четврток, 24 септември 2020
Балкан 24.09.20 | 20:20

Грчкиот премиер повикува на употреба на маски, за да се избегне карантин

Дилемата самозаштита или карантин ја постави грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговата нова телевизиска порака до граѓаните во која говореше за ситуацијата со...

Македонија 24.09.20 | 20:14

Маричиќ: Нема да има пресуди во четири очи, ниту на телефон

Mинистерот за правда, Бојан Маричиќ, во гостување на ТВ 24 рече дека веќе три години во земјава нема пресуди по телефон, на сметка на зголеманата борба за поголема ефикасност...

Твитови 24.09.20 | 19:54

Сашко Коцев со апел до СЗО: Кажете што да облечам, а да не ми е вруќо

Актерот Сашко Коцев на нему својствен начин се пошегува со Светската здравствена организација барајќи од неа да му кажат што да облече во седум часот наутро, а што на...

Фудбал 24.09.20 | 19:38

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

апаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ се зарази со коронавирус, се наведува во официјалната веб-страница на клубот. Триесет и осумгодишниот Швеѓанец, поради позитивен...

Македонија 24.09.20 | 19:36

Мизрахи: СДСМ со тези како Гебелс и неговиот фирер Хитлер

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи одговори на обвинувањата од СДСМ за нејзиниот избор за член на Извршниот комитет на партијата. Мизрахи ја загрози македонската...

Црна хроника 24.09.20 | 19:28

Откриена мини лабораторија и стебла канабис во Визбегово

По претходно добиени оперативни сознанија денеска околу 15 часот Единицата за недозволена трговија со дрога-СВР Скопје, во скопско Визбегово извршила претреси во дом...

Македонија 24.09.20 | 19:24

Позитивни случаи во градинка во Чешиново и Виница

Позитивен тест на Ковид-19 кај негувателка и дете времено ја затвори градинката во Чешиново. Објектот по препорака на епидемиолог нема да работи до 30-ти септември, а во...

Македонија 24.09.20 | 18:56

Македонија на дното во регионот, владата не инвестира во образованието и здравството затоа потенцијалот на децата е низок

Децата во Македонија може да постигнат само 56 проценти од својот човечки капитал кога ќе пораснат, се вели во Извештајот за Човечки капитал 2020 во време на Ковид-19 на...

Македонија 24.09.20 | 18:49

Дел од Синодот на МПЦ на средба со Заев: Писмото до Вартоломеј важна поддршка од Владата во решавање на црковното прашање

Премиерот Зоран Заев денеска прими делегација на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, што ја предводеше г.г. Стефан, архиепископ на МПЦ-ОА, придружуван...

Црна хроника 24.09.20 | 18:36

МВР: Утврден идентитетот на полицајците кои брутално тепаа човек на улица

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при Министерството за внатрешни работи веќе го утврди идентитетот на учесниците...

Црна хроника 24.09.20 | 18:19

Цел арсенал оружје и две кила хероин пронајдени кај скопјанец од населбата Бутел

Полициски службеници од СВР Скопје на 18-ти овој месец го лишиле од слобода Р.Ј., за кој СВР Скопје – Единица за недозволена трговија, поднесе кривична пријава до Основното...

Македонија 24.09.20 | 18:10

Димитров се сретна со Гир: Уште еден европски пријател со кој изгледите за членството во ЕУ ќе бидат уште поопипливи

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска оствари средба со новоименуваниот евроамбасадор во земјава, Дејвид Гир. Посакувајќи...

Македонија 24.09.20 | 17:59

Граѓански протест пред судот за поддршка на активист за декриминализација на канабисот

Протест за декриминализација на марихуаната и поддршка на активистот Филип Достовски се одржа денеска пред зградата на Основниот кривичен суд во Скопје. Претседателот...

Здравје 24.09.20 | 17:53

Германија донираше помош за Инфективната клиника и ГОБ „8 Септември“

Германија донираше осум респираторни машини марка „дрегер“ за Министерството за здравство како поддршка за македонските клиники. Вкупната вредност на оваа донација...

Македонија 24.09.20 | 17:46

Ковачки до Шекеринска: Дали сте застапник на дискриминација и отворено сакате да го кршите Уставот?

Сите граѓани пред Устав и закон се исти. Ако некому тоа не му е јасно, тогаш тој живее во друг систем што не се нарекува демократија. Но, мене тоа воопшто не ме изненадува...

Балкан 24.09.20 | 17:37

ЕУ побара од Албанија Уставниот суд да профункционира пред првата меѓувладина конференција

Европската унија уште еднаш ги повика албанските власти да го стават во функција Уставниот суд, кој не функционира речиси три години. Комесарот за проширување и соседска...

Балкан 24.09.20 | 17:28

Турција: Казна затвор до две години за заразените со корона кои ќе дадат неточни податоци

Затвор од три месеци до две години им се заканува на заразените со Ковид-19 во Турција, кои даваат неточни или нецелосни податоци во изјавите за нивните контакти, јавува...

Македонија 24.09.20 | 17:13

Мухамед Зеќири седнува во директорската фотеља во Фондот за здравство

Мухамед Зеќири ќе биде новиот директор на Фондот за здравствено осигурување, неофицијално дознава Фокус. Според информациите на медиумот, се очекува во наредната недела...

Македонија 24.09.20 | 17:03

Двајца починати и 152 новозаразени со коронавирус во земјава

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти денеска Министерството...

Свет 24.09.20 | 16:56

Жена нападната од тројца мажи во Стразбур затоа што носела здолниште

Полицијата во францускиот град Стразбур почна истрага по пријавата од девојка дека среде ден била нападната на улица од тројца мажи затоа што носела здолниште. Според...