суд во Хаг, Сали Мустафа, утре ќе се појави пред Хашкиот трибунал под обвинение дека сторил воено злосторство, пренесува Коха. Ова...

Твитови 27.09.20 | 23:02

Индиецот што го збори Бесими има студирано на Стенфорд, само во Македонија има вакви ретардирани компарации

👉Индиецот што го збори Бесими се вика: Сундар Пихаи. 👉Има студирано на 3 универзитети меѓу кои Стенфорд и Пенсилванија. ⚠️За да стане ЦЕО му требале 15 год и учествувал...

Останати спортови 27.09.20 | 23:00

Невремето со ветер и дожд на Ролан Гарос на Надал му ја намалуваат улогата на фаворит

Лошите временски услови кои во моментов владеат во Париз, би можело да бидат дополнителен проблем поради кој Рафаел Надал, навикнат на игра на жежок песок под топлото...

Балкан 27.09.20 | 22:47

Состојба во регионот: Хрватска денеска со најмногу заразени, најдобра ситуацијата во Србија

Најмногу случаи на новозаразени со Ковид-19 во последните 24 часа забележа Хрватска, додека во Србија бројот на новозаразени е најмал. Во изминатите 24 часа во Србија се...

Психологија 27.09.20 | 22:36

Жените треба да излегуваат со пријателки барем двапати неделно ако сакаат да бидат здрави

Жените сега имаат одличен изговор за да излезат со своите пријателки. Според едно ново истражување, жeните треба да излегуваат со пријателките барем двапати неделно...

Психологија 27.09.20 | 22:23

Ако имате главоболка, внимавајте што јадете

Главоболката е еден од најчестите здравствени проблеми, а низа фактори можат да доведат до оваа непријатност. Но, дали знаевте дека консумирањето на одредена храна...

Калеидоскоп 27.09.20 | 22:07

Барала маж преку интернет, пронашла монструм

Русинката Валентина Сапрунова открила дека нејзиниот свршеник Виталиј Молчанов бил осуден психопат дури откако ги силувал и распарчил нејзините ќерки Јана (13) и Елена...

Фудбал 27.09.20 | 21:49

Мурињо дрско му возврати на Солшер: На Оле не му се важни головите, туку нешто друго!

Жозе Мурињо на никому не останал должен, па така ниту Оле Гунар Солшер не може да се спаси од неговите опасни коментари. Менаџерот на Манчестер јунајтед вчера го пецна...

Свет 27.09.20 | 21:31

Бројот на починати од ковид-19 во светот надмина еден милион

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус од почетокот на епидемијата до денеска поччинале милион и 360 лица. Бројот на дијагностицирани со ковид-19 досега...

Астро 27.09.20 | 21:19

Секоја љубов има свој хороскопски знак – еве што тој крие!

Овен На партнерите кои започнале врска во времето на Овенот, никогаш нема да им биде здодевно. Меѓу нив секогаш има искри, а решението за сите кавги се наоѓа во спалната...

Култура 27.09.20 | 21:12

Мастер-клас на Леон Ристов: „Џифони“ ми помогна да го најдам мојот пат во филмската уметност

Младите успешни филмски уметници, секогаш имаат место во „Џифони Македонија“. Тие несебично ги споделуваат своите први искуства од филмски проекти, со цел да ги охрабрат...

Фудбал 27.09.20 | 20:54

Елмас стрелец за Наполи во дуелот со Џенова

Дуелот на двата македонски репрезентативци во 2. коло од Серија А, му припадна на Елиф Елмас. Неговиот тим Наполи му нанесе дебакл на тимот на Џенова за која настапи Горан...

Свет 27.09.20 | 20:49

Азербејџан тврди дека ерменските сили убиле петчлено семејство

Пет члена од исто семејство биле убиени во гранатирањето на ерменските сили, објави Генералното обвинителство на Азербејџан. Најавено е покренување на кривична постапка...

Економија 27.09.20 | 20:35

Мерките се популистички, креирани се за локалните избори и ќе нè однесат во една уште подлабока криза

Во вечерашните вести на ТВ Сител гостуваше членот на извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ Гордана Димитриеска – Кочоска. Таа истакна дека и овој и претходните пакет мерки...

Култура 27.09.20 | 20:21

„Револуција во живо“ видео проект на режисерката Теа Беговска ќе има премиера на 30 септември

Со концептот на спојување на актери од пет различни држави, односно од Босна и Херцеговина, Македонија, Франција, Мексико и Турција, режисерката Теа Беговска го претставува...

Вести 27.09.20 | 20:03

Заев во посета на Бугарија, денеска телефонски разговарал со Борисов

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на соработка меѓу двете земји, соопшти Владата. Во...

Свет 27.09.20 | 19:54

Трамп ќе бара Бајден да се тестира на дрога пред нивниот прв дуел

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска соопшти дека силно ќе се залага неговиот противкандидат на претседателските избори во ноември, Џо Бајден, да биде тестиран...