четврток, 24 септември 2020
Црна хроника 24.09.20 | 23:58

Пет полицајци повредени од кои двајца потешко во напад на дрвокрадци во велешко

Пет повредени полицајци од кои двајца потешко е билансот по инцидентот откако биле нападнати од агресивни дрвокрадци близу селото Степанци, помеѓу Прилеп и Велес.   Еден...

Свет 24.09.20 | 23:52

САД ќе воведат нови санкции кон Иран

САД ќе воведат нови санкции за голем број ирански претставници и правни лица, вклучувајќи и судија кој го осуди на смрт иранскиот борач Навид Афкари, соопшти американскиот...

Балкан 24.09.20 | 23:40

Ветераните на ОВК незадоволни, најавуваат протести

Претставниците на Организацијата на воени ветерани на т.н. ОВК најавија можни протести преку кои ќе изразат незадоволство на неодамнешните акции на Специјалниот суд,...

Фудбал 24.09.20 | 23:33

Ја испофали Шкендија: Мурињо е вистински господин

Голем интерес владееше за прес конференцијата на Жозе Мурињо. “Специјалниот“ покажа дека е вистински џентламен и ја пофали Шкендија како и гостопримството на домаќините. Шкендија...

Економија 24.09.20 | 23:23

Трифун Костовски најавува дека СДСМ планира приватизација на Македонска пошта

Сопственикот на Еуростандард банка, Трифун Костовски, во вечерашното гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Сервиси 24.09.20 | 23:13

УХМР со предупредување за претстојниот викенд: Македонија под циклонска активност

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон крајот на денот во...

Црна хроника 24.09.20 | 23:00

Полицајци нападнати од дрвокрадци во велешкото село Степанци

Двајца полицајци од СВР Велес се потешко повредени вечерва кај велешкото село Степанци, откако биле нападнати од дрвокрадци, пренесува batali.net Како што дознаваат тие,...

Калеидоскоп 24.09.20 | 22:48

Велика Британија погодена од втор бран: Рекорден број заразени во еден ден

Британија пријави 6.643 нови случаи на зараза со Ковид-19, што, според официјалните податоци, претставува рекорден број на инфицирани лица за еден ден и е знак дека државата...

Црна хроника 24.09.20 | 22:35

Втор случај на полициска бруталност за 24 часа: Полицајци влечат и тепаат човек

Неполни 24 часа откако јавноста стана сведок како полициски службеници брутално тепаат човек среде улица, вечерва на социјалната мрежа фејсбук се појави видео за кое...

Сервиси 24.09.20 | 22:26

Делови на Тафталиџе утре со прекин во водоснабдувањето

Поради дефект во водоводната мрежа утре прекин во водоснабдувањето ќе имаат корисници на ул. Варшавска, Хелсински, Ташкенска, Мексичка и Хаванска. Како што соопштуваат...

Ракомет 24.09.20 | 22:15

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров имаше успешна вечер со својот Нант на гостувањето кај Кил во Германија. Нант во меч од 2. коло од Лигата...

Фудбал 24.09.20 | 22:03

Шкендија се бореше, но на крај загуби од Тотенхем

Последниот македонски претставник во фудбалските евро-купови за оваа сезона, тимот на Шкендија, вечерва загуби од Тотенхем со 1:3 на Националната арена „Тодор Проески“...

Црна хроника 24.09.20 | 21:55

Се огласија претепаните Роми: Бевме тепани и малтретирани, во станица не држеа до пет часот изутрина

Ромите кои во вторникот направиле сообраќајка по што биле претепани од страна на сообраќајната полиција во Битола, преку обраќање во живо на фејсбук сведочеа што се...

Економија 24.09.20 | 21:40

Ивановски кон Бочварски: Ние остануваме слепо црево во Европа во инфраструктурата

Претседателот на Комисијата за транспорт Синиша Ивановски, во вечерашната „Топ тема“ на Телма телевизија истакна дека Македонија е слепо црево на Европа во инфраструктурата,...

Фудбал 24.09.20 | 21:31

Еврогол на Нафиу: Шкендија го шокира Тотенхем

Шкендија се враќа во игра против Тотенхем! После голот во четвртата минута Тотенхем не покажа многу, а тоа Шкендија сега го искористи и резултатски. Нафиу постигна прекрасен...

Економија 24.09.20 | 21:26

Ивановски: Три години беа доволни за да се заврши автопатот Кичево-Охрид, а две години доцни и првиот дел од пругата кон Бугарија

Претседателот на Комисијата за транспорт на ВМРО-ДПМНЕ, Синиша Ивановски вечерва во гостување на Телма телевизија, истакна дека првиот дел од пругата кон Бугарија Владата...

Култура 24.09.20 | 21:06

Со свечен концерт на Филхармонија одбележана 1000-годишнината на Бигорски Манастир

Во присуство на претставници на највисокото црковно и државно началство, на културниот, научниот и општествениот живот, несекојдневен музички настан одржа Македонската...

Македонија 24.09.20 | 20:45

Менкиноски: Рускоска е обвинител на СДСМ која служи за политички прогон на луѓе од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Менкиноски,во гостување во емисијата Анализа на ТВ 24, вели дека јавната обвинителка Вилма Рускоска е обвинителка...

Спорт 24.09.20 | 20:45

Ибрахимовиќ: Лоша идеја, коронавирусот имаше храброст да ме предизвика

Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ ги коментираше информациите дека бил заразен со коронавирус. Вчера имав негативен тест за коронавирус, денес имав позитивен...

Македонија 24.09.20 | 20:32

Министерот за правда не знае колку затвори има во Македонија

Министерот за правда Бојан Маричиќ не знае колку затвори има во Република Македонија, а ниту пак колку лица се лишени од слобода. Во вечерашната дебата во емисијата...