среда, 23 септември 2020
Свет 23.09.20 | 23:53

Во Израел над 9 илјади нови случаи на ковид-19, во Кина само 10

Во текот на последните 24 часа во Израел се регистрирани 9 762 нови случаи на ковид-19, што е рекордно зголемување, кое доаѓа во време кога владата се подготвува да воведе...

Македонија 23.09.20 | 23:28

Собранието ги изгласа замениците-министри во Владата

Со 62 гласа „за“ и 44 против и ниту еден воздржан Собранието вечерва ги изгласа заменик-министрите на Владата. Дебатата во парламентот траеше два дена, согласно собранискиот...

Македонија 23.09.20 | 23:15

За посебноста на македонскиот јазик, припадностa и правото на самоопределување на македонскиот народ не треба да се преговара!

Некогашната министерка за култура Ганка Цветанова категорично против какви било разговори, уште помалку преговори, за посебноста на македонскиот јазик и на македонскиот...

Економија 23.09.20 | 23:02

Бектеши призна: Не се реализирани трите сета на антикризни мерки на владата

Крешник Бектеши, министер за економија во гостување во емисијата Топ тема на телевизија Телма, призна дека власта не ги реализирала трите сета на антикризни мерки, односно...

Технологија 23.09.20 | 22:57

Фејсбук ќе блокира објави што прерано ќе тврдат кој победил на изборите во САД

Фејсбук нема да објавува политички реклами кои предвреме тврдат кој победил на претседателските избори во САД во 2020 година, објави во средата портпаролот на компанијата. Мерката...

Скопје 23.09.20 | 22:53

Жителите на Бутел в сабота ќе протестираат

Граѓаните на општина Бутел денеска преку соопштение до јавноста информираат дека во сабота излегуваат на протест поради неоствареното ветување на нивниот градоначалник...

Фудбал 23.09.20 | 22:45

УЕФА ги номинираше тројцата кандидати за тренер на годината

Европската фудбалска асоцијација прогласи тројца претенденти за титула европски тренер на годината. Тоа се Јирген Клоп (Ливерпул), Ханс-Дитер Флик (Баерн) и Јулијан...

Свет 23.09.20 | 22:34

Фаучи: До крајот на 2020 година ќе знаеме дали вакцините се ефикасни

Директорот на Националниот институт за алергии и заразни болести на Соединетите држави, д-р Ентони Фаучи, во средата рече дека до крајот на годината ќе биде јасно дали...

Фудбал 23.09.20 | 22:28

„Република“ ги доби автограмите од ѕвездите на Тотенхем (ФОТО)

Во Скопје владее вистинска еуфорија со доаѓањето на Тотенхем иако тоа е завиено со доза на мистериозност. Екипата на Жозе Мурињо е сместена во хотелот Хилтон и до утрешниот...

Филм 23.09.20 | 22:22

Дизни ја одложи премиерата на „Црна вдовица“ до мај 2021 година

Дизни во средата го ажурираше својот календар за објавување како резултат на пандемијата на корона вирусот, со што го одложи објавувањето на суперхеројот на Марвел,...

Економија 23.09.20 | 22:22

Во тв-дебата Марко Бислимовски доби на подарок бубрези

Претседателот на Регулаторната комисија Марко Бислимовски вечерва во тв-дебата доби на подарок бубези. Вечерва во телевизијата „Клан Македонија“ се дебатира за зголемувањето...

Сервиси 23.09.20 | 22:16

Циклон се движи кон Македонија, викендов ќе има голема промена на времето

Во текот на утрешниот ден во државава ќе се задржи променливо облачно време со сончеви периоди. Ќе има услови и за локален краткотраен дожд и ретки грмежи, а ќе дува и...

Фудбал 23.09.20 | 22:12

Меси и Нејмар го делат 4. место во гласањето на УЕФА за играч на годината

УЕФА ги објави резултатите од гласањето на новинари и тренери за признанието играч на годината во Европа. Во гласањето учествуваа 80 тренери од клубовите учесници во...

Технологија 23.09.20 | 22:00

Гугл мапс лансираше алатка која што покажува епидемии на вируси

Компанијата Гугл во средата објави дека ќе додаде нова опција на својата апликација „Гугл мапс“ оваа недела, помагајќи им на корисниците да најдат специфични информации...

Економија 23.09.20 | 21:51

Витанов: ДУИ е 19 години на власт, а Македонија е дно во Европа

Зоран Витанов поранешен министер за економија во вечерашната „Топ тема“ на Телма телевизија, му објасни на актуелниот министер за економија Крешник Бектеши, дека...

Останати спортови 23.09.20 | 21:48

Протест против Федерер: Одново вовлечен во дебата за климатските промени

Сонародниците на Роџер Федерер протестираа против легендата на тенисот. Митингот на централниот плоштад во швајцарската престолнина Берн имаше за цел соработката...

Калеидоскоп 23.09.20 | 21:41

Само во четири средни училишта во Македонија ќе има настава со физичко присуство

Вкупно 169 училишта добија согласност за настава со физичко присуство и во повисоките одделенија. Дозвола за редовна настава од 1 ви октомври добија само 4 средни училишта...

Живот 23.09.20 | 21:27

Возач дивее со 230 на час, страшно видео се појави на социјалните мрежи

Видеото што се појави на социјалните мрежи уште еднаш покажува дека со сите можни предупредувања секогаш ќе има некој што сепак ќе успее да вози во лентата за застанување...

Економија 23.09.20 | 21:27

Бектеши: Субвенционирање на етнички вработувања ќе се реализира и за мене тоа е завршена тема

Министерот за економија Крешник Бектеши, во гостување во емисијата Топ тема на ТВ Телма, призна дека субвенционирање на приватните компании да вработуваат Албанци,...

Македонија 23.09.20 | 21:08

Мицкоски: Тешка ќе биде битката, но на крајот народот ќе ја победи мафијата и ќе дојде правдата!

Ќе нѐ има се повеќе, не треба да се обесхрабруваме. Тешка ќе биде битката, но ве уверувам дека на крајот народот ќе ја победи мафијата и ќе дојде правдата и силно ќе огрее...