вторник, 22 септември 2020
Скопје 22.09.20 | 23:57

Утре „пола“ Скопје без струја

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Гази Баба, Ѓорче Петров, Шуто Оризари,...

Македонија 22.09.20 | 23:51

Милошоски: Ја заборави ли Заев смртта на младиот Мартин Нешковски или не сака да се сети на таа неправда кога е во владина фотеља

Антонио Милошоски ги повика граѓаните маасовно да излезат на протестот против неправдите, реваншизмот и политичкото насилство на владеењето на Зоран Заев. Ја заборави...

Македонија 22.09.20 | 23:37

Нов протокол за ресторани и за седење на маси, забрани за групно собирање и прослави во затворено: Се разгледува воведување нови мерки

Во тек се анализи и планови за воведување евентуално на нови мерки за спречување на понатамошното ширење на вирусот. Наша стратегија и цел е навремено да воведеме мерки...

Балкан 22.09.20 | 23:31

Дачиќ: Српските војници нема да се повлечат од мировните мисии

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ соопшти дека немало предлози до српската влада за повлекување на српските војници од меѓународните мировни мисии. На прашањето...

Свет 22.09.20 | 23:25

Италијаните се најдолговечни жители во ЕУ

Италија има најдолговечните жители помеѓу земјите-членки на Европска Унија. За разлика од трендот во ЕУ, каде мажите просечно живеат повеќе од жените, во Италија мажите...

Македонија 22.09.20 | 23:17

Нема одлука за отворање на границите за земјите од Балканот

Заедничката регионална работна група за отворање на границите се уште нема донесено одлука. Како што изјави министерот за здравство, Венко Филипче, интензивно се работи...

Свет 22.09.20 | 23:07

Борис Џонсон објави нови рестриктивни мерки што ќе важат шест месеци

Британскиот премиер Борис Џонсон ги објави мерките за спречување на ширењето на вториот бран на епидемијата со Ковид-19, што би можеле да бидат во сила следните шест...

Македонија 22.09.20 | 23:00

Мизрахи: Секогаш сме заедно со народот, затоа што сме столбот на државноста на Македонија

Ние сме секогаш заедно со народот и столбот на државноста, вели пратеничката Рашела Мизрахи, откако беше избрана за нов член на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Како...

Балкан 22.09.20 | 22:50

Доналд Трамп ќе ја посети Србија

Специјалниот пратеник на претседателот Доналд Трамп за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел соопшти дека американскиот претседател Доналд Трамп и неговата...

Свет 22.09.20 | 22:28

Трамп пред ОН: Кина мора да одговара за своите постапки околу пандемијата на Ковид-19

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во обраќање пред Генералното собрание на ОН нагласи дека Кина мора да одговара пред светот за своите постапки во врска со пандемијата...

Економија 22.09.20 | 22:20

Драган Тевдовски си замина од Македонија и ќе работи во Вашингтон

Поранешниот министер за финансии ,Драган Тевдовски, деновиве си заминал од Македонија. Тевдовски отпатувал во Вашингтон каде што ќе работи во Меѓународниот монетарен...

Естрада 22.09.20 | 22:12

Александран Пријовиќ слави роденден: Специјална честитка дојде од свекрвата Лепа Брена

Српската пејачка Александра Пријовиќ денеска го прослави својот 25. роденден. Пејачката, освен новата песна и видео спот, со своите фановите сподели и што добила од сопругот...

Македонија 22.09.20 | 22:04

Чулев ги повика граѓаните утре да се придружат на протест против неправдите, дискриминацијата и насилството на хибридниот режим

Секојдневно сите ние сведоци сме на заканите, уцените, притисоците, реваншизмот и политичката дискриминација од оваа ненародна и мафијашка власт. Илјадници случаи...

Македонија 22.09.20 | 21:58

Марковски: Неправењето скрининг кај децата многу ќе нѐ чини во следниот период, загрижувачка е смртноста во Македонија

Професорот доктор инфектолог Вело Марковски, во гостување во Дневникот на Сител телевизија, истакна дека недостатокот од скрининг кај децата ќе не чини многу во наредниот...

Македонија 22.09.20 | 21:49

Шахпаска: Со отворањето на градинките се изгуби смислата за продолжено породилно отсуство

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, при гостување во емисијата „Топ Тема“ на Телма телевизија изјави дека одлуката на Владата за отворање на...

Економија 22.09.20 | 21:39

Ќе се гради пруга од Кичево кон Албанија: Почната постапка за барање финансиски средства

Владата на седница ја разгледа и усвои Информацијата за изградба на железничката пруга Кичево – граница со Р. Албанија во две фази и го задолжи Министерството за финансии...

Култура 22.09.20 | 21:34

Владата донесе одлука за работата на театрите, кината, операта и балетот

На петтатат седница Владата донесе одлука за работа на установите од областа на културата. Во однос на работата на кината, театрите, оперските претстави, балетските...

Економија 22.09.20 | 21:28

В понеделник почнува скалеста исплата на септемвриските пензии

Денеска Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за септември 2020 година и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Северна Македонија...

Македонија 22.09.20 | 21:22

Со посeбни протоколи ќе се отворат студентските и ученичките домови

На денешната седница Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести во врска со отворањето на студентските и средношколските ученички домови според...

Економија 22.09.20 | 21:13

Утврдени мерките за откупот на грозјето

Владата на Република Македонија на денешната 5. седница ја разгледа и усвои „Информација за состојба на откупот на грозје од реколта 2020 година со предлог мерки“, со...