петок, 25 септември 2020
Останати спортови 25.09.20 | 23:55

Вердаско дисквалификуван од Ролан Гарос, тврди дека е лажно позитивен на корона вирус

Шпанскиот тенисер Фернандо Вердаско беше дисквалификуван од Ролан Гарос затоа што по пристигнувањето во Париз имал позитивен тест за вирусот корона. Искусниот Вердаско...

Калеидоскоп 25.09.20 | 23:48

Астронаутка планира да гласа од вселената на американските избори

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, изјави дека планира да гласа од вселената на претстојните избори во САД, на повеќе од 300 километри над Земјата. Рубинс моментално...

Калеидоскоп 25.09.20 | 23:35

Стаорец одликуван со златен медал за неговиот придонес во пронаоѓањето мини

Африканскиот џиновски стаорец Магава беше одликуван со престижен златен медал за неговиот придонес во пронаоѓањето мини во Камбоџа. Магава откри 39 мини и 28 парчиња...

Свет 25.09.20 | 23:20

Се урна воен авион во Украина загинаа 22 лица

Најмалку 22 лица загинаа откако воен авион се урна и се разгоре во пламен при слетувањето во близина на градот Чугуев во регионот Карков, Украина, објави во петокот командата...

Македонија 25.09.20 | 23:14

Протест против полициската бруталност утре во Битола

По инцидентот во кој битолчани од ромската заедница беа тепани од полициски службеници откако направиле сообраќајка, на социјалните мрежи се најавува протест против...

Останати спортови 25.09.20 | 23:10

Утре се одржува државното првенство во коњички скокови со пречки

Во организација на клубот Анималс од Скопје, на терените на клубот што се наоѓаат во населбата Дрма-Идризово, утре ќе се одржи „Септемвриски коњички турнир“ и 3. коло...

Црна хроника 25.09.20 | 23:00

Обвинителство отвори истрага во врска со стеблата канабис откриени во Визбегово

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за кои постои основано сомнение дека сториле кривично...

Технологија 25.09.20 | 22:52

Гугл ќе ги блокира изборните реклами по затворањето на гласачките места во САД

Aмериканскиот технолошки гигант Гугл ќе ги блокира сите реклами поврзани со изборите по затворањето на гласачките места на претседателските избори во САД на 3 ноември,...

Естрада 25.09.20 | 22:42

Три брака, две ќерки, 20 години работа: Наташа Беквалац го слави својот 40-ти роденден

Денеска, 25 септември, Наташа Беквалац наполни 40 години, а во нејзина чест беше подготвена роденденска забава. Како што претходно беше најавено, сè беше во бело. Пријателот...

Економија 25.09.20 | 22:34

Лозарите од Тремник излегоа на протест, велат два дена нема откуп на вранец и смедеревка

Додека власта забранува протести на лозарите во кавадаречко, информации пристигнуваат од соседно Неготино. Лозарите од Тремник излегоа на протест. Велат два дена нема...

Скопје 25.09.20 | 22:17

Мицковски: Владата која дојде преку народни протести на власт сега врши полициски притисок кон младите

Македонскиот огранок на „Петоци за иднината“ (Fridays for Future) заедно со Сојузот на средношколци и Универзитетското студентско собрание при Универзитетот „Кирил и Методиј“...

Свет 25.09.20 | 22:11

СЗО: Бројот на жртви од Ковид-19 може да достигне 2 милиони пред масовната вакцинација

Бројот на смртност од коронавирус би можел да достигне 2 милиони ширум светот пред да се изгради и широко дистрибуира ефективна вакцина за коронавирус, изјави во петокот...

Технологија 25.09.20 | 22:00

Дали се ближи крајот на автомобилите на бензински погон?

Автомобилите на бензински погони заминуваат во историјата, дури и ако треба да поминат неколку децении за да се заменат, од денешна гледна точка се чини е тешко да се...

Балкан 25.09.20 | 21:51

По претседателот, уапсен и потпретседателот на организацијата на ветерани на ОВК

Полицијата на Меѓународната мисија на Косово, ЕУЛЕКС, попладнево го упаси и потпретседателот на Организацијата на воени ветерани на Ослободителната восјка на Косово...

Свет 25.09.20 | 21:50

Франција за прв пат објави повеќе од 500.000 случаи на коронавирус

Франција додаде 15.797 нови случаи со Ковид-19 во текот на изминатите 24 часа, со тоа вкупниот број на случаи со коронавирус регистрирани во земјата за прв пат надмина 500.000,...

Економија 25.09.20 | 21:47

Ненајавена блокада на автопатот Тетово-Скопје поради поскапувањето на струјата

Сообраќајот на автопатот од Тетово кон Скопје вечерва беше ненајавено блокиран 30-тина минути од страна на дваесетина автомобили со луѓе од дел од иницијативата „Доста...

Свет 25.09.20 | 21:39

Трамп предвидува „уште поголема“ изборна победа

Претседателот на Соединетите држави Доналд Трамп предвидува „уште поголема“ изборна победа за неговата кампања овој ноември отколку во 2016 година. Говорејќи во петокот...

Естрада 25.09.20 | 21:36

Снимки од Рада Манојловиќ меѓу најгледаните на сајтовите за возрасни

Српската пејачка Рада Манојловиќ, освен што е една од најпопуларните народњаци во Србија, е ѕвезда и на сајтовите за возрасни. Така, некои снимки од настапите на пејачката...

Свет 25.09.20 | 21:28

Франција тврди дека нападот со нож бил „исламистички тероризам“

Нападот со нож што се случи во Париз претходно во текот на денот беше „јасно дело на исламистички тероризам“, рече во петокот францускиот министер за внатрешни работи...

Свет 25.09.20 | 21:19

Американско истражување: Корона вирусот мутира до загрижувачки размери и станува се позаразен

Најново истражување спроведено во САД покажало дека корона вирусот продолжува да мутира, а експертите веруваат дека тој веројатно станува сè позаразен, со оглед на...