сабота, 26 септември 2020
Култура 26.09.20 | 23:39

Пандемијата не ги спречи скопјани да уживаат во традиционалната Бела Ноќ

Традиционалната културната манифестација Бела ноќ, вечерва се одржува на десетина локации во Скопје. Централниот настан „Скопските евергрини“ се одржува на паркингот...

Сервиси 26.09.20 | 23:33

Во недела посебен режим на сообраќај во Скопје поради „Прв до врв“

На 27.09.2020 (недела) со почеток во 09.45 часот, во организација на Здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“ од Скопје, ќе се одржи спортско-рекреативна трка „Прв до...

Фудбал 26.09.20 | 23:22

Фудбалерките на Тиверија останаа непоразени: Играа со деца затоа што скоро цел тим има корона

Новите правила за Ковид-19 за првпат во мак-фудбалот се почувствуваа во женската фудбалска лига. Тиверија Струмица има десет позитивни членови на првиот тим, па мораше...

Балкан 26.09.20 | 23:10

Грчката полиција заплени 500.000 таблети екстази, три лица уапсени

Грчката полиција денес објави дека запленила 500.000 таблети екстази и уапсила три лица, осомничени дека биле поврзани со дрогата. Полициската операција се случи во петокот...

Калеидоскоп 26.09.20 | 22:58

Кинеска сонда открила опасно ниво на радијација на Месечината

Вселенското зрачење на Месечината е два до три пати поголемо отколку на Меѓународната вселенска станица, што ќе биде најголема опасност за истражувачите во иднина,...

Скопје 26.09.20 | 22:51

ФИТР демантира дека склучил договори во четири очи

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) најостро ги демантира наводите на политичката партија ВМРО ДПМНЕ изнесени на денешната прес конференција од Владимир...

Калеидоскоп 26.09.20 | 22:45

За прв пат по 100 години, најпознатиот карневал во светот нема да се одржи

За прв пат по повеќе од 100 години, властите на Рио де Жанеиро го одложија славниот карневал поради пандемијата на коронарниот вирус. Карневалот беше закажан за февруари...

Останати спортови 26.09.20 | 22:33

Подиум во Монца за македонскиот автомобилист Виктор Давидовски

Виктор Давидовски по едногодишна пауза се врати на трките во ТЦР Европа. Тој денес на легендарната патека „Монца“ го постигна својот досега најголем успех искачувајќи...

Калеидоскоп 26.09.20 | 22:20

Единствениот кадет кој го преживеа падот на украинскиот воен авион: Не скокнав од авионот

Единствениот кадет кој го преживеал падот на украинскиот воен авион во близина на Харков, опиша во разговор со претставниците на локалната администрација што се...

Фудбал 26.09.20 | 22:06

Челси прими најмногу голови на гостување во Премиер лигата од почетокот на минатата сезона

Во третото коло од Премиер лигата, лондончани вечерва ремизираа 3:3 со Вест Бромвич Албион. Челзи под водство на тренерот Френк Лампард, забележа 20 примени гола на 21 натпревар...

Балкан 26.09.20 | 21:55

Италија ја започна „Операцијата Крабурун“ – осомничени 237 лица, половината Албанци

Италијанското обвинителство ја заврши првичната истрага против обемна мрежа на шверцери на дрога од дури десет земји, а осомничени се дури 237 лица, меѓу нив 117 Албанци. За...

Балкан 26.09.20 | 21:34

Братот на Харадинај обвинет за заплашување на сведоци

Специјализираниот совет на Косово денеска потврди дека заменик претседателот на Организацијата на воени ветерани на ОВК, Насим Харадинај, е осомничен за заплашување...

Здравје 26.09.20 | 21:17

Филипче жали за смртта на медицинската сестра: Со почитување на мерките се штитиме и себе и здравствените работници

Со жалење ја примив веста, дека уште еден медицински работник ја изгуби битката со Ковид-19, медицинска сестра од болницата во Охрид. Изразувам длабоко сочувство до семејството...

Црна хроника 26.09.20 | 21:02

Нова снимка од инцидентот во Битола: Еден од присутните физички напаѓа полицаец?

Се појави видео, од друг агол од инциденот во Битола кој предизвика реакции кај јавноста, а резулитраше и со протест во центарот на градот против полициската бруталност. Но,...

Свет 26.09.20 | 20:42

Полицијата го растури протестот во Лондон против новите ограничувања за Ковид-19

Илјадници демонстранти се собраа на плоштадот Трафалгар во Лондон во саботата во знак на протест против новите ограничувања за Ковид-19, додека претставниците на лондонската...

Здравје 26.09.20 | 20:30

Без строги епидемиолошки мерки Мадрид е во сериозна опасност

Шпанскиот министер за здравство побара од властите во Мадрид да ги засилат мерките во тоа жариште на епидемијата на новиот коронавирус, предупредувајќи дека жителите...

Црна хроника 26.09.20 | 20:18

И тоа се случи: Во Куманово лекар истепал лекар

Лекарите постојано се жалат дека се во опасност и се соочуваат со напади од пациентите и од членови на нивните семејства, тие веќе не се безбедни ниту од нивните колеги...

Фудбал 26.09.20 | 20:06

Работнички одигра нерешено на гостувањето кај Борец

Нерешено без голови (0:0) заврши денешниот натпревар во Велес меѓу Борец и Работнички на отворањето на 7. коло од Првата македонска фудбалска лига. Во пресрет на другите...

Економија 26.09.20 | 19:55

„Нема иднина, ќе ги ископачиме лозјата“: Лозарите се жалат на екстремно ниските откупни цени

Тиквешките лозари принудени се, својата целогодишна мака и трудот да ги продаваат за два-три денари по килограм грозје. Се жалаат дека ситуацијата е повеќе од катастрофална. Еве...

Свет 26.09.20 | 19:42

Бројот на починати од корона вирус во светот речиси еден милион

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.885.863 лицe. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација...